Našli druhú čiernu skrinku z Airbusu, môže priniesť kľúčové fakty

TA3 TASR
2.4.2015 16:22

Vyšetrovatelia tragédie pádu nemeckého Airbusu našli aj druhú čiernu skrinku. Informovali o tom miestne úrady. Skrinka by mala obsahovať technické údaje o lete.

Skrinka s technickými údajmi

Pátranie po druhej čiernej skrinke z nemeckého airbusu, ktorý sa 24. marca zrútil v alpskej oblasti na juhu Francúzska, bolo korunované úspechom. Pre agentúru DPA to potvrdil marseillský prokurátor Robin Brice.

Ide o skrinku, ktorá zaznamenáva technické údaje o samotnom lietadle. Vyšetrovatelia si od nej sľubujú ďalšie poznatky o okolnostiach, ktoré viedli k havárii. Záchranári našli v krátkom čase po nešťastí obal tejto skrinky, v ktorom však chýbala pamäťová karta so zásadným obsahom.

Vymkol kapitána a narazil do Álp

Ako práve Brice Robin informoval 24. marca na základe vyhodnotenia obsahu prvej čiernej skrinky - záznamníka komunikácie z kokpitu, druhý pilot Airbusu A320 spoločnosti Germanwings lietadlo zámerne naviedol k zemi a tak ho zničil.

Nemecký občan Andreas Lubitz prevzal výlučnú kontrolu nad Airbusom po tom, čo kapitán opustil kokpit a išiel na toaletu. Následne odmietol otvoriť dvere a stlačil tlačidlo, ktoré nasmerovalo lietadlo na zostupný kurz, konštatoval vtedy prokurátor.

Druhý pilot podľa neho nevyslal žiadne volanie o pomoc. Zo zachovaného záznamu čiernej skrinky v kokpite vyplýva, že komunikácia počas prvých 20 minút letu prebiehala normálne. Výkriky cestujúcich je počuť až v závere záznamu. Druhý pilot nepovedal ani slovo, zaznamenaný je iba jeho dych. Počas posledných ôsmich minút letu je počuť opakované výzvy kontrolnej veže, ale z kokpitu nezaznie nijaká odpoveď.

Lubitz samovraždu dôkladne plánoval

O Lubitzovi odvtedy vyšlo najavo, že ho sužovali rôzne zdravotné problémy, opakovane aj depresie. Motív jeho činu však naďalej nie je zrejmý. Vyšetrovatelia sa najviac prikláňajú k téze, že ním zmietali obavy zo straty licencie pilota v súvislosti návštevami u mnohých lekárov, ktoré tajil, a zatiaľ iba povrchne špecifikovanými ochoreniami.

Nemecká prokuratúra navyše oznámila, že pred svojou smrťou hľadal na internete informáce o spôsoboch samovrážd a o zabezpečení dverí kokpitu. Podľa prokuratúry sa údaje, ktoré o tom poskytujú jednoznačné dôkazy, našli pri vyhodnocovaní tabletu, zhabaného v düsseldorfskom byte Andreasa Lubitza.

Nešťastie v členitom horskom regióne na juhu Francúzska, ktorý druhý pilot dobre poznal z viacerých návštev vo svojej mladosti, neprežil nikto zo 144 cestujúcich a šiestich členov posádky.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok