Jansrud triumfom získal glóbus za zjazd

18.3.2015 11:19

Jansrud získal v stredu malý sezónny glóbus Svetového pohára za zjazd. Celozimnú prevahu v kráľovskej alpskej disciplíne demonštroval vo finálovej súťaži, ktorú vo francúzskom Meribeli vyhral s náskokom 24 stotín pred Defagom, tretí bol Streitberger (+0,31 s).

Jansrud nedal svojmu jedinému konkurentovi Hannesovi Reicheltovi žiadnu šancu, Rakúšan pred ním nezašiel popredný čas a tak favoritovi stačilo bodovať, čo v redukovanej finálovej konkurencii znamenalo zmestiť sa do 15. miesta.

Tridsaťročný vyznávač kĺzavej stopy však nešpekuloval, v pomerne nenáročnom zjazde zvolil aj v ostrých zákrutách líniu slabšieho hranenia lyží a slávil svoj desiaty triumf kariéry v SP, piaty v najrýchlejšej disciplíne. "Zobral som to vážne a vôbec som si nevšímal ako išiel Hannes. Ale trochu som bol predsa nervózny, lebo on je teraz vo forme. Počul som však, že trať je mäkká a celkovo mi podmienky vyhovovali a tak som to využil. Mojím cieľom bola trofej za zjazd s tým, je to ozaj senzačné, takáto trofej je podľa mňa hodnotou len tesne za zlatom z MS a za víťazstvom v Kitzbüheli," vyznal sa do kamier ORF nórsky šampión.

Jansrud navyše aspoň trochu zdramatizoval súboj o veľký glóbus celkového víťaza seriálu, lebo na Rakúšana Marcela Hirschera získal 100 bodov a stráca už iba 64: "Jasné, že Marcel je na tom lepšie, ale dnes mi to vyšlo a keby sa mi čosi podobné podarilo aj zajtra, bolo by to určite zaujímavejšie." Obhajca trofeje v super-G veľa neboduje, naopak Jansrud má už v ňom istý sezónny titul. A prípadné štvrtkové víťazstvo by ho dostalo vo všeobecnom poradí na čelo, naopak jeho rivala pod tlak v zostávajúcich dvoch točivých súťažiach.

Špecialitou pretekov boli odstupy. Prví traja vzhľadom na povahu trate odjazdili vlastne osobitnú súťaž. Medzi štvrtým a dvanástym neboli ani tri desatiny a v tomto intervale sa päť pretekárov zmestilo do rozdielového úseku 6 stotiniek.

Výsledky finálového zjazdu SP:
1. Kjetil Jansrud (Nór.) 1:40,86, 2. Didier Defago (Švaj.) +0,21 s, 3. Georg Streitberger (Rak.) +0,31, 4. Steven Nyman (USA) +0,59, 5. Guillermo Fayed (Fr.) +0,70, 6. Max Franz (Rak.) +0,71, 7. Patrick Küng (Švaj.) +0,74, 8. Marco Sullivan (USA) +0,75, 9. Beat Feuz (Švaj.) +0,76, 10. Hannes Reichelt +0,80 (Rak.)