Fico chce po sexuálnych útokoch zabrániť tvorbe moslimskej komunity

TA3 TASR SITA
7.1.2016 14:56

Desiatky trestných oznámení eviduje polícia po bezprecedentných sexuálnych útokov počas novoročných osláv v Nemecku. Útočníkmi mali byť najmä migranti. K téme sa vyjadril aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý chce u nás zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity.

Tisícka sexuálnych predátorov

Nemecká polícia v súčasnosti eviduje 16 podozrivých z podielu na hromadnom prepadávaní žien počas silvestrovskej noci v Kolíne nad Rýnom, vo väčšine prípadov však zatiaľ nepozná ich meno a vychádza iba z podoby rozpoznateľnej z fotografií a videozáznamov. "Preverujeme teraz, či sú naozaj spojení s týmito činmi," povedal nemenovaný hovorca. Počet podaných trestných oznámení v súvislosti s prepadávaním počas silvestrovských osláv medzičasom stúpol na 121.      

V okolí kolínskej hlavnej železničnej stanice sa počas vítania nového roka zhromaždila približne tisícka mužov, spomedzi ktorých sa vyčlenili menšie skupiny výtržníkov zameriavajúcich sa prevažne na ženy. Tie sa údajne ocitali v obkľúčení, kde ich sexuálne obťažovali a okrádali. Samotné obete i svedkovia vypovedali, že páchatelia boli prevažne severoafrického alebo arabského výzoru.

Polícia už zatkla viacerých podozrivých severoafrického pôvodu, a to aj mimo Kolína nad Rýnom, pričom išlo väčšinou o prípady krádeží. Z vyšetrovania však vyplynulo, že títo muži mohli mať podiel aj na prepadávaní pri kolínskej hlavnej stanici.  Približne tri štvrtiny obetí týchto prepadnutí, ktoré sa prihlásili polícii, sa sťažovali na sexuálne obťažovanie, k okradnutiu došlo údajne v najmenej 50 prípadoch. Dve spomedzi známych obetí nahlásili polícii znásilnenie.

Fico: Nechceme, aby sa to stalo aj na Slovensku

Slovenská republika musí byť zabezpečená pred hrozbami a jediná cesta, ako minimalizovať riziká, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Tá by vznikla naplnením povinných kvót. V reakcii aj na udalosti v nemeckom Kolíne to vyhlásil predseda vlády Robert Fico.     

"Nechceme, aby sa aj na Slovensku stalo niečo ako v Nemecku, aby niekto obťažoval naše ženy na verejných priestranstvách," deklaroval Fico. Podľa jeho slov preto musí vláda urobiť dve zásadné zmeny vo svojej politike. "Budeme finančnú pomoc na migračnú krízu jasne orientovať najmä na ochranu vonkajšej schengenskej hranice. Dáme peniaze, ale nechceme aby skončili napr. v potravinových fondoch, ale v bezpečnostných štruktúrach, ktoré ochránia vonkajšiu hranicu Schengenu. Len tak sa zastavia neregulované migračné toky," povedal premiér.     

Druhá zmena podľa neho spočíva v tom, že SR nielenže odmieta povinné a trvalé kvóty, ale ani na dobrovoľnom základe neurobí vláda žiadne rozhodnutie, "ktoré by viedlo k vzniku ucelenej moslimskej komunity na Slovensku". "Toto je jediná cesta, ako eliminovať riziká," zdôraznil Fico.

Riziká sú vraj obrovské

Premiér za vládu povedal, že vidí jasný súvis medzi migračnými vlnami a udalosťami v Paríži či Nemecku. Na otázku, prečo hovorí o aktéroch obťažovania v Kolíne nad Rýnom ako o migrantoch, keď to zatiaľ nikto nepotvrdil, Fico odvetil, že dotknuté ženy označili za útočníkov ľudí, ktorí hovorili po arabsky. Odmietol tiež, že uplatňuje princíp kolektívnej viny. "Chránime Slovensko. Nič nevytrhávam. Sú tu bezpečnostné riziká spojené s migračnou vlnou a mojou povinnosťou je o nich hovoriť. Som zodpovedný," uistil.     

Podľa jeho slov totiž nikto nemôže obviňovať slovenskú vládu, že by bola pri téme migračnej krízy nečitateľná. "Naša politika je založená na pravdivom pomenovaní vecí, za čo znášame kritiku doma i v zahraničí. My si ale za svojou politikou stojíme," deklaroval premiér. Preto si myslí, že ak nie útoky v Paríži, tak udalosti v Nemecku by mali otvoriť oči ľuďom na Slovensku, ktorí úmyselne zľahčujú bezpečnostné riziká. Spomenul tu prezidenta Andreja Kisku, médiá či opozičných politikov. "Bezpečnostné riziká sú jednoducho obrovské," povedal.     

Premiér tiež poukázal na správu, podľa ktorej nemecká tajná služba oznámila najvyššie ohrozenie Západu zo strany islamistov, vyššie ako po 11. septembri 2001. "Tieto udalosti by mali byť odpoveďou tým, ktorí tvrdia, že migranti s iným náboženstvom sa dajú ľahko integrovať. Nedajú, jednoducho to nejde," podotkol.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok