Štúdio TA3

Svet smeruje ku katastrofickému zvýšeniu teplôt. Na zníženie emisií máme podľa OSN tri roky

Ľudstvo má necelé tri roky na zníženie emisií, ak chceme, aby Zem zostala obývateľná. Vo svojej správe to uvádza Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy. Čo všetko vyplýva z nového dokumentu sme si povedali v štúdiu s koordinátorkou klimatickej koalície Luciou Szabovou.

Viaceré štáty už začali robiť rôzne opatrenia na to, aby sa znižovali emisie skleníkových plynov. Deje sa to však pomaly a opatrne. Z nového dokumentu Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy vyplýva, že teraz ovplyvňujeme to, čo sa stane o desiatky rokov neskôr.

Svet smeruje ku katastrofickému zvýšeniu teplôt o vyše tri stupne, čo je v globálnom meradle obrovská zmena. "Každá desatina stupňa znamená extrémne zmeny v počasí i nepredvídateľnosť javov. V niektorých oblastiach bude viac sucha, môžu prísť následne záplavy, ktoré môžu mať ničivé dôsledky," hovorí Szabová, ako príklad prejavu klimatickej zmeny uviedla aj tornádo v susednom Česku. Na to, aby sme udržali oteplenie pod jeden a pol stupňa, je podľa nej potrebné veľmi rýchlo konať, nastaviť opatrenia a robiť ich cielene.

Klimatická zmena spôsobí aj obrovské sociálno-ekonomické problémy. Podľa OSN máme každoročne 20 miliónov utečencov, ktorí sa presúvajú, pretože podmienky, v ktorých žijú, už pre nich nie sú udržateľné. K problémom klimatických zmien, ktoré ovplyvňujú život na Zemi, sa podľa Szabovej musíme postaviť globálne.

Ďalšie relácie