Olympijské pohľady

Olympijské pohľady

Ako správne športovať? Aký benefit prináša zdravá populácia pre štát a ako môže štát podporiť pohybové aktivity verejnosti?

Posledné diely

Nutnosť dlhodobej vízie nášho športu

Slovensko potrebuje nutne nastaviť dlhodobú stratégiu rozvoja nášho športu. Aké kľúčové oblasti by mala táto stratégia obsahovať a aký by mal byť jej hlavný cieľ? O dlhodobej stratégií slovenského športu sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom slovenského, olympijského a športového výboru Gáborom Asványim a zástupcom spoločnosti PwC Ivom Doležalom.

Vzorec a jeho vstupné dáta

Vzorec, podľa ktorého sa rozdeľujú štátne financie pre uznané športy vyvoláva množstvo otáznikov. Aký je spôsob jeho výpočtu a sú vstupné dáta dostatočne obejktívne? Pýtali sme sa docenta katedry aplikovanej matematiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave Richarda Kollára a viceprezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Zdenka Kříža.

Šport na druhej koľaji

Prvá vlna pandémie dostala náš šport na kolená, druhá by mu mohla definitívne zlomiť väzy. Napriek tomu je u nás šport naďalej na vedľajšej koľaji a štát mu nevenuje potrebnú pozornosť. Viac sme si o tomto probléme povedali s Jaroslavom Holešom, prezidentom Slovenského zväzu hádzanej, a Ivanom Šulekom, prezidentom Slovenskej plaveckej federácie.

Šport ako nástroj verejného zdravia

V relácii Olympijské pohľady sme zisťovali, ako šport ovplyvňuje verejné zdravie. Diskutovali sme so športovým riaditeľom SOŠV Romanom Bučekom a so športovým fyziológom Viktorom Bielikom.