Podľa učiteľov nie je štrajk iba o platoch. Fico tvrdí, že do volieb nemôže nič urobiť

TA3 TASR SITA
23.1.2016 12:57

Premiér Robert Fico vyhlásil, že vláda do 5. marca, teda do parlamentných volieb, nemôže pre učiteľov, ktorí sa rozhodujú, že v pondelok 25. januára vstúpia do ostrého štrajku, nič viac urobiť.

Predvolebný a politický kontext?

Premiér vo vyhlásení poukázal na to, že jeho vláda v rokoch 2006 až 2010 zvýšila platy učiteľov o 26 percent, v rokoch 2012 až 2016 o ďalších 22 percent, pričom pripomenul, že posledné zvýšenie o štyri percentá si nájdu učitelia vo výplate za tohtoročný január.

"V žiadnej inej profesii vo verejnej správe neboli v rokoch 2012 až 2016 tak zvyšované platy, ako učiteľom," zdôraznil premiér. Potvrdil tiež, že pokiaľ bude jeho strana po marcových parlamentných voľbách súčasťou novej vlády, tak má záujem pokračovať v politike zvyšovania platov učiteľov. "Rovnako tak oficiálne deklarujem, že zástupcovia učiteľov sa môžu aktívne zúčastniť na tvorbe časti programového vyhlásenia, ktoré sa bude týkať školstva," dodal.


V prípade ohláseného štrajku
Fico upozornil, že táto iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný predvolebný a politický kontext. Vyhlásil zároveň, že nebude na nikoho apelovať, aby sa štrajku nezúčastnil. Podľa jeho slov by bolo však najlepšie, ak by sa po takmer 3-týždňových zimných prázdninách opäť naplno rozbehlo vyučovanie.

"Preto je v tejto chvíli, keď sa učitelia rozhodujú, či pôjdu alebo nepôjdu do štrajku, čestné im oznámiť, že keďže moja vláda zvýšila počas dvoch vlád platy o takmer 50 percent a legislatívny proces je v tomto volebnom období uzavretý, že viac pre nich do 5. marca urobiť nemôžeme," povedal
Fico.

Najkrajnejšie riešenie

Požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov nie sú len o platoch. Na brífingu to povedal učiteľ z iniciatívy Vladimír Crmoman, ktorý tak reagoval na doobedné vystúpenie predsedu vlády Roberta Fica. Vystúpenie predsedu vlády podľa Crmomana potvrdilo, že vláda nechce riešiť akútnu situáciu v školstve, nedokáže zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelaniu všetkým žiakom a zabezpečiť štandard vo vybavenosti škôl. Iniciatíva podľa Crmomana nebojuje len za platy, ale za systémové zmeny.

Školstvo je podľa Crmomana podfinancované a školy nie sú rovnako vybavené. "Myslíme si, že keď vláda dokáže zohnať peniaze na nesystémové sociálne balíčky, dokáže určite zohnať aj peniaze na to, čo je najdôležitejšie pre našu budúcnosť a to je vzdelanie našich žiakov," tvrdí Crmoman, ktorý sa zároveň za iniciatívu ospravedlňuje všetkým rodičom za to, že musia pristupovať k najkrajnejšiemu riešeniu.

Učitelia teda v pondelok 25. januára vstupujú do ostrého štrajku a zároveň o 11:00 bude na Námestí SNP v Bratislave demonštrácia, kde učitelia vyjadria svoju nespokojnosť.

Spravodlivá odmena

Jana Ftáčnik Pastorková z Iniciatívy slovenských učiteľov dodala v súvislosti so zvyšovaním platov, o ktorom hovoril predseda vlády, že v roku 2006 bola priemerná mzda všetkých pracovníkov v národnom hospodárstve 622 eur.

"Na tento rok máme projektovanú priemernú mzdu okolo 906 až 950 eur. Takže tam bol nárast okolo 50 percent. My stále tvrdíme, že ten nárast miezd učiteľov jednoducho kopíruje nárast miezd v národnom hospodárstve všetkých ľudí," hovorí Ftáčnik Pastorková s tým, že nárast platov vo verejnej správe bol síce nižší.

Zároveň je však podľa nej hanba, že ľudia, ktorí pracujú pre štát sa celé roky, nevedia dočkať spravodlivej odmeny. Príkladom sú podľa nej okrem učiteľov aj zdravotné sestry.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok