KDH pozvalo opozíciu na rokovanie k mimoriadnej schôdzi

SITA
10.4.2015 11:33

Na stretnutí sa majú zúčastniť zástupcovia klubov Most-Híd a OĽaNO, ako aj nezaradení poslanci Ľubomír Galko, Daniel Lipšic a Miroslav Beblavý. Podľa Figeľa je veľa dôvodov na spoločný postup.

KDH pozvalo opozíciu na rokovanie k mimoriadnej schôdzi
TASR/Štefan Puškáš

Príprava na schôdzu

Predseda KDH Ján Figeľ pozval na budúci týždeň v utorok zvyšok opozície na spoločné rokovanie o príprave na schôdzu, ktorej témou majú byť aktuálne problémy súvisiace s reštrukturalizáciou na Slovensku. "Je veľa dôvodov na spoločný postup, nielen na konzultácie, ale aj na istú základnú zhodu," povedal Figeľ. Na stretnutí sa majú zúčastniť zástupcovia klubov Most-Híd a OĽaNO, ako aj nezaradení poslanci Ľubomír Galko, Daniel Lipšic a Miroslav Beblavý.

"Kauza Váhostav, reštrukturalizácia tohto stavebného gigantu, potvrdzuje, že spravodlivosti na Slovensku je dnes málo a jej vývoj bude testom o smerovaní Slovenska," povedal šéf KDH. Zvolanie schôdze s týmto programom je podľa neho veľmi dôležitým momentom. Reštrukturalizáciu Váhostavu totiž považuje Figeľ za podvodnú. "Chceme sa pýtať, prečo sa toto dialo, ako bolo možné prizerať sa na situáciu, ktorá sa prehlbuje už dlho," povedal.

Zákon predkladali už pred tromi rokmi

Ako Figeľ upozornil, za posledné tri roky spoločnosť Váhostav veľmi systémovo, celoplošne a dlhodobo neplatila oprávnené záväzky pri výstavbe budov, či vodovodov a kanalizácií. "Práve toto nezodpovedné narábanie s verejnými financiami za tichého súhlasu alebo pozorovania zo strany štátnej moci je prehlbovaním problémov, ktoré sú dnes veľmi boľavé," tvrdí.

Šéf KDH upriamil pozornosť na to, že už v lete 2012 predložili poslanci za KDH do parlamentu návrh zákona o verejnom obstarávaní, ktorý by chránil malých subdodávateľov. Poslanci za Smer-SD vtedy tento návrh nepodporili s tým, že pripravujú lepšie riešenie. "Nepripravili doteraz nič," zdôraznil Figeľ.

Schôdza bude v stredu

Mimoriadna schôdza parlamentu k reštrukturalizáciám bude v stredu 15. apríla. Zvolal ju predseda Národnej rady Peter Pellegrini s tým, že súčasná právna úprava, počas ktorej sa uskutočnilo viac ako 530 reštrukturalizácii, je nedostatočná, negarantuje rovnocenné postavenie jednotlivých typov veriteľov a dostáva do nepriaznivej situácie najzraniteľnejších živnostníkov.

Pellegrini očakáva, že Národná rada prijme uznesenia, ktorými zaviaže jednotlivých ministrov, aby urýchlene pripravili vo svojich oblastiach také úpravy, ktoré by mohli celý proces stabilizovať. Opozícia sa však na vládu nespolieha a pripravila viacero vlastných návrhov, ktoré na schôdzi plánuje predložiť.

Pozrite si celú tlačovú besedu predstaviteľov KDH

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok