Vláda chce pomôcť Slovákom žijúcim v zahraničí

TASR
13.4.2016 16:15

Kontinuálna a stabilná zahraničná politika v proeurópskej a proatlantickej orientácii. To je podľa šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka najdôležitejší odkaz programového vyhlásenia vlády v tejto oblasti. Programové vyhlásenie schválil kabinet. Od pondelka 18. apríla sa ním bude zaoberať parlament.

Vláda chce pomôcť Slovákom žijúcim v zahraničí
TASR/AP

Očakávania sú vyššie

"Záleží nám na silnej konkurencieschopnej Európskej únii," uviedol Lajčák po rokovaní s tým, že ministerstvo naďalej bude pokračovať vo svojich aktivitách zameraných na pomoc slovenským občanom a podnikateľom. Ambicióznejší prístup zvolí v starostlivosti o krajanov žijúcich v zahraničí a v navyšovaní slovenských príspevkov na rozvojovú pomoc. "Uvedomujeme si, že očakávania sú vyššie," vysvetlil minister.

Vláda chce prijímať také efektívne opatrenia, ktoré podporia využitie skúseností Slovákov v zahraničí s umožnením efektívneho návratu do spoločenského, hospodárskeho a sociálneho života na Slovensku. Bezprostrednou prioritou kabinetu bude dôstojný a úspešný priebeh historicky prvého predsedníctva v EÚ v druhom polroku tohto roka. Cieľom slovenského predsedníctva je pozitívna agenda s vplyvom na každodenný život občanov.

Zapájanie do vojenských operácií

V rámci európskych politík vláda považuje za kľúčové podporovať opatrenia, ktoré prispejú k lepšiemu manažovaniu vonkajších hraníc EÚ a funkčnému schengenskému priestoru. Rovnako chce podporovať posilňovanie vnútorného trhu ako hlavného nástroja EÚ na dosiahnutie hospodárskeho rastu a pracovných miest. Nemennou prioritou SR zostáva rozširovanie únie.

Rovnako sa bude svojimi vojenskými, policajnými a civilnými kapacitami aktívne zapájať do operácií medzinárodného krízového manažmentu. Zároveň bude podporovať kandidatúry SR a jej odborníkov na pozície v štruktúrach OSN a ďalších medzinárodných organizáciách. V tejto súvislosti si kabinet uvedomuje dôležitosť reformy OSN aj v kontexte slovenskej ambície predsedať 72. Valnému zhromaždeniu OSN v 2017 až 2018.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok