Archeológovia postavia v Bojnej najväčšiu slovanskú bránu

SITA
17.10.2013 09:40

Rozsiahlu slovanskú bránu plánujú postaviť archeológovia na mieste jej nálezu v Bojnej v okrese Topoľčany. Verná rekonštrukcia brány s dĺžkou 18 metrov a šírkou prechodu päť metrov by nemala obdobu v celej strednej Európe.

Archeológovia postavia v Bojnej najväčšiu slovanskú bránu
TASR

Jej súčasťou má byť aj vežová nadstavba. Výšku brány musia vypočítať architekti, ktorí ju budú konštruovať na základe archeologických údajov. Minimálne však dosahovala 10 až 12 metrov. „Bude to veľká stavba. Doteraz sa v strednej Európe nič podobné nepostavilo, takéto fortifikačné objekty sa stavali len v náznakoch. My by sme chceli bránu zrekonštruovať celú tak, ako v minulosti vyzerala,“ povedal pre agentúru SITA vedúci archeologického výskumu v Bojnej Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre.

Veľkosť stavby svedčí o význame slovanského opevnenia v Bojnej, ktoré bolo v 8. - 9. storočí sídlom kniežacieho rodu. Cesta do hradiska bola podľa Pietu zrejme veľmi frekventovaná, cez bránu mohli prechádzať aj dva vozy vedľa seba. Pravdepodobne sa tam vyberalo aj mýto vo finančnej alebo inej forme. „Keď chcel napríklad niekto prejsť z Nitrianska na Považie a ďalej na Moravu, tak prechádzal tadiaľto,“ hovorí Pieta. Na projekte budú archeológovia spolupracovať s pamiatkarmi, statikmi aj architektami. „Výsledný objekt musí byť nielen historicky vierohodný, ale zároveň musí byť postavený tak, aby bol trvalo udržateľný z hľadiska statiky aj údržby,“ podčiarkol Pieta. V súčasnosti sa pripravuje architektonicko-pamiatková štúdia, ktorá bude východiskom pre stavbu. Dostatočné množstvo podkladov pre štúdiu sa podarilo zhromaždiť počas tohtoročnej výskumnej sezóny. Samotná výstavba bude závisieť od získania finančných prostriedkov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok