Rokovania skončili bez výsledku, odchod Grékov je čoraz reálnejší

Prezidenti a premiéri krajín platiacich eurom sa pre vrcholiacu grécku krízu mimoriadne zídu v pondelok večer v Bruseli. Schôdzku zvolal predseda Európskej rady Donald Tusk po tom, čo sa rokovania ministrov financií eurozóny v Luxembursku skončili bez výsledku.

Rozchod bez dohody

"Je čas naliehavo prebrať grécku situáciu na najvyššej politickej úrovni," komentoval Tusk svoje rozhodnutie. Na luxemburskom rokovaní euroskupiny ministri financií 19 krajín platiacich spoločnou menou nenašli riešenie napriek tomu, že grécky minister Janis Varufakis podľa nemenovaného gréckeho predstaviteľa svojich kolegov oboznámil s určitými novými návrhmi Atén.

Tie však zjavne jeho európskych partnerov nijako nezaujali. Rozchod bez dohody najprv na twitteri oznámil podpredseda Európskej komisie pre euro Valdis Dombrovskis. Na tlačovej konferencii to potom potvrdil šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Holandska s tým, že riešenie teraz nie je v dohľade. "Dnes je stále možné dohodu nájsť a predĺžiť existujúci program pred koncom mesiaca. Ale lopta je jasne na gréckej strane ihriska, musí sa chopiť tejto poslednej príležitosti," vyhlásil Dijsselbloem.

Aténam hrozí platobná neschopnosť

Budúca prípadná dohoda podľa Dijsselbloema musí byť vierohodná, pokiaľ sa týka udržateľnosti verejných financií Grécka, aj dôveryhodnosti eurozóny ako celku. Základom pre diskusiu je podľa neho naďalej dohoda eurozóny z konca februára o predĺženie súčasného záchranného programu pre Grécko.

Atény odmietajú podmienky, ktoré jeho veritelia, teda Medzinárodný menový fond, Európska centrálna banka a Európska komisia, požadujú ako základ pre uvoľnenie zostávajúcich 7,2 miliardy eur z predtým dohodnutého záchranného programu. Bez týchto peňazí Grécku hrozí, že po konci programu, teda už od 1. júla, bude v platobnej neschopnosti. Veritelia tiež nesúhlasia s doterajšími protinávrhmi gréckej strany.

"Je potrebné obnoviť dialóg s dospelými v miestnosti," komentovala rokovania na tlačovej konferencii veľmi ostro šéfka MMF Christine Lagardeová. Už skôr uviedla, že fond nedá Aténam viac času na splatenie zhruba 1,6 miliardy eur, ktoré má grécka strana poslať do konca mesiaca.

Gréci chcú zotrvať v EÚ

Tisíce Grékov demonštrovali v Aténach za zotrvanie svojej krajiny v eurozóne. Účastníci mítingu pod mottom "Zostaneme v Európe" požadovali, aby sa vláda premiéra Alexisa Tsiprasa dohodla s partnermi a veriteľmi, aby si Grécko mohlo zachovať ako menu euro.

Demonštrácia sa konala z iniciatívy sympatizantov a voličov opozičnej konzervatívnej strany Nová demokracia i socialistov zo strany PASOK, ako aj iných proeurópskych subjektov.

Niektorí z demonštrantov boli s pomocou píštaliek poriadne hluční, aby podľa vlastných slov prebudili občanov Grécka. Nemálo z nich vyjadrilo obavy, že ak grécka vláda bude pokračovať v neústupčivej taktike pri rokovaniach s veriteľmi, môže to krajinu dostať do bankrotu.

Iba v stredu večer demonštrovali naopak za zachovanie tvrdého postoja vlády voči veriteľom tisíce ľavicovo orientovaných občanov krajiny.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok