Republikána McCarthyho zvolili za nového predsedu americkej Snemovne reprezentantov

ta3 TASR
7.1.2023 07:22

Republikána Kevina McCarthyho zvolili v noci na sobotu za nového predsedu Snemovne reprezentantov, dolnej komory amerického Kongresu. Informovala agentúra AFP.

K zvoleniu za predsedu McCarthymu už gratuloval aj demokratický prezident Joe Biden, ktorý povedal, že je pripravený spolupracovať s republikánmi a očakáva, že oni budú spolupracovať s ním. "Americký ľud očakáva od svojich vodcov, že budú vládnuť spôsobom, ktorý stavia potreby ľudu nadovšetko ostatné, a to je to, čo musíme urobiť," uviedol Biden.

"Teraz začne tvrdá práca," uviedol po svojom zvolení McCarthy. "Jedna vec je po tomto týždni jasná, že sa nikdy nevzdám. A nikdy sa nevzdám kvôli vám, Američania," napísala McCarthy na twitteri.

McCarthy bol zvolený v 15. kole, čím sa skončil niekoľkodňový ostrý republikánsky súboj, ktorý zastavil činnosť snemovne. Tento 57-ročný kongresman zo štátu Kalifornia potreboval na zvolenie jednoduchú väčšinu hlasov. Stal sa tak tretím najvyššie postaveným ústavným činiteľom v USA.

Voľba nového šéfa snemovne bola najdlhšia za uplynulých 164 rokov. Hlboko rozdelení republikáni potrebovali 15 kôl hlasovania počas štyroch dní na to, aby odrazili pravicovú, proti McCarthymu zameranú vzburu.

Republikáni majú v snemovni po novembrových priebežných voľbách znova väčšinu, aj keď je len tesná – 222 zo 435 kresiel. Približne 20 rebelujúcich členov strany sa od utorkového začiatku zasadnutia stavalo McCarthymu na odpor s tvrdením, že nie je dostatočne konzervatívny.

Päťdesiatpäťročný kalifornský politik nakoniec pristúpil na rad požiadaviek radikálov, vrátane toho, aby ktorýkoľvek člen Snemovne reprezentantov mohol kedykoľvek vyzvať na hlasovanie o jeho odvolaní. To značne ochromí McCarthyho schopnosť presadzovať kľúčové zákony, vrátane financovania vlády či navyšovania dlhového stropu USA, ktoré radikálni republikáni odmietajú.

Správajte sa slušne!

McCarthyho ústupky v snahe získať post predsedu Snemovne reprezentantov kritizoval okrem iného šéf demokratickej senátnej väčšiny Chuck Schumer. "Vzhľadom k ústupkom Kevina McCarthyho extrémistom v jeho strane je oveľa pravdepodobnejšie, že Snemovňa reprezentantov kontrolovaná spojencami exprezidenta Donalda Trumpa spôsobí uzavretie vládnych úradov či platobnú neschopnosť s ničivými dôsledkami pre našu krajinu," uviedol Schumer vo vyhlásení.

McCarthymu sa v priebehu štyroch dní voľby podarilo presvedčiť viac ako tucet konzervatívcov, aby sa priklonili na jeho stranu. V piatok večer miestneho času bolo v snemovni viditeľné napätie. Po 14. kole, keď na zvolenie predsedu dolnej komory Kongresu chýbal už len jeden hlas, McCarthy odišiel do zadnej časti sály, kde sedel jeden z vodcov rebélie Matt Gaetz spoločne s Lauren Boebertovou a ďalšími oponentmi.

Došlo k ostrej výmene názorov sprevádzanej výhražnými gestami. V jednom okamihu republikán z Alabamy Mike Rogers začal na Gatze kričať a vykročil k nemu. Pravdepodobnému fyzickému konfliktu zabránil ďalší z republikánov Richard Hudson, ktorý ho odtiahol späť. "Správajte sa slušne!" zvolal ktosi.

Po obnovení poriadku sa republikáni v 15. kole voľby konečne za McCarthym zjednotili, uviedla agentúra AP. Podľa nej mohol k zvoleniu McCarthyho prispieť aj exprezident Trump, ktorý niektorým republikánom pred voľbou telefonoval a vyzval na ukončenie verejného vnútrostraníckeho sporu. McCarthy mu vo svojej reči za podporu poďakoval.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok