Delegáti konferencie OSN o zmene klímy schválili návrh novej klimatickej dohody

TA3 TASR ČTK
12.12.2015 12:29

Delegáti Konferencie OSN o zmene klímy v Paríži schválili návrh novej klimatickej dohody.Návrh dohody bol finalizovaný počas vyjednávaní v noci nadnes.

Vyriešili aj posledné sporné otázky

Delegáti Konferencie OSN o zmene klímy v Paríži schválili návrh novej klimatickej dohody, ktorá je výsledkom dvoch týždňov rokovaní. Návrh 31-stranovej dohody bol finalizovaný počas vyjednávaní v noci nadnes a dnes počas dňa, pričom pokračovali až do samotného hlasovania. Na  schválenie navrhovaného textu dohody bol potrebný súhlas všetkých 195 zúčastnených krajín.

Predsedajúci COP21, francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius, v rozhodujúcom okamihu konštatoval: "Nevidím žiadne námietky. Dohoda je prijatá" a súhlas "odklepol" úderom zeleným kladivkom. Prijatie záverečného dokumentu COP21 prítomní delegáti uvítali búrlivým potleskom postojačky a objatiami. Novinári akreditovaní na mieste konštatovali, že po schválení dohody bola úľava v sále "doslova hmatateľná".

O návrhu sa hlasovalo o približne dve hodiny neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Podľa novinárov na vine boli technické problémy, vrátane tých s prekladom do iných rokovacích jazykov.

 

Lepší svet

Okrem toho nemenovaný západný diplomat v rozhovore pre AP vysvetlil, že hlasovanie sa oneskorilo aj kvôli USA, ktoré namietali proti jednému slovu v návrhu dohody. Americkí delegáti chceli, aby sa v paragrafe o emisných cieľoch sloveso "shall" (musí) nahradilo termínom "should" (mal by) - to všetko v obave, že súčasná americká administratíva by v prvom prípade musela žiadať schválenie od republikánmi ovládaného Senátu.

Po schválení dohody sa k nej vyjadrovali jednotlivo všetky skupiny delegátov COP21, ktorí vo všeobecnosti konštatovali, že je to najlepšia možná dohoda. Juhoafrická delegátka, ktorá zastupovala veľkú skupinu krajín zvanú 77, kam okrem JAR patrí aj Čína, uviedla, že parížska dohoda "umožní svetu, aby sa stal lepším a istejším".

K dohode sa medzičasom vyjadril už aj americký prezident Barack Obama, ktorý ju na svojom konte na sieti Twitter označil za "enormnú", pričom zdôraznil, že sa tak stalo aj vďaka líderskej pozícii USA. Francúzsky premiér Manuel Valls považuje za "diplomatické víťazstvo, ale najmä víťazstvo Zeme," uvádza sa v jeho tweete.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok