Populisti chcú vyšetrovať Merkelovú, kancelárka sa nebojí

TA3
25.9.2017 00:12

Predstavitelia Alternatívy pre Nemecko pokračovali aj krátko po uzavretí volebných miestností v agresívnej rétorike známej z ich predvolebných i skorších akcií. Líderka strany Alice Weidelová avizovala iniciovanie vytvorenia vyšetrovacieho grémia v parlamente, ktoré by sa zaoberalo nešpecifikovanými porušeniami práva zo strany kancelárky Angely Merkelovej.

Populisti chcú vyšetrovať Merkelovú, kancelárka sa nebojí
SITA/AP

Boj proti spolkovej vláde

Volebný líder protiimigračnej, euroskeptickej strany Alexander Gauland vníma výsledok hlasovania občanov ako mandát na vyhlásenie boja proti budúcej spolkovej vláde. "Vrátime si našu krajinu a náš ľud," vyhlásil kontroverznými výrokmi známy predstaviteľ AfD, ktorý avizoval poľovačku na úradujúcu kancelárku i hon na vládu.

Nemecká kancelárka sa v tejto súvislosti vyjadrilo len zdržanlivo. "Nebojím sa žiadnej vyšetrovacej komisie," zdôraznila šéfka nemeckej spolkovej vlády, avšak dodala: "Musíme dbať na to, aby sme mali ešte dosť času zaoberať sa budúcnosťou. Ide o hospodársku budúcnosť krajiny. Preto nám radím nezačínať nové volebné obdobie iba s prehliadkou minulosti." Angela Merkelová súčasne avizovala tvrdé vyporiadanie sa s AfD na parlamentnej pôde v súlade s ústavou krajiny.

Predsedníčka AfD Frauke Petryová vníma volebný úspech ako povzbudenie pre stranu, aby v nasledujúcich štyroch rokoch pripravila výmenu vlády pre rok 2021. Podľa jej slov pre televízny kanál MDR síce CDU zaznamenala drastické straty, avšak prišla o primálo hlasov na to, ako chybne riadi krajinu.

Časom chcú väčšinu

Aj na pôde parlamentu chce AfD prezentovať idey známe už z jej mimoparlamentného pôsobenia, oznámila Petryová, ktorá netajila ambície strany získať väčšinu v Nemecku. Predstaviteľom AfD blahoželala k "historickému" volebnému výsledku šéfka ultrapravicového francúzskeho Národného frontu, Marie Le Penová.

Informovala o tom sama prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí. Podľa jej slov ide o nový symbol prebudenia sa európskych národov. Znepokojenie nad značným volebným ziskom AfD vyjadril Európsky židovský kongres.

Podľa jeho stanoviska však jestvuje dôvera, že iné politické strany v Spolkovom sneme v Berlíne zabezpečia, aby sa pravicoví populisti neocitli v budúcej vládnej koalícii. Vyjadrenia politikov AfD svedčia o alarmujúcej úrovni netolerancie, aká nebola v Nemecku po desaťročia, vyplýva zo stanoviska, o ktorom informovalo internetové vydanie denníka Bild.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok