Nové video ukazuje, ako modul Philae pristával na kométe

SITA
16.9.2015 09:53

Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry zverejnili video zachytávajúce modul Philae počas jeho pristávania na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Nové video ukazuje, ako modul Philae pristával na kométe
SITA/AP Youtube/European Space Agency, ESA

Sedem fotografií

Philae tesne pred pristátím spravil každých desať sekúnd fotografiu povrchu kométy, čím zaznamenal svoj zostup z výšky 67 metrov až na úroveň deväť metrov od kométy. Zo série siedmich fotografií teraz pomocou vizuálnych efektov spravili minútové video, ktoré ESA predstavila pri príležitosti prvého výročia výberu miesta pristátia známeho ako Agilkia.

O vizuálne efekty sa postaral Jakub Knapik z poľskej spoločnosti Platige Image, pričom do videa pridali inštrumentálnu verziu skladby Saline od anglickej rockovej formácie Frost.

Modul Philae vypustila na kométu 67P/Churyumov-Gerasimenko vlani 12. novembra o 9:35 SEČ sonda Rosetta. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne, a preto sa odrazil.

Skontaktoval sa so Zemou

Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz. Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu.

Počas krátkeho obdobia fungovania však stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl. Z hibernačného režimu sa prebral až po siedmich mesiacoch a následne sa prostredníctvom Rosetty sedemkrát nakrátko skontaktoval so Zemou.

Posledný kontakt s ním vedci z riadiaceho centra ESA v nemeckom Darmstadte nadviazali 9. júla, odvtedy však boli všetky pokusy o komunikáciu neúspešné.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok