Život s vedou

Život s vedou

Vedecké zistenia, objavy, nové vynálezy a technológie. Veda je všade okolo nás. Relácia prináša pohľad do sveta vedy, ktorý žijeme každý deň.

Posledné diely

Crew Dragon mieri k ISS / Fyzikálne princípy zostávajú rovnaké / Ako bude pokračovať dobývanie kozmu

K medzinárodnej vesmírnej stanici sa bude opäť lietať aj z USA. Po úspešnej testovacej misii z konca mája, súkromná spoločnosť SpaceX opäť prepisuje históriu. Počas pondelkovej noci odštartovala do vesmíru štvorčlenná posádka, ktorá sa pripojí k astronautom na vesmírnej stanici. Všetky podrobnosti sme rozobrali v špeciálnom štúdiu s predsedom Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Jakubom Kapušom a docentom na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach Miroslavom Šmelkom.

Mapujú nevyužívanú pôdu / Liečivá sila prírody / Šikovné robotické delfíny

Množstvo poľnohospodárskej pôdy na Slovensku sa nevyužíva. Odborníci z Národného lesníckeho centra vo Zvolene spolu s Geografickým ústavom SAV mapovali jej rozlohu a potenciálne využitie pri výrobe energie z obnoviteľných zdrojov. Nemeckí vedci skúmajú účinky paliny proti ochoreniu COVID-19. Tisíce delfínov po celom svete, ktoré sú atrakciou v zábavných parkoch, by mohli nahradiť šikovné robotické repliky.

Dozerajú na bezpečnosť potravín / Vysávač na plasty / Arktída odkrýva svoje tajomstvá

Kvalita a bezpečnosť potravín sú základom zdravia. Vedci z FCHPT STU nám ukázali, ako hľadajú neželané mikroorganizmy v mliečnych výrobkoch. V belgických Antverpách povolali do boja s plastmi špeciálny vysávač. Roztápajúca sa Arktída je príležitosťou pre vedcov, odborníci môžu skúmať donedávna skrytý ekosystém pod ľadom. Zo sveta vedy sme priniesli aj ďalšie zaujímavosti.

Superpočítač pomáha vedcom / Robotická pomoc v čase pandémie / Väčší komfort na vesmírnej stanici

Kvalitná veda sa nezaobíde bez náročných výpočtov. Slovenským výskumníkom pomáha aj superpočítač Aurel, ktorý napriek úctyhodnému veku má stále čo ponúknuť. Čoraz viac zdravotníkov končí počas pandémie v karanténe, v ťažkej situácii môžu pomôcť roboty. K ISS dorazila špeciálna toaleta, ktorá má zásadne zlepšiť komfort astronautov. Zo sveta vedy sme priniesli aj ďalšie novinky.

Prebytočný cholesterol v potravinách / Larvy a kompost / Psy hľadajú COVID-19

Cholesterol spôsobuje vážne kardiovaskulárne ochorenia. Mnohí ho denne skonzumujú prebytok. Odborníci z FCHPT STU preto skúmajú, ako znížiť obsah cholesterolu v potravinách. Premenu kompostu na hnojivo urýchlia larvy muchy. Psie ňufáky pomáhajú v boji s koronavírusom na letisku v Helsinkách. Zo sveta vedy sme priniesli aj ďalšie novinky.

Tajomstvá veľkých dát / Odtrhol sa obrovský kus ľadovca / Ochrana pred asteroidmi

Prečo sú veľké dáta užitočné a čo môžu prezradiť? Odpovedali odborníci z FMFI Univerzity Komenského. Ak bude roztápanie ľadovcov pokračovať rovnakým tempom aj naďalej, hladina oceánov do konca storočia vzrastie o 17 centimetrov. Pravdepodobnosť, že našu planétu zasiahne asteroid, je pomerne malá. V relácii sme nevynechali ani ďalšie novinky zo sveta vedy.

Učia počítače rozprávať / Príroda prichádza o zvieratá / Pozostatky mamutov na letisku

Aj počítače môžu hovoriť ľudskou rečou. Odborníci z Ústavu informatiky SAV ich okrem toho učia, aby nám rozumeli. Populácia zvierat žijúcich vo svete klesla o dve tretiny, do veľkej miery vinou ľudského konania. V Mexiku objavili pravdepodobne najväčšie nálezisko mamutích pozostatkov, experti možno konečne zistia, prečo vyhynuli. Zo sveta vedy sme priniesli aj ďalšie zaujímavosti.