Investujeme

Investujeme

Cieľom relácie je okrem aktuálneho diania priniesť divákom aj servisné informácie, keďže podľa posledných štúdií sa v oblasti investícií orientuje len jeden z 10 ľudí. S odborníkmi v danom segmente rozoberieme témy, ktoré v súčasnosti rezonujú nielen u nás, ale aj vo svete.

Posledné diely

Kancelárie zívajú prázdnotou / Koronakríza zmenila spôsob práce / Slovník investora

Kým home office bol ešte pred krízou považovaný za benefit, teraz podľa NBS môže robiť prácu z domu natrvalo až 30 percent Slovákov. O tom, aké zmeny spôsobí pandémia na realitnom trhu a ako sa s nimi vysporiadajú developeri a urbanisti, sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom Inštitútu urbánneho rozvoja Jurajom Suchánkom a riaditeľkou marketingu a PR investičnej skupiny Proxenta Monikou Balgovou. O nákupe cenných papierov sme sa zasa rozprávali s Renátou Domčekovou, riaditeľkou spoločnosti Proxenta Broker.

Investovanie doma a v zahraničí / Investície z pohľadu regulátora / Slovník investora

Bankoví klienti si už zvykli na pocit istoty, ktorý im dáva štátna garancia vkladov a to až do výšky 100-tisíc eur. Netýka sa to len Slovenska. Krajiny EÚ po kríze zjednotili podmienky garancie vkladov. Je však rozdiel, či investujete cez slovenskú alebo zahraničnú firmu. Čo pre investorov znamená, ak sprostredkovateľská spoločnosť podniká na zahraničných trhoch? Hovorili sme s generálnym riaditeľom Proxenty Pavlom Kožíkom, riaditeľom odboru privátneho bankovníctva J&T Banky Ondrejom Segečom a Petrom Miklošom z ministerstva financií.

Zlato je pre krízu opäť na výslní / Zlato ako investičný produkt / Slovník investora

Zlato má vo finančnom svete jedinečné postavenie. Oplatí sa doňho investovať v čase pandémie? Ak áno, aká suma je potrebná na to, aby sa nám to vyplatilo? A čo diamanty, sú rovnako cenné ako zlato? Viac o tejto téme sme rozprávali s riaditeľom výroby firmy ALO diamonds Ivom Weberom a investičným analytikom spoločnosti FinGO Františkom Burdom.

História a vývoj cenných papierov / Slovník investora

Cenné papiere sú dôležitým nástrojom finančného trhu. Za ich masívnym nástupom je najmä rozvoj kapitalizmu. Samotné burzy sú bežným ľuďom bližšie ako kedykoľvek predtým, mobilné aplikácie ich sprístupnili širokým masám. Kritici však upozorňujú, že prílev nových a neskúsených investorov môže zmeniť pravidlá obchodovania na burze. O tejto téme sme sa zhovárali s riaditeľom Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbertom Kopálom a ekonómom, editorom portálu financnenoviny.com Vladimírom Bačišinom a Renátou Domčekovou, riaditeľkou predaja investičnej spoločnosti Proxenta.

Akcie verzus dlhopisy / Slovník investora

Finančné operácie robia vrásky na čele väčšine z nás. Pre mnohých ľudí ide o niečo abstraktné a vzdialené. Nevedia napríklad, aký je rozdiel medzi akciami a dlhopismi. Dôkazom toho, že sa ľudia v pojmoch srácajú sú aj vyjadrenia Národnej banky Slovenska. Tá totiž zistila, že Slováci si často mýlia dlhopisy s termínovanými vkladmi. Ide však o úplne odlišné nástroje. Porozprávali sme sa s finančným expertom Ekonomickej univerzity v Bratislave Pavlom Škriniarom a riaditeľom privátneho bankovníctva a prokuristom J&T Banky Ondrjom Segečom.

Priepasť medzi bohatými a chudobnými / Kde robíme chybu? / Slovník investora

Jedno percento najbohatších ľudí sveta vlastní až 44 percent celkového svetového bohatstva. Na druhej strane, ľudia s majetkom do 10-tisíc dolárov, ktorých je na svete 57 percent, vlastnia len 2 percentá. Čím to je, že nožnice medzi najchudobnejšími a najbohatšími ľuďmi sveta sa čoraz viac otvárajú? Čo spôsobuje odlišné tempo rastu bohatstva? O tejto téme sme diskutovali s analytikom J&T Banky Stanislavom Pánisom, generálnym riaditeľom Finax Jurajom Hrbatým a Vladimírom Balážom z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Smerovanie finančného poradenstva / Zamestnávanie finančných agentov

Povolanie finančných poradcov sa v minulosti netešilo veľkej obľube. Predstavitelia tohto odvetvia si však prešli kus cesty. Ich kredit sa zlepšuje a dnes chcú byť vnímaní najmä ako profesionáli a solídni obchodní partneri. O tejto téme sme diskutovali s Andreou Kasanickou Strakovou, riaditeľkou tímu Partners Group SK a obchodným riaditeľom Broker Consulting Ivanom Sedilekom. O tom, ako funguje finančné sprostredkovateľstvo z pohľadu zamestnávateľa, sme sa rozprávali s Pavlom Kožíkom, generálnym riaditeľom Investičnej skupiny Proxenta.