Slováci na úvod kvalifikácie na MS prehrali v Bosne

TASR SITA
4.11.2015 22:31

Slovenskí hádzanári vstúpili neúspešne do bojov v prvej fáze kvalifikácie MS 2017. V dueli 1. skupiny prehrali v Tuzle s domácou Bosnou a Hercegovinou 25:29.

SITA/Viktor Zamborský

Slováci držali so súperom krok

Slováci odohrali v dôležitom dueli s najvážnejším konkurentom v hre o jedinú postupovú miestenku do baráže vyrovnanú partiu a počas takmer celého zápasu držali so súperom krok. Koncovku ale nezvládli, keď im Bosna odskočila v skóre až v záverečnej štvrťhodine.

Najbližšie sa zverenci kouča Martina Liptáka predstavia v sobotu o 18.00 h v Hlohovci proti outsiderovi skupiny Kosovu, ktoré prehralo v kvalifikačnej ouvertúre doma s Litvou 26:30.

V štvorčlennej skupine sa hrá systémom každý s každým doma i vonku, boje v nej vyvrcholia v januári budúceho roka. Baráž je na programe v júni, svetový šampionát sa v roku 2017 uskutoční vo Francúzsku.

Kvalifikácia MS 2017 hádzanárov - 1. skupina
Bosna a Hercegovina - Slovensko 29:25 (14:14)
Najviac gólov Bosny: Prce 8/4, Malinovič 6. Zostava SR: Štochl, Putera - Antl 8/1, L. Urban 6, Ďuriš, Petro, Straňovský 5, Szücs ml., T. Urban 1/1, Pekár, Guzy, Mazák, Volentics, Dudáš 3, Slaninka, Vadkerti 1. Rozhodovali: Olesen, Pedersen (obaja Dán.), vylúčení: 6:6, 7 m hody: 4/4 - 2/2, 5000 divákov (vypredané)

Oddychový čas

Skóre duelu síce otvoril po 80 sekundách hosťujúci Straňovský, Bosna ale rýchlo odpovedala dvoma gólmi, a potom si držala tesný náskok. V úvodnej desaťminútovke zakaždým Slováci doťahovali tesné manko, Bosniaci sa ale potom dostali prvýkrát do dvojgólového vedenia - na 6:4 zvýšil svojim tretím presným zásahom v zápase Prce. Hostia dokázali vyrovnať v 18. minúte na 8:8 a hoci išli domáci opäť do menšieho "trháku", Antl dal v 26. minúte na 12:12 a v prestávke bol stav nerozhodný.

Vstup do druhej časti vyšiel lepšie domácim, ktorí v búrlivej atmosfére odskočili na 16:14. Už o chvíľu sa ale Liptákovi zverenci dostali gólovo späť na úroveň Bosny, keď Lukáš Urban vyrovnal v 37. minúte na 17:17. Štvrťhodinu pred záverečnou sirénou poslal Slovákov po dlhom čase do vedenia Vadkerti presnou strelou (21:20), no Bosna kontrovala tromi gólmi v sérii a získala rozhodujúci náskok. Za stavu 23:21 pre domácich reagoval kouč Lipták v 49. minúte oddychovým časom, no koncovku zvládli lepšie domáci a napokon sa tešili zo štvorgólového triumfu.

Martin Lipták, tréner SR: "Z koncovky som smutný, pretože 55 minút sme hrali dobrú hádzanú. Bolo tam všetko, čo tam malo byť. V prvom polčase ma mrzelo sedem stratených lôpt, v druhom hluchá päťminútovka, v ktorej domáci rozhodli zápas. S prehrou nemôžem byť spokojný, ale s celkovým výkonom áno. Ukázali sme hru, na ktorej sa dá stavať."