Olympijské pohľady

Olympijské pohľady

Ako správne športovať? Aký benefit prináša zdravá populácia pre štát a ako môže štát podporiť pohybové aktivity verejnosti?

Posledné diely

Rozvoj športu a cestovného ruchu

Šport a cestovný ruch. Tieto dva segmenty v spoločnosti sú navzájom prepojené a výrazne sa ovplyvňujú. Aj preto vznikla platforma pre ich regionálny integrovaný rozvoj. V relácii sme sa rozprávali s riaditeľom právneho oddelenia SOŠV Patrikom Hrbekom a koordinátorom platformy Martinom Mňahončákom.

Nutnosť dlhodobej vízie nášho športu

Slovensko potrebuje nutne nastaviť dlhodobú stratégiu rozvoja nášho športu. Aké kľúčové oblasti by mala táto stratégia obsahovať a aký by mal byť jej hlavný cieľ? O dlhodobej stratégií slovenského športu sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom slovenského, olympijského a športového výboru Gáborom Asványim a zástupcom spoločnosti PwC Ivom Doležalom.

Vzorec a jeho vstupné dáta

Vzorec, podľa ktorého sa rozdeľujú štátne financie pre uznané športy vyvoláva množstvo otáznikov. Aký je spôsob jeho výpočtu a sú vstupné dáta dostatočne obejktívne? Pýtali sme sa docenta katedry aplikovanej matematiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave Richarda Kollára a viceprezidenta Slovenského olympijského a športového výboru Zdenka Kříža.

Šport na druhej koľaji

Prvá vlna pandémie dostala náš šport na kolená, druhá by mu mohla definitívne zlomiť väzy. Napriek tomu je u nás šport naďalej na vedľajšej koľaji a štát mu nevenuje potrebnú pozornosť. Viac sme si o tomto probléme povedali s Jaroslavom Holešom, prezidentom Slovenského zväzu hádzanej, a Ivanom Šulekom, prezidentom Slovenskej plaveckej federácie.

Šport ako nástroj verejného zdravia

V relácii Olympijské pohľady sme zisťovali, ako šport ovplyvňuje verejné zdravie. Diskutovali sme so športovým riaditeľom SOŠV Romanom Bučekom a so športovým fyziológom Viktorom Bielikom.