Najvyšší súd potvrdil rozsudok voči Berlusconimu, odsedí si však len jeden rok

TA3 SITA
1.8.2013 21:03

Kasačný súd tak potvrdil verdikt milánskeho súdu, ktorý pôvodne poslal mediálneho magnáta na štyri roky do väzenia, nakoniec však trest znížil na 12 mesiacov. S tým spojený päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu však bude predmetom ďalšieho skúmania.

Taliansky najvyšší súd vo štvrtok odmietol odvolanie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a potvrdil jeho minuloročný trest odňatia slobody za daňové úniky. V rámci mnohých súdnych procesov vedených proti výstrednému expremiérovi ide o vôbec prvé uznanie viny spojené s väzením.

S tým spojený päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu však bude predmetom ďalšieho skúmania. Najbohatší Talian tak môže zostať poslancom. V rámci takmer 30 súdnych procesov vedených proti výstrednému expremiérovi ide o vôbec prvé uznanie jeho viny spojené s väzením. Otázne je, aký to bude mať dopad na krehkú širokú koalíciu premiéra Enrica Lettu, ktorej súčasťou je aj Berlusconiho strana Ľud slobody (PDL).

Prípad sa týka nákupu televíznych a filmových práv pre mediálnu spoločnosť Mediaset koncom 90. rokov minulého storočia. Pozmeňovaním účtovných dokumentov sa spoločnosť podľa prokuratúry vyhla plateniu daní. Mediaset napríklad údajne falšoval ceny za televízne práva, ktoré nakupoval prostredníctvom zahraničných firiem kontrolovaných Berlusconim. Ten dlhodobo tvrdí, že ľavicoví sudcovia sa už takmer 20 rokov snažia o jeho odstránenie z politiky.

Profil odsúdeného expremiéra Silvia Berlusconiho:

Silvio Berlusconi sa narodil 29. septembra 1936 v Miláne, kde aj vyrastal. Začiatkom 60. rokov úspešne ukončil štúdium práva na jednej z najväčších európskych univerzít v talianskej metropole regiónu Lombardia. Následne si založil stavebnú firmu, ktorá získavala množstvo objednávok vrátane vybudovania centra jedného z milánskych predmestí s viac ako 10-tisíc bytmi.. Pri svojom podnikaní využíval kontakty s viacerými vplyvnými postavami politickému a spoločenského života v druhom najväčšom meste na Apeninskom polostrove.

Začiatkom 70. rokov Berlusconi vstupuje do mediálneho sveta prostredníctvom založenia televíznej spoločnosti, ktorá sa postupne rozrastala o dlhšie kanály. Začiatkom novej dekády založil vôbec prvú súkromnú sieť televíznych staníc v Taliansku, pričom sa mohol oprieť o pomoc svojho bývalého spolužiaka z univerzity a vtedajšieho premiéra Benedetta Craxiho. V roku 1986 sa stáva šéfom futbalového klubu AC Miláno.

V prvej polovici 90. rokoch Berlusconi vstupuje do politiky, stáva sa poslancom talianskeho parlamentu a v roku 1994 prvýkrát aj premiérom. Jeho vláda však vydržala iba niekoľko mesiacov a v následných predčasných voľbách v roku 1996 ho porazil Romano Prodi. Vo voľbách o päť rokov neskôr však uspel a tentoraz sa na premiérskom poste vydržal až do roku 2006. Do diania na talianskej politickej scéne však opätovne výrazne prehovoril Prodi a jeho blok tesne poráža Berlusconiho. Prodiho vláda však padá o dva roky neskôr, Berlusconi jasne vyhráva voľby a v Taliansku odvtedy neohrozene vládne. Pôsobenie jeho posledného kabinetu však poznačil rekordný počet hlasovaní o dôvere, o jej vyslovenie požiadal parlament viac ako 50-krát. V novembri 2011 pod tlakom trhov a nespokojnosti obyvateľov rezignoval a svoje miesto uvoľnil úradníckej vláde premiéra Maria Montiho. Vo februárových voľbách skončila jeho strana tesne druhá a nakoniec musela vzniknúť široká koalícia.

Kariéra a život Silvia Berlusconiho je pretkaná obvineniami z kontaktov s vplyvnou mafiou a úplatkov či sexuálnymi škandálmi a slávnymi výrokmi. Podľa viacerých zdrojov je tretím najbohatším Talianom, pričom časopis Forbes odhaduje jeho majetok na takmer osem miliárd dolárov. Berlusconi patril medzi najväčším spojencov zabitého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, no dobré vzťahy má aj so súčasným ruským prezidentom Vladimirom Putinom či dlhoročným prezidentom Bieloruska Alexandrom Lukašenkom.

Silvio Berlusconi, ktorý je na Apeninskom polostrove známy aj pod prezývkou Il Cavaliere (Rytier), bol dvakrát ženatý a má päť detí.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok