Z vraždy pioniera bratislavskej mafie obvinili veľkého šéfa sýkorovcov

TASR
30.3.2015 14:28

Z vraždy priekopníka vo výpalníctve a jedného z prvých bratislavských mafiánskych bossov, Vladimíra "Tutiho" Daniša, obvinil vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry bossa skupiny sýkorovcov Róberta "Kýbla" Lališa a ďalšiu osobu. Tutiho zabili pred takmer 20 rokmi.

Z vraždy pioniera bratislavskej mafie obvinili veľkého šéfa sýkorovcov
TA3 TASR

Vypočuli sýkorovcov aj černákovcov

Kýbel je obvinený a obžalovaný v súčasnosti už teda z 11 vrážd a je dlhodobo na úteku. "Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 23. marca rozhodol o vznesení obvinenia Róbertovi (Lališovi) a Jozefovi F. za trestný čin všeobecné ohrozenie. Vo vzťahu k účasti Miroslava (Sýkoru) a Jána B. nie je možné rozhodnúť o vznesení obvinenia z dôvodu neprípustnosti trestného stíhania, nakoľko menovaní zomreli. Vo vzťahu k jednej osobe vyšetrovateľ po predchádzajúcom súhlase dozorujúceho prokurátora dočasne odložil vznesenie obvinenia," informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

Podľa jeho slov na základe nových skutočností boli vykonané procesné úkony, najmä vo forme výsluchov svedkov, boli zabezpečené listinné materiály a vykonané znalecké skúmania, ktoré sa v súhrne stali podkladom pre rozhodnutie o vznesení obvinenia. Prípad dozoruje Generálna prokuratúra. V prípade boli vypočuté viaceré osoby, ktoré patrili v minulosti do skupiny sýkorovcov či do gangu banskobystrického bossa Mikuláša Černáka.

Výbuch pred ministerstvom financií

Nástražný výbušný systém v aute značky Citroën explodoval pred ministerstvom financií v Bratislave 6. júla 1995 krátko pred poludním. Pri výbuchu zahynuli bratia Vladimír a Jozef (alias Papas) Danišovci. Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, bol jedným z prvých bossov bratislavského podsvetia a vraj bol priekopníkom vo vyberaní výpalného.

Prví policajti, ktorí prišli na miesto výbuchu, boli bezradní. Niektorí si zakrývali oči pred kúskami tiel, ktoré boli rozmetané v okolí niekoľkých desiatok metrov. V blízkosti atentátu sa nachádzal známy bratislavský pub, kde mal Tuti byť a často sa tam zdržiaval.

Prvá demonštratívna vražda

Tutiho surovosť a brutálne spôsoby pri presadzovaní vlastných záujmov viedli k tomu, že mal veľa nepriateľov z radov konkurencie z podsvetia alebo podnikateľov, majiteľov barov a reštaurácií, taxikárov a iných. Jedna z verzií, ktorá kolovala o možnom motíve činu, bola, že pár týždňov predtým prezradil Tuti polícii, že v Bratislave sa skrýva jeden z talianskych mafiánskych bossov.

Išlo o prvú demonštratívnu vraždu - atentát v bratislavskom podsvetí, aj keď skutočne jedna z prvých vrážd sa odohrala viac ako dva roky predtým. Koncom apríla 1993 bol vo vchode do bytovky v bratislavskej Rači strelnou zbraňou a viacerými bodnými ranami brutálne usmrtený Ivan Trančík, ktorý patril do Žaluďovej skupiny, teda do skupiny o pár rokov neskôr zavraždeného Petra Steinhübela.

Trančík sa však údajne pohyboval spoločne s osobou s prezývkou Buco, ten bol zase v počiatkoch pravá ruka Tutiho. O osude Buca nebolo ďalej oficiálne nič známe, hovorilo sa, že utiekol, že bol zavraždený v Nemecku či dokonca doteraz žije v Španielsku.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok