Robotický šváb budúcnosti môže zachraňovať životy, dostane sa všade

ČTK
9.2.2016 16:41

Americkí vedci predstavili prototyp robota, ktorý má uľahčiť záchranu zasypaných osôb po katastrofách. Ako inšpirácia im poslúžili šváby.

Robotický šváb budúcnosti môže zachraňovať životy, dostane sa všade
youtube

Odporné, nechutné, ale nepreskúmané

Vedci si totiž všimli, že šváb dokáže sploštiť svoje telo až na štvrtinu bežnej veľkosti a pritom sa stále pohybuje neuveriteľnou rýchlosťou. Navyše znesie záťaž rovnajúcu sa deväťnásobku svojej telesnej hmotnosti, bez toho, aby utrpel zranenie.

Minirobot, ktorého vedci vytvorili, má svojou silou a hybnosťou skutočné šváby napodobňovať. Pokiaľ bude taký robot vybavený kamerou, mikrofónom a ďalšími senzormi, mohol by poslúžiť pri pátraní po osobách nezvestných v troskách budov po zemetraseniach a ďalších katastrofách. Robot môže tiež záchranárom pomôcť určiť, či je hromada sutín stabilná.

"Zdá sa, že sa šváby dostanú všade," hovorí profesor biológie na Kalifornskej univerzite Robert Full, ktorý je spoluautorom štúdie pojednávajúcej o modeli robota. "Myslím si, že tieto živočíchy sú skutočne odporné, nechutné, ale vždy nám prezradia niečo nové," citovala ho agentúra AP.

Jednoduchosť a nízka cena

Prístroj nazvaný CRAM (Compressible Robot with Articulated Mechanisms) má zhruba veľkosť dlane, takže je asi dvadsaťkrát väčší ako skutočný šváb, a vzhľadom pripomína skôr pásavca. Jeho veľkou prednosťou je jednoduchosť a nízka cena.

Podľa spoluautora vynálezu Kaushika Jayarama, ktorý pôsobí ako expert na robotiku na Harvarde, bolo najzložitejšie vytvoriť návrh robota. Potom už vynálezcovia použili bežné elektronické súčiastky a motorčeky, kartón či polyester.

"Prototyp vyšiel pravdepodobne na menej ako 100 dolárov," vyhlásil Jayaram. Ak by sa taký prístroj vyrábal masovo, mohol by robot vyjsť aj so senzormi a ďalším vybavením na necelých desať dolárov za kus.

Inšpirácie v živočíšnej ríši

Profesor biológie Full uviedol, že keď sa v minulosti experti snažili vyrobiť roboty, ktoré by sa dostali do tesných priestorov, obracali svoju pozornosť k živočíchom s mäkkým telom, ktoré sú schopné meniť tvar, ako sú dážďovky, slimáky či chobotnice.

Ale šváb má svoje výhody, ako je rýchlosť a schopnosť odolať rozdrveniu, upozornil Full. Šváb sa dokáže pohybovať rýchlosťou 50 dĺžok svojho tela za sekundu, čo by sa u človeka rovnalo rýchlosti behu 225 kilometrov za hodinu. Keď sa šváb zmrští, zníži sa jeho rýchlosť na 20 dĺžok tela za sekundu.

Dizajnéri robota si ale ani pre tieto výnimočné vlastnosti tento druh hmyzu, ktorý ich inšpiroval, nezamilovali. "Stále mi naháňajú husiu kožu. Vo svojom dome by som ich nechcel," hovorí Jayaram.

sva_0a000002-b437-a3c1.jpg
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok