Prokuratúra zamietla sťažnosti voči inšpekcii v kauze razie v Moldave

TA3 TASR
21.3.2016 16:49

Krajská prokuratúra v Prešove zamietla sťažnosti, ktoré boli vedené proti inšpekcii Ministerstva vnútra SR v prípade policajnej razie v rómskej osade v Moldave nad Bodvou. Išlo o sťažnosti na rozhodnutia inšpekcie, ktorými vlani v novembri vo vybraných častiach zastavila trestné stíhanie.

Postup polície kritizovala aj ombudsmanka

Podľa prokuratúry sú sťažnosti nedôvodné a inšpekcia postupovala zákonne. Informovali o tom Poradňa pre občianske a ľudské práva a Európske centrum pre práva Rómov, ktoré sprostredkovávajú právne zastupovanie poškodeným osobám v tomto prípade.

Obe mimovládne organizácie pritom poukazujú na to, že inšpekcia informácie o možnom policajnom násilí dlho ignorovala a trestné stíhanie začala až niekoľko mesiacov po incidente. Podľa právnych zástupcov poškodených je rozhodnutie prokuratúry v hrubom rozpore s medzinárodným právom.

K spornému policajnému zásahu v osade prišlo 19. 6. 2013, pri akcii došlo k zraneniam a poškodeniu majetku miestnych obyvateľov. Polícia brutalitu pri zásahu odmietla. Jej postup kritizovala aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, podľa ktorej došlo k závažnému porušeniu základných práv a slobôd.

Stíhanie na pokyn generálnej prokuratúry

Advokátka spolupracujúca s Poradňou pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková podala pár týždňov po skutku v mene jednej z poškodených osôb trestné oznámenie pre podozrenia zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Inšpekcia trestné oznámenie odmietla. Následné sťažnosti na nezákonný postup inšpekcie a nezačatie trestného stíhania odmietla okresná a krajská prokuratúra. Trestné stíhanie napokon inšpekcia začala až v januári 2014 na pokyn generálnej prokuratúry, a to vo vzťahu k celému prípadu a možnému porušeniu zákona.

V novembri 2015 inšpekcia trestné stíhanie vo vybraných oblastiach zastavila, a to vrátane namietaného násilia, ktorému mali poškodení čeliť na policajnej stanici, kam boli po razii predvedení. Proti tomuto rozhodnutiu podali právni zástupcovia poškodených sťažnosť na Krajskú prokuratúru v Prešove, ktorá ju uznesením zo 16. februára 2016 zamietla. Prokurátor krajskej prokuratúry sa s rozhodnutím inšpekcie v plnej miere stotožnil. Vedené vyšetrovanie podľa neho naplnilo všetky požiadavky účinného vyšetrovania prípadov možného neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania, ktoré vyplývajú z medzinárodného práva, vrátane rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.

Orgány musia konať bezodkladne

"Prokurátor vo svojom rozhodnutí nepochopiteľne prehliada skutočnosť, že trestné stíhanie zo strany inšpekcie bolo začaté až v januári 2014 a prvé vyšetrovacie úkony vo vzťahu k mojim klientom boli vykonané koncom februára 2014, teda prakticky trištvrte roka od samotného incidentu," uviedla Durbáková. Štátne orgány sú pritom podľa medzinárodného práva v prípadoch, ktoré naznačujú možné policajné násilie, povinné začať vyšetrovať bezodkladne tak, aby bolo možné zabezpečiť čo najlepšiu kvalitu dôkazov.

"Skutočnosť, že prokurátor obhajuje niekoľkomesačnú nečinnosť inšpekcie tým, že jej nebolo doručené trestné oznámenie, je absurdná. Faktom je, že inšpekcia odmietla trestné oznámenie, ktoré som podala v mene jedného z poškodených pár týždňov po incidente. Zodpovedný vyšetrovací orgán je navyše povinný začať vyšetrovať sám z úradnej povinnosti v prípade, ak z prijatých informácií vyplýva, že mohlo dôjsť k násiliu zo strany polície. Aj vzhľadom na to považujem rozhodnutie krajskej prokuratúry za nezákonné a v mene svojich klientov využijem ďalšie dostupné právne prostriedky na jeho zvrátenie," konštatovala advokátka.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok