S pyrotechnikou buďte opatrní. Na toto by ste nemali zabudnúť

TA3 SITA
27.12.2018 16:59

Pri používaní pyrotechniky by malo ísť prioritne o zábavu, čo vyplýva aj z jej názvu, stále však ide o vybuchujúce predmety, s ktorými je potrebné manipulovať rozvážne.

S pyrotechnikou buďte opatrní. Na toto by ste nemali zabudnúť
SITA/Jana Birošová

Podľa stupňa nebezpečenstva

Konštatuje to záchranná služba Falck Emergency a. s. Ako ďalej informovala hovorkyňa záchranárov Katarína Načiniaková, na každej pyrotechnike by mala byť uvedená informácia, o aký druh pyrotechniky ide a aká je jej bezpečnostná zóna, teda vzdialenosť medzi odpaliskom a divákmi. "Zábavná pyrotechnika sa delí do štyroch základných kategórií podľa stupňa nebezpečenstva a podľa vekového obmedzenia," uviedla.

Prvou z kategórii je F1. "Patria sem výrobky, ktoré predstavujú veľmi nízke nebezpečenstvo a majú zanedbateľnú hladinu hluku, tie môžu byť určené neplnoletým a osobám mladším ako 15 rokov, vždy by sa však mali zapaľovať pod dohľadom rodičov alebo zodpovednej osoby," povedala Načiniaková.

Výrobky kategórie F2 je možné predávať len osobám starším ako 18 rokov. "Predstavujú nízke nebezpečenstvo a majú nízku hladinu hluku, ktorú je možné používať v obmedzených priestoroch," povedala hovorkyňa. Treťou kategóriou je F3. "Sem zaraďujeme pyrotechniku, ktorá predstavuje stredne veľké nebezpečenstvo a je určená na používanie na veľkých otvorených priestranstvách a ktorej hladina hluku nie je škodlivá pre ľudské zdravie," vysvetlila Načiniaková. Poslednou kategóriou je F4, ktorá predstavuje vysoké nebezpečenstvo, môžu ju obsluhovať len osoby s odbornou spôsobilosťou a hladina jej hluku nemôže byť škodlivá pre ľudské zdravie.

Nezabúdajte na dohorené zostatky

Vo všeobecnosti podľa záchranárov platí, že zábavná pyrotechnika by sa mala používať vždy podľa návodu na používanie, ktorý je uvedený na jej obale. Dôležité je dodržiavanie odstupových vzdialeností, používanie v exteriéri či vekové ohraničenie používania pyrotechniky. Netreba však zabúdať ani na dohorené zostatky pyrotechniky, ktoré je potrebné vždy bezpečne odpratať, aby nehrozilo nebezpečenstvo vzniku požiaru.

"V žiadnom prípade sa neodporúča používať zábavnú pyrotechniku na balkónoch a v obmedzených priestoroch, z ktorých nie je možné sa bezpečne vzdialiť. Pri používaní pyrotechniky z balkóna, najmä na sídliskách, hrozí nebezpečenstvo odstrelu horiacich častí na susedný balkón a vznik požiaru,“ zdôraznil operačno- technický riaditeľ Falck Fire Services Milan Ivanič.

Neodporúčajú krémy ani horčicu

Podľa záchranárov by sa nemala používať ani doma vyrobená pyrotechnika, pri používaní ktorej obzvlášť hrozí riziko vzniku požiarov a chemických reakcií. Najčastejšími úrazmi pri používaní zábavnej pyrotechniky sú podľa záchranárov úrazy horných a dolných končatín a úrazy tváre, ktoré vznikajú najmä pri neodbornej manipulácií a pri nedodržaní dostatočných odstupových vzdialeností.

V prípade, že dôjde k vzniku požiaru, je podľa záchranárov dôležité dostať zraneného do bezpečia. „Ak horia šaty postihnutého, uložte ho na zem a oheň uhaste nehorľavým materiálom. Odev, ktorý je prilepený na pokožke nikdy neodstraňujte. Popálené miesto podržte pod tečúcou studenou vodou 10 až 20 minút. Priložte sterilný obväz a prikryte čistou tkaninou. Na popáleniny nedávajte žiadne krémy, maslo, vajíčka ani horčicu," povedal hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy. Dodal, že v prípade, ak si to zdravotný stav osoby vyžaduje, privoláme pomoc alebo zabezpečíme transport do nemocnice.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok