Opozícia hľadá človeka vo vládnom programe a naozajstný problém krajiny

TA3 SITA TASR
20.4.2016 10:11

Programové vyhlásenie vlády je už od pondelka terčom tvrdej kritiky opozície. Vyčítajú mu, že sa v ňom nehovorí o človeku či nedôveryhodnosť.

Záujem o štát, ale nie o človeka?

Samotná rozprava k vládnemu programu odštartovala v utorok a prihlásilo sa do nej 42 poslancov. Opozícia vyčíta vládnemu dokumentu nekonkrétnosť vo viacerých oblastiach, výhrady smerovali aj k tomu, že programové vyhlásenie sa nedá považovať za dôveryhodný dokument, keďže za ním stoja nedôveryhodní predstavitelia vládnych strán, predovšetkým Smeru, ktorí v minulosti nedokázali zakročiť proti rozkrádaniu krajiny. 

Streda sa začala vystúpením Eriky Jurínovej z OĽaNO. Ako uviedla, medzi sféry záujmu Programového vyhlásenia vlády patrí krajina, štát či Slovensko, ale človek ako ľudská bytosť tam nie je. Jurínová dodala, že absencia človeka v dokumente o niečom vypovedá. "Sú tam slová ako podporíme, prehodnotíme, zvážime či vytvoríme podmienky," zdôraznila Jurinová s vierou, že sa podarí prijať aj reformné veci. 

Na druhej strane ocenila snahu pokračovať v úsilí o konsolidáciu verejných financií. "Ale sami ste si znížili latku. Dá sa to pochopiť. Ak sa chcete občanom páčiť, potrebujete veľa peňazí," podotkla opozičná poslankyňa, ktorú vyrušila snaha vlády meniť ústavný zákon o dlhovej brzde.

Matovič: Problémom nie je Kotleba, ale korupcia

Problémom Slovenska nie je úspech Mariana Kotlebu a jeho strany ĽSNS, ale korupcia vládneho Smeru, myslí si predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič. „Najdôležitejšie je zastaviť rozkrádanie,“ povedal Matovič, ktorý v rozprave k programovému vyhláseniu vlády vystúpil ako prvý rečník.

Kabinet Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete označil Matovič za zlepenec zlodejov. Kradnutie majú v DNA podľa lídra obyčajných ľudí predovšetkým predstavitelia vládneho Smeru-SD. „Títo sú ohrozením Slovenska,“ konštatoval. Návodom na boj proti extrémizmu je podľa lídra obyčajných ľudí fungujúci štát.

Beblavý chce upgrade Slovenska na 2.0

Odchod Roberta Fica z postu premiéra ako aj ostatných špičiek Smeru do politického dôchodku je podľa poslanca NR SR za SaS Ľubomíra Galka základným predpokladom očisty verejného života. „Ak neodídu sami, budú porazení vo voľbách, lenže Slovensko a jeho občania stratia ďalšie roky,“ poznamenal.

Poslanec preto vyzval Fica, Kaliňáka, Kažimíra a Žigu, aby odišli. „Na tomto mieste chcem zdôrazniť, že nechcem zhoršovať zdravotný stav Fica, ale odísť zo svojej pozície by mal v prvom rade on. Je to totiž jediná možnosť, aby táto vláda dostala šancu, aby niektoré rozumné plány, napríklad v školstve alebo v justičnej reforme, nezostali len na papieri,“ povedal v rozprave s tým, že inak to bude len ďalšie veľké trápenie a rozčarovanie. 

Slovensko podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého desať rokov stojí na mieste s verziou 1.0, ktorá sa nevylepšovala a potrebovalo by sa upgradeovať na verziu 2.0. „Sme zaseknutí na veciach, na ktorých nie sú ideologické spory,“ povedal Beblavý.

Za tri najvážnejšie oblasti, ktoré potrebujú modernizovať, opozičný poslanec označil rovnosť pred zákonom a zníženie korupcie, funkčný, lacnejší a jednoduchší štát a investovanie do budúcnosti krajiny, teda rozvoj výskumu a vedy. „Ľudia to vnímajú ako veľký problém naprieč politickým spektrom,“ konštatoval. Nová vláda má však podľa Beblavého takmer nulovú pravdepodobnosť, že Slovensko za štyri roky zásadnejšie.

V rozprave k Programovému vyhláseniu vlády vystúpilo v stredu ďalších 15 opozičných poslancov, do debaty sa zapojil aj minister kultúry Marek Maďarič. Do diskusie je ešte písomne prihlásených 16 rečníkov, následne bude možnosť prihlásiť sa ústne. Po tom, ako sa k vyhláseniu vlády vyjadria všetci členovia snemovne, ktorí majú záujem, bude nasledovať hlasovanie. Nová vláda potrebuje od parlamentu získať dôveru, ktorú musí vysloviť minimálne 76 zákonodarcov. Štvorkoalícia sa v parlamente môže oprieť o 81 poslancov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok