Súčasný systém oddlžovania nemocníc sa Druckerovi nepozdáva

TA3 TASR SITA
17.9.2017 15:41

Oddlžiť nemocnice jednorazovo a očakávať od toho zaplátanie dier nie je v súčasnom systéme reálne. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker na margo schváleného ďalšieho oddlžovania nemocníc.

Produkujú rekordné dlhy

Minister tvrdí, že je potrebné vytvoriť systém oddlžovania, ktorý bude postupný a nastavia sa pravidlá smerujúce k zabezpečeniu vyrovnaného hospodárenia a zastaveniu tvorby dlhu. Do úvahy podľa Druckera prichádza napríklad, že by sa napríklad niektoré finančne náročné výkony, ako napríklad transplantácie, nehradili z prostriedkov zdravotných poisťovní, ale priamo na objednávku štátu.

Nie je nadšený z toho, že sa k oddlžovaniu pristupuje, vníma to však ako mimoriadny nástroj, ako udržať zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. "Najväčšia časť dlhu, 80 percent, ktorý máme, je tvorená piatimi nemocnicami. Sú to tri univerzitné nemocnice, k tomu je to Fakultná nemocnica v Prešove a Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici. Nemôžeme tento stav ignorovať," povedal minister.

Musia si požičiavať

Minister upozornil, že ceny, ktoré dodávatelia určujú nemocniciam, sú relatívne vysoké aj preto, že dodávatelia si do nich účtujú náklady, ktoré v inom rezorte nie sú. Sami si totiž musia požičiavať peniaze, pričom zaplatené od nemocníc dostanú napríklad až za dva roky. Práve táto časť záväzkov by podľa Druckera mala byť predmetom tzv. diskontu. Novšie faktúry, pri ktorých tieto náklady ešte nevznikli, by mohli dodávatelia odpočítať vo forme zľavy. Naopak, pri starších záväzkoch zľavy nebude ministerstvo žiadať.

Drucker súhlasil, že nemocnice sú dlhodobo podfinancované. je to najmä preto, že najmä väčšie nemocnice musia dať 80 % svojich výdavkov na mzdy zamestnancov. Odmietol však povestné donášanie vlastného toaletného papiera pre pacientov. Ako upozornil, tieto náklady sú len mizivou časťou rozpočtov nemocníc a ak niektorá nemocnica žiada od pacientov, aby si nosili vlastný toaletný papier, je to chyba vedenia, nie nedostatku peňazí v zdravotníctve.

Oddlžovanie nie je konečné

Podľa poslanca Národnej rady SR Mareka Krajčího viacerí dúfali, že toto oddlžovanie bude konečné, no nie je tomu tak. Slovensko je podľa neho v situácii, keď nemocnice produkujú rekordné dlhy a niektoré firmy v zdravotníctve si aj napriek tomu prichádzajú na dvojciferné marže. "Toto oddlženie nebude posledné, my budeme mať ešte ďalšie piate oddlženie. Budeme minimálne potrebovať štvrť miliardy eur, ak všetko pôjde tak, ako si minister pripravil, a nemocnice by snáď v tom roku 2020-2021 mohli prestať tvoriť dlhy," povedal Krajčí.

Mnohé opatrenia zo strany rezortu zdravotníctva Krajčí víta, minister by však podľa neho mohol oveľa viac využiť svoju regulačnú zodpovednosť. Za stav, v akom sú dnes nemocnice, môžu podľa poslanca napríklad netransparentné a predražené tendre či politicky nominovaní riaditelia, ktorí nemali prílišný záujem na tom, aby nemocnice dobre hospodárili.

Opatrenia už realizujú

Drucker argumentoval tým, že za rok 2016 došlo k zníženiu záväzkov po lehote splatnosti o 20 miliónov eur, a teda zhruba o 10 percentuálnych bodov. "Tento rok je tiež zhruba 20 miliónov naplánované zníženie," povedal. Zabránenie tvorby ďalšieho dlhu v nemocniciach podľa neho záleží od financovania a nastavenia systému príjmov tak, aby bol spravodlivý a uhrádzal náklady. Taktiež aj od investícií a aj od efektivity. "Máme tú oblasti, ktoré sú nevyužívané a inde sú nedostatkové," podotkol s tým, že potrebné opatrenia už rezort zdravotníctva realizuje.

V tomto roku sa podľa Druckera dosiahne, že niektoré nemocnice prestanú vytvárať záporné hospodárenie v hlavnom ukazovateli. "To neznamená, že im neostávajú dlhy z predchádzajúcich období," poznamenal. Postupne chce, aby sa do roku 2021 spod stratového hospodárenia dostalo aj päť najväčších nemocníc.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok