Prvé obvinenia v kauze Váhostav, vyšetrovatelia sa zamerali na manažment

TA3 SITA
14.3.2016 16:37

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vzniesol obvinenie voči trom osobám z prostredia manažmentu stavebnej spoločnosti Váhostav pre podozrenie zo spáchania trestného činu zvýhodňovania veriteľa v rámci reštrukturalizácie.

Škoda za milióny

"Svojím konaním mohli spôsobiť škodu najmenej vo výške takmer 7 000 000 eur," informovalo ministerstvo vnútra. Bližšie informácie sľúbilo poskytnúť hneď, ako to procesná situácia dovolí.

Národná kriminálna agentúra koncom marca minulého roka začala trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa v súvislosti s reštrukturalizáciou Váhostavu. Generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík, ktorý je vo funkcii od októbra 2014, predtým podal trestné oznámenia v súvislosti s konaním bývalého vedenia firmy pred reštrukturalizáciou. Polícia vlani v apríli zaistila ekonomickú, účtovnú a zmluvnú dokumentáciu firmy od roku 2010 do roku 2014 z jej priestorov v Bratislave aj v Žiline. Vláda Smeru po nátlaku opozície a médií neskôr navrhla zmeny v procese reštrukturalizácií podnikov z dôvodu situácie okolo Váhostavu.

Na polícii vlani vypovedali bývalý generálny riaditeľ Váhostavu Ján Kato, súčasný predseda predstavenstva Juraj Široký mladší i podpredseda predstavenstva Juraj Široký starší, ako aj generálny riaditeľ Marian Moravčík. Na polícii tiež bola reštrukturalizačná správkyňa Váhostavu Petra Gabrišová.

Otázne financovanie cez schránkové firmy

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Katarína Bartalská vlani v máji potvrdila ukončenie reštrukturalizácie Váhostavu, čím sa uzavrel vyše sedemmesačný proces ozdravovania firmy s 1 500 zamestnancami. "Rozhodnutie súdu dokazuje, že neexistujú právne dôvody, ktoré by spochybnili proces reštrukturalizácie. Firma tak môže naplniť plán, ktorý prednedávnom odobrili veritelia,“ povedal vtedy generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík.

Na základe novoprijatej legislatívy sa po skončení ozdravného procesu zásadne menia podmienky odpisovania dlhov. "Zmena zákonov neumožňuje vymazať dlhy voči bežným dodávateľom tak, ako to bolo v minulosti,“ uviedol Moravčík.

Veľkopodnikateľ Široký starší napriek prísľubu doteraz nevysvetlil okolnosti financovania Váhostavu cez schránkové firmy pred a počas reštrukturalizácie. Váhostavu poskytli v minulosti peniaze viaceré schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi a vznikli pochybnosti, či ako veritelia nie sú prepojené s jej predstaviteľmi.

Reštrukturalizačný plán

Štát začal s odkupovaním zistených pohľadávok pôvodných nezabezpečených veriteľov Váhostavu vlani na jeseň. Slovenská reštrukturalizačná, ktorú na tento účel zriadilo ministerstvo financií, v septembri vyhlásila verejnú výzvu. O odkúpenie svojich pohľadávok voči Váhostavu za 50 % ich hodnoty, najviac však do 200 tis. eur môže 670 veriteľov, zväčša firiem, požiadať do 31. marca 2016.

Váhostav má na základe reštrukturalizačného plánu vyplatiť nezabezpečeným veriteľom za päť rokov 18,75 %, čiže 19,62 mil. eur z ich pôvodných pohľadávok v objeme 104,7 mil. eur. Sedem schránkových firiem má pohľadávky vo výške zhruba 39 mil. eur. Po ďalších piatich rokoch bude splatná ostávajúca časť pohľadávok do 50 %. Zvyšná polovica je majetkové právo veriteľov na 49 % akcií Váhostavu alebo na vlastné zdroje.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok