Číňania prahnú po jedle cisárov, ochranári však bijú na poplach

ĆTK
26.6.2016 10:58

Prehľadajte jedálny lístok ktorejkoľvek z drahších čínskych reštaurácií, a s veľkou pravdepodobnosťou v ňom narazíte na pokrm nazývaný polievka z lastovičích hniezd.

Číňania prahnú po jedle cisárov, ochranári však bijú na poplach
SITA/AP

Sliny robia z polievky jedno z najdrahších jedál

Podľa čínskej tradičnej medicíny táto polievka posilňuje imunitný systém, vyhladzuje pleť a funguje ako afrodiziakum, čo môže byť dôvodom, prečo sa tento pokrm môže predávať aj za tisíce dolárov. Aj keď sa polievka volá z "lastovičích hniezd", v skutočnosti je na jej prípravu potrebné špeciálne hniezdo jedného z druhov rorýsovitých vtákov - salangana ostrovného; tropického vtáka obývajúceho prevažne juhovýchodnej Ázii.

A viete, čo používa k stavbe svojho hniezda? Nie sú to vetvičky, lístky a dokonca ani pierka. Sú to jeho vlastné sliny. Áno, vtáčie sliny robia z polievky z lastovičích hniezd jedno z najdrahších jedál na svete, poznamenáva denník The New York Times.

Mnoho z týchto hniezd pochádza z filipínskeho ostrova Palawan, tropického raja, ktorý často slúži filmárom ako exteriéry - napríklad pri natáčaní filmu Bourneov odkaz. Salangany si stavajú hniezda v puklinách miestnych vápencových útesov, kde ich po celé stáročia vyberajú zberači, aby ich predali čínskym obchodníkom; na tých najlepších hniezdach si svojho času pochutnávali čínski cisári.

Viac škody ako úžitku

Pri zbere sú hniezda suché, ale v polievke sa zmení na hmotu podobnú želé, ktoré sa zvyčajne navrchu posype hrubým cukrom. Vedci potvrdili, že polievka má skutočnú nutričnú hodnotu, ktorá je vyššia ako kalórie, ktoré jedák spáli, až sa bude chváliť, že túto drahú polievku vysrkal. Hniezda obsahujú proteíny, sacharidy a tiež trochu vlákniny.

Avšak tvrdenia o vyhladení pleti a o zvýšení sexuálnej výkonnosti zatiaľ potvrdené neboli. Avšak z širšieho uhla pohľadu táto lahôdka pravdepodobne pácha viac škody ako úžitku. Rovnako ako v prípade mnohých ďalších vecí, po ktorých čínski zákazníci prahnú - ako je polievka zo žraločích plutiev, slonovina či alkohol z tigrích kostí -, prináša rastúci dopyt po lastovičích hniezdach vtákom  problémy.

Tieto vtáky veľké asi len 12 centimetrov sa nemôžu ubrániť skúseným zberačom, ktorí im berú hniezda - niekedy aj v čase, keď sú v nich mláďatá. V niektorých oblastiach populácia salanganov ostrovných prudko klesla, a preto ochrancovia prírody volajú po zvýšenej ochrane tohto vtáčieho druhu.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok