Tlačové správy

18.11.2019

30. výročie Nežnej revolúcie na TA3

Spravodajská televízia TA3 venovala svoj víkendový program oslavám 30. výročia Nežnej revolúcie.

Spomienke na 17. november 89 venovala televízia TA3 množstvo špecializovaných spravodajských a publicistických programov. Monitorovala a naživo prinášala oficiálne oslavy na Slovensku a v Českej republike. Pripravila vo svojom štúdiu rozhovory s účastníkmi a pamätníkmi novembrových udalostí, živé vstupy z jednotlivých podujatí ako aj špecializovanú reláciu V Politike.

Moderátor Alfonz Šuran pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie s podtitulom „Koniec revolúcie, začiatky demokracie“ diskutoval o tom, ako to vyzeralo v Československu v rokoch 1990 až 1992. V štúdiu privítal Jána Budaja, Jána Čarnogurského, Milana Kňažka a Ladislava Snopka.

Do špeciálneho vydania Štúdia TA3 venovaného Nežnej revolúcii  moderátor pozval aj slovenského publicistu a vysokoškolského pedagóga žijúceho v Českej republike Karola Lovaša.

K slobode je potrebná aj zodpovednosť, pripomenula prezidentka Slovenskej republiky v rozhovore s Norbertom Dolinským v relácii V Politike, do ktorej prijali pozvanie všetci traja najvyšší ústavní činitelia.

V relácii V Politike mohli teda diváci TA3 vidieť rozhovory moderátora s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom ako aj s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim.

V druhej časti privítal moderátor bývalého premiéra a prezidenta Českej republiky Václava Klausa.

Kumulatívny reach relácie dosiahol za premiéry oboch častí a večernú reprízu 648 tis. a v čase premiéry bola časť relácie jednotkou na trhu. (CS 12+ a hostia, zdroj : PMT / Kantar media)

V sobotu 16.11.2019 odvysielala televízia TA3 reláciu Portrét, ktorá bola venovaná hudobníkovi, disidentovi a ponovembrovému ministrovi Michalovi Kocábovi a naživo štúdio TA3 z Hodžovho námestia, kde sa moderátor Jozef Šivák rozprával s účastníkmi študentského pochodu spred 30 rokov.

Spravodajská televízia sa venovala téme Novembra 89 aj počas týždňa pred výročím. V relácii Spektrum, odvysielanej v utorok 12.11.2019, ktorá bola venovaná Karlovi Krylovi a vo štvrtok 14.11.2019 v relácii Analýzy a trendy, v ktorej do štúdia prijali pozvanie vedecká pracovníčka Sociologického ústavu SAV Zuzana Kusá a riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc. S moderátorom Danielom Horňákom sa rozprávali o tom, či sa žilo ľuďom lepšie vtedy alebo dnes.

Diváci, ktorých bolo počas nedele viac ako 1,123 mil., mali prostredníctvom televíznej obrazovky TA3 možnosť zaspomínať si na novembrové udalosti, byť priamymi účastníkmi osláv, pripomenúť si historické skutočnosti ako aj dozvedieť sa mnoho nových informácií.

Televízia TA3 ďakuje všetkým hosťom, ktorí prijali pozvanie do štúdia TA3. Poďakovanie tiež patrí všetkým technickým zložkám ako aj celej redakcii TA3 za mimoriadne nasadenie, ktorého výsledkom bola dôstojná spomienka na 30. výročie Novembra 89.