Slovenské volejbalistky zdolali aj Poľsko a po prvom turnaji sú bez prehry

TASR
5.6.2016 21:31

Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali všetky tri zápasy na prvom turnaji Európskej ligy v poľskom meste Twardogóra a usadili sa na prvom mieste A-skupiny.

Druhý turnaj sa uskutoční v Drači

Po víťazstvách nad Bieloruskom (3:1) a Albánskom (3:1) zvíťazili zverenky trénera Mareka Rojka v nedeľu večer aj nad domácim Poľskom 3:2. Druhý turnaj sa uskutoční od 17. do 19. júna v albánskom Drači.

Do semifinále súťaže, v ktorej Slovenky štartujú premiérovo, postúpia traja víťazi skupín a najlepší tím z 2. miesta. Po úvodnom turnaji si tak slovenské volejbalistky vytvorili veľmi dobrú pozíciu na postup.

Európska liga, A-skupina - nedeľa:

Slovensko - Poľsko 3:2 (22, 18, -24, -19, 8)

Zápas trval: 122 minút, rozhodovali: Selin (Azer.) a Grabovsky (ČR)
SR: Kuciaková 4, Abrhámová 10, Kubová 14, Drobňáková 10, Pencová 21, Koseková 1, liberá Valachová a Doležajová (Palgutová 8, Šmitalová 4, Salanciová 0)
Poľsko: Grabkaová 1, Twardowská 18, Trojanová 11, Bocieková 4, Damaskeová 11, Moskwaová 10, liberá Krzosová a Adameková (Baldygaová 2, Flakusová 2, Grzelaková 2, Wojciková 4).

Priebeh zápasu:

Slovenky začali dobre a po sérii Pencovej blokov viedli 5:2. Potom však prišli chyby, problémy na útoku a Poľky si vypracovali náskok 10:7. Mierne vedenie si domáce volejbalistky udržiavali až do stavu 19:17, ale potom Slovenky ubránili útok, bodovali z kontry a bolo vyrovnané.

V koncovke pritlačila servisom Drobňáková, na sieti sa ďalším blokom blysla Pencová a slovenské volejbalistky si za stavu 24:21 vypracovali tri setbaly. Ten druhý využila Pencová a korunovala tak skvelý výkon v prvom sete, v ktorom zaznamenala 8 bodov, z toho 5 blokov.

V druhom sete dala dve esá za sebou Drobňáková a Slovenky viedli 7:4. Slovenky boli v pohode a vypracovali si už štvorbodový náskok 12:8. Pri servise Abrhámovej bodový rozdiel ešte narástol, Pencová stredom zvýšila už na 15:9. Slovenky mali jasne navrch, zlepšili prihrávku a často tak útočili aj stredom. Poľky kazili servis, Kubová zložila všetko na čo siahla a druhý set sa skončil jasným víťazstvom 25:18.

Úvod tretieho setu slovenské volejbalistky trochu prespali a Poľky sa dostali do vedenia 5:2. Netrvalo však dlho a pri servise Drobňákovej otočili Slovenky na 6:5. Poľky sa však nevzdávali a otočili na 10:6. V druhej polovici setu dominovali poľské volejbalistky a vybudovali si štvorbodový náskok 18:14. Palgutová a Kubová však potiahli v útoku a dali ešte nádej na zisk setu - 19:20. V koncovke vyrovnali Slovenky na 23:23, ale set napokon vyhrali domáce 26:24.

Štvrtý set začali Slovenky veľmi zle a prehrávali 2:7. Postupne však hru stabilizovali, znižovali náskok až vyrovnali na 11:11. Poľky však mali v tejto fáze navrch a na druhom technickom timeoute viedli 16:12. V závere znížili Slovenky na 18:21, no napokon musel rozhodnúť tajbrejk. Piaty set začali Slovenky výborne a ujali sa vedenia 5:2. Strany sa po bloku Pencovej točili za stavu 8:4. Piaty set bol v réžii Sloveniek, ktoré ho vyhrali 15:8 a turnaj v Poľsku zvládli bez prehry.