V prípade exsudcu Škultétyho bude rozhodovať Najvyšší súd

TA3 TASR
15.10.2017 10:27

Najvyšší súd vytýčil pojednávanie s bývalým bratislavským sudcom Igorom Škultétym na koniec októbra. V minulosti kauzu exsudcu viackrát riešil Špecializovaný trestný súd v Pezinku, ako aj pracovisko tohto súdu v Banskej Bystrici.

V prípade exsudcu Škultétyho bude rozhodovať Najvyšší súd
SITA/Marko Erd

Porušili vraj zákon

Päťčlenný dovolací senát NS SR pod vedením Štefana Harabina 22. augusta minulého roka vyhovel dovolaniu bývalého bratislavského sudcu Igora Škultétyho, ktorého Najvyšší súd v roku 2013 právoplatne odsúdil v korupčnej afére. Harabinov senát vec vrátil na opätovné prerokovanie ŠTS v Pezinku. Zrušil tým predchádzajúce rozsudky nielen ŠTS, ale aj odvolacieho senátu NS SR.

"Toľko nezákonností, ako v tomto jednom spise, som doteraz nezažil za 35 rokov mojej kariéry. Za 35 rokov kariéry určite neporuším zákon," povedal okrem iného po opustení pojednávacej miestnosti vtedy Harabin. Podľa jeho slov bol porušený zákon v neprospech obvineného petržalského exsudcu.

Rozsudok za korupciu

Najvyšší súd 21. novembra 2013 potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z októbra 2012, ktorý vtedy sudcu okresného súdu Igora Škultétyho odsúdil za korupciu. Odsúdili ho za to, že v roku 2002 požadoval úplatok za prepustenie z väzby obvineného z lúpeže. Sudca ŠTS odsúdil v 2013 roku exsudcu na dva roky väzenia s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 30 mesiacov. Zároveň mu uložil peňažný trest 3319 eur. V prípade, že by sumu neuhradil, sudca mu uložil náhradný trest šesť mesiacov.

Počas súdneho procesu už bol obžalovaný sudca odsúdený aj oslobodený, všetky rozsudky nakoniec zrušil NS SR. Na Igora Škultétyho podali obžalobu, pretože si mal za zníženie trestu pre páchateľa lúpeže vypýtať úplatok 100.000 Sk, predtým vraj žiadal pol milióna. Nakoniec v roku 2002 vo svojej kancelárii prijal 70.000 Sk ako úplatok od hlavného svedka Jozefa Králika, ktorý vystupoval ako policajný agent. Za to sudcu v novembri 2009 odsúdili na dva roky väzenia s podmienečným päťročným odkladom. Mal zaplatiť aj peňažný trest 5000 eur a ŠTS mu uložil zákaz činnosti vykonávať sudcovskú funkciu na desať rokov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok