Nespokojní učitelia sa stretli na tichom proteste, čakali na ministrov

TASR
3.2.2016 11:01

Pripomeňme im, že sme tu a oni sú tu na to, aby spravili všetko pre to, aby slovenské školstvo bolo lepšie. S takouto výzvou prišlo pred Úrad vlády v Bratislave protestovať približne 150 učiteľov.

Nespokojní učitelia sa stretli na tichom proteste, čakali na ministrov
SITA/Dorota Smetanová

Varovný prst

S papierom, na ktorom bolo napísané SOM UČITEĽ čakali pedagógovia na ministrov, ktorí sa schádzali na dnešné zasadnutie vládneho kabinetu. Zhromaždenie malo formu tichého protestu. Podľa Branislava Kočana z Iniciatívy slovenských učiteľov tak chceli pedagógovia vyjadriť i to, že ticho je aj vláda.

"Je to aj odkaz premiérovi, že v predchádzajúcich štyroch rokoch sa o školstve hovorilo málo, nebola to celospoločenská téma. Všetky tie problémy sa dusili pod pokrievkou a to, čo sa teraz deje, je toho dôsledkom," uviedol. "Vláda mlčí aj teraz o tom, ako chce riešiť súčasnú situáciu, keď aj dnes štrajkuje 8000 učiteľov a nie je zabezpečený hladký priebeh výchovno-vzdelávacieho procesu," dodal Kočan.

Podľa jednej z prítomných učiteliek symbolizuje tichý protest varovný prst. "Chceme vyjadriť, že školstvom preteká množstvo peňazí úplne inak, ako by malo a my vidíme, čo sa deje," povedal pani Gabriela z Bratislavy.

Problematika učiteľských platov

Pedagógov prišli na zhromaždenie podporiť aj rodičia žiakov. "Chodím na tieto protesty už od začiatku štrajku preto, lebo mám dve školopovinné deti a chcem, aby sa učili v kvalitných školách. Zároveň som solidárny s požiadavkami učiteľov, ktorí bojujú o svoju dôstojnejšiu existenciu," povedal jeden z nich.

Učitelia organizujú v rámci svojho celoslovenského protestu aj ďalšie verejné stretnutia. Demonštrácia je naplánovaná popoludní v Ružomberku, stretnutia s verejnosťou v Trebišove, Levoči, Michalovciach, Poprade či Košiciach. Svoj protest proti nedostatočnému financovaniu školstva vyjadria verejno-prospešnými aktivitami. Napríklad v Stupave sa pustia do zveľaďovania mestského parku.

O súčasnej situácii v školstve a požiadavkách učiteľov rokoval  Výbor Národnej rady pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport, pričom z viac ako dvojhodinovej diskusie vyplynulo, že problematika učiteľských platov a financovania školstva sa má riešiť až po marcových parlamentných voľbách.

Verejný záväzok

Členovia výboru odhlasovali výzvu pre všetky kandidujúce politické strany, aby deklarovali verejný záväzok prijať národný vzdelávací program na roky 2016 až 2020 s časovým harmonogramom aj potrebným finančným zabezpečením. Poslanci zároveň konštatovali, že riešenie problémov v školstve nahromadených za celú históriu vyžaduje pokračovanie v začatých zmenách naprieč celým politickým spektrom.

Časť učiteľov vstúpila v pondelok 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je podľa Iniciatívy slovenských učiteľov dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok