Miesto, kde žijeme

Miesto, kde žijeme

Posledné diely

Príbeh slovenského vína

Písal sa rok 1997, keď dvaja kamaráti z Trnavy začali v malej pivničke vyrábať nápoj, ktorý vo vtedajšej porevolučnej spoločnosti chýbal. Odvtedy ich kvalitné vína pili napríklad kráľovná Alžbeta či bývalý americký prezident Barack Obama. Poďte si spolu s nami vypočuť príbeh slovenského vína, ktoré v 90-tych rokoch symbolizovalo zmenu.

Wifi aj v uliciach obcí

Verejné wifi zóny nie sú už len výsadou veľkých miest. Pochváliť sa nimi môže aj oravská rázovitá obec Pucov, nachádzajúca sa neďaleko Dolného Kubína.

Elektrobusy sa dostávajú do popredia

Prvým slovenským mestom s elektrickými autobusmi v mestskej hromadnej doprave boli Košice. Po rokoch sa dočkala aj Bratislava. V hlavnom meste už jazdí 18 elektrobusov. Všetky sú nízkopodlažné, plne klimatizované, s vnútorným aj vonkajším kamerovým systémom.

Drevený mlyn v Jelke láka turistov

Na ľavom brehu Malého Dunaja, v nenápadnej obci s názvom Jelka, je ukrytá jedna z najpozoruhodnejších technických pamiatok Slovenska. Trojpodlažný drevený mlyn je tak unikátny, že ho mnohí historici dokonca považujú za stredoeurópsku raritu. Podobná stavba sa totiž nenachádza ani v okolitých štátoch.

Diaľnica D3 pri Žiline

Diaľnica D3 Žilina Strážov - Žilina Brodno meria síce len niečo cez štyri kilometre, ale je to mimoriadne technicky náročný úsek. Dokazuje to aj fakt, že získala ocenenie Stavba roka 2017.

Deti už nemusia ďaleko cestovať

V obci Šelpice v okrese Trnava žije bezmála tisícka obyvateľov. Nie je to veľa, no detí pribúda a ešte do minulého roka tu nemali materskú školu.

Knihám dávajú novú tvár

Z chránenej dielne v Trnave až na pápežský stôl. Výrobky malého knihárstva v slovenskom Ríme sa dostali až za hranice. Aj obyčajný zápisník tu vraj dostane dušu.