Kiska nepodpísal novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, stovky sestier stiahli výpovede

SITA
14.12.2015 18:33

Prezident Andrej Kiska vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá sa zaoberá odmeňovaním zdravotníckych pracovníkov.

Kiska nepodpísal novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, stovky sestier stiahli výpovede
SITA/Robert Tappert

Priestor na odbornú diskusiu

Prezident pri vrátení novely zákona upozornil, že rozpočtové krytie zákona nepovažuje za dostatočné. Upozornil tiež, že v dôvodovej správe k návrhu zákona chýba identifikovaný vplyv na schválený rozpočet verejnej správy a na kapitolu ministerstva zdravotníctva, ktorá súvisí s úpravou miezd v zdravotníckych zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie prezidenta.

"Vrátenie zákona vytvára priestor na odbornú diskusiu a na opätovné prehodnotenie všetkých aspektov schválenej právnej úpravy tak, aby výsledné riešenie bolo na prospech všetkých zainteresovaných strán,“ komentoval Kiska.

Novela upravuje platové náležitosti sestier, pôrodných asistentiek a ďalších zdravotníckych zamestnancov. So žiadosťou o vrátenie novely zákona Národnej rade sa na Kisku obrátila Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek Slovenská komora fyzioterapeutov, ako aj jednotlivo viaceré sestry, ktoré kritizovali nedostatočný dialóg s ministerstvom zdravotníctva, týkajúci sa ich mzdových požiadaviek. Komora sestier tvrdí, že schválený zákon nevytvára podmienky na prísun nových sestier a pôrodných asistentiek do praxe.

Hromadné výpovede spustili sestry zo Žiliny

Ministerstvo zdravotníctva evidovalo k 14. decembru 223 prípadov, kedy sa zdravotné sestry rozhodli stiahnuť svoju výpoveď, pričom tento počet je podľa ministerstva stále vyšší. Informoval o tom hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. V štátnych nemocniciach začalo zároveň pracovať 78 nových sestier, ktoré boli prijaté po tom, čo niektorým sestrám začala plynúť výpovedná lehota.

Podľa informácií, ktoré ministerstvo získalo z jednotlivých nemocníc, sa sestry informujú o možnosti stiahnuť výpoveď a tiež aj o právnej pomoci kvôli možnosti pokuty vo výške 3 300 eur, ktorá im hrozí pri stiahnutí výpovede. Tá vyplýva z tzv. "Dohody o solidarite", ktorú predkladá sestrám Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek.

Ministerstvo zdravotníctva vyzýva zdravotné sestry a iných zdravotníckych pracovníkov, aby sa v prípade pochybností o výške svojho platu, išli informovať o svojej mzde priamo u zamestnávateľa. V súčasnosti ostáva vo výpovedi podľa MZ naďalej 1 041 sestier.

Hromadné výpovede spustili sestry zo Žiliny v stredu 25. novembra, keď prvých 200 dalo výpovede. Nasledovali výpovede v Prešove, v Bojniciach, v Košiciach, v Trnave, v Poprade a v Trenčíne. Sestry začali podávať výpovede podľa Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek, pretože schválený zákon z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorý upravuje platy zdravotníckych pracovníkov, je zlý. Ako vysvetlila minulý týždeň šéfka odborov Monika Kavecká, nerieši základný problém sestier v zdravotníctve, a to, že minimálny počet ľudí chce robiť kariéru ako sestra.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok