Aká je budúcnosť našej ekonomiky? Rast si vyžaduje stabilnú vládu

TASR
7.3.2016 13:20

Slovenská ekonomika pre svoj rast potrebuje stabilnú vládu. Zhodujú sa na tom analytici. Podľa nich bude vývoj hospodárstva záležať od prijímaných opatrení. Ktorým stranám a aké sa podarí presadiť sa ukáže až po zostavení novej vlády.

Aká je budúcnosť našej ekonomiky? Rast si vyžaduje stabilnú vládu
SITA/AP

Príchod investorov

Rozbehnuté investície na Slovensku by však nemali byť ohrozené ani prípadnými predčasnými voľbami alebo úradníckou vládou. V najbližších dňoch sa ukáže, či na Slovensku po voľbách bude vládnuť skôr ľavicová alebo pravicová vláda. V hre sú aj predčasné voľby, prípadne úradnícka vláda do skončenia predsedníctva Slovenska v Európskej únii, upozorňujú analytici. Zhodujú sa ale v tom, že Slovensko, ktorého hrubý domáci produkt má v tomto roku rásť viac ako 3-% tempom, potrebuje pevnú vládu.

"Pre slovenskú ekonomiku, závislú na exporte, je dôležitá politická stabilita, ktorá ovplyvňuje dôveru zahraničných investorov. Hoci export rástol za uplynulej vlády, na Slovensko veľa zahraničných investorov neprišlo, väčšinou len vďaka štedrým stimulom," zhodnotil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana.

Jednou z najväčších ohlásených investícií je automobilka Jaguar Land Rover. Na príchod ďalších investorov si Slovensko bude musieť zrejme počkať. "Investori si budú chcieť počkať na novú vládu a jej konkrétne kroky. Zdá sa, že to môže trvať dosť dlho, čo nové investície lákať nebude. Ekonomika, ako aj naštartované projekty ale pobežia samospádom ďalej," očakáva ekonóm VÚB banky Andrej Arady.

Zavedenie rovnej dane

Novú vládu má ako prvá zostavovať víťazná strana Smer-SD. Ak sa jej to podarí, bude podľa analytikov pravdepodobne aj naďalej pokračovať v presadzovaní sociálnych balíčkov. "Určite sa bude Smer-SD snažiť zvýšiť svoje snahy v sociálnej oblasti, ale aj v prípade nových opatrení na znižovanie nezamestnanosti cez akčné plány a iné opatrenia. Otázne je, či mu to koalícia umožní tak ako doteraz," konštatoval analytik Nadácie F.A. Hayeka Martin Reguli. Myslí si, že pre akúkoľvek pravicovú stranu bude vláda so Smerom rizikom, preto bude pravdepodobne dbať viac na to, aby sa Robert Fico nepúšťal do opatrení, ktoré doteraz daná opozičná strana kritizovala.

V prípade SaS, ktorá vo voľbách skončila druhá, je zase podľa neho možná iba široká koalícia štyroch až piatich strán. "Aj napriek tomu by sa strane SaS mohlo podariť presadiť niekoľko z kľúčových opatrení, ktorými by si podmienila takúto vládu. Po neúspechu v obhajobe programu medzi rokmi 2010 až 2012 sa bude Richard Sulík oveľa viac zaujímať o to, že vyťaží z koalície viac, najmä ak je najsilnejšou stranou opozície, myslí si Reguli. Vlajkovou loďou prípadnej Sulíkovej koalície by podľa neho bolo zavedenie rovnej dane.

"Podobne aj reforma dôchodkového systému a zlepšovanie podnikateľského prostredia," doplnil ekonóm.
V boji o kreslá do parlamentu uspela aj strana Sme rodina - Boris Kollár a Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko. "Kotlebova strana vo vláde nebude a Boris Kollár podľa mňa neohrozí ekonomiku. Nemyslím si, že by mal záujem nejako ohroziť reformy pravice. Povedal, že má záujem skôr podporiť pravicu, čiže by mal podporiť fungujúce reformy, ktoré by pravica priniesla," dodal Reguli.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok