Namiesto protestných zhromaždení vysokoškolákov budú diskusie

SITA
14.10.2012 15:55

rotestné zhromaždenia v Bratislave a Košiciach, ktoré plánovali koncom októbra zorganizovať vysokoškolskí študenti pre súčasný nevyhovujúci stav vysokého školstva na Slovenku, napokon nahradia diskusie a verejné fóra na akademickej pôde.

Namiesto protestných zhromaždení vysokoškolákov budú diskusie
SITA

"Tieto diskusie sa budú niesť v pokojnom duchu a ich cieľom je oboznámenie študentov s možnými riešeniami," uviedla vo svojom vyhlásení Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ). Ohlásená mobilizácia študentov však zostáva v platnosti až do dosiahnutia prijateľného riešenia. Ak nedôjde k prijateľnému kompromisu, študenti zvolia nový termín protestného zhromaždenia. Agentúru SITA informoval delegát Študentskej rady vysokých škôl Radoslav Zemko.

Zmeny v plánoch sú výsledkom dvojdňového valného zhromaždenia ŠRVŠ v Jasnej, kde zanalyzovali dopady novely zákona o sociálnom poistení. Na rokovaní sa v sobotu zúčastnil štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian, s ktorým delegáti ŠRVŠ podľa vyhlásenia viedli konštruktívnu diskusiu o súčasnom znení novely. Popoludní prišiel na valné zhromaždenie aj minister školstva Dušan Čaplovič, s ktorým diskutovali o súčasnom stave slovenského školstva.

Zástupcovia vysokoškolákov začiatkom októbra označili za hlavné problémy zvýšenie odvodového zaťaženia študentov pri práci na dohodu, návrh zákona o Fonde na podporu mladých, ktorého súčasné znenie zavádza poplatok za predčasné splatenie pôžičky zo Študentského pôžičkového fondu a nízke dotácie na stravovanie študentov.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter ponúkol 11. októbra vysokoškolákom kompromisné riešenie odvodového zaťaženia pri práci na dohodu. Návrh padol počas rokovania so zástupcami ŠRVS a ministrom školstva Dušanom Čaplovičom u prezidenta Ivana Gašparoviča. Kompromis spočíva v tom, že zo zákona by bola možná výnimka týkajúca sa jednej zmluvy limitovanej za istých podmienok. "Do nejakej sumy by zostali v platnosti tie odvody, ktoré platili doteraz - 1,05 percenta," vysvetlil minister. Konkrétne čísla zatiaľ neuviedol. Odvody by mali byť nižšie pre študenta aj pre zamestnávateľa. Novela zákona o sociálnom poistení od januára 2013 zvyšuje odvody pri práci na dohodu na 29,8 percenta, s čím vysokoškoláci nesúhlasili. Rezort práce je pripravený stretávať sa so zástupcami študentov aj pred prípravou ďalších zákonov, ktoré zasiahnu vysokoškolákov.

Študentom sa nepáčilo ani zníženie dotácií na stravu vysokoškolákov. Predchádzajúca vláda znížila dotáciu na stravu z jedného eura na 80 centov. "Ja som samozrejme dal záväzok, že v rámci určovania limitov pre jednotlivé vysoké školy sa to budeme snažiť vykryť," povedal minister školstva Dušan Čaplovič. Rezort sa bude snažiť dosiahnuť opäť jedno euro. Zdôraznil, že výrazne narástol počet študentov, ktorí sa stravujú vo vysokoškolských jedálňach. V roku 2011 to bolo 5,2 milióna vydaných teplých jedál.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok