Naša Európa

Naša Európa

Posledné diely

Naša Európa: Ako funguje Európsky parlament?

Európsky parlament je jedinou inštitúciou Európskej únie, ktorá je priamo volená občanmi jednotlivých členských štátov. Mnohí však jeho zložitému fungovaniu nerozumejú. Zosumarizovali sme pre vás všetko dôležité, čo potrebujete o chode Európskeho parlamentu vedieť.

Naša Európa: Volíme si budúcnosť EÚ

Už túto sobotu hlasujeme o budúcnosti Európy, nás aj ostatné štáty EÚ čakajú európske voľby. My všetci spoločne rozhodneme ako to bude v Európe vyzerať. Máme v rukách veľkú moc, pretože európske voľby rozhodnú akým smerom sa bude starý kontinent uberať.

Naša Európa: Europoslanci majú šancu formovať EÚ

Koncom mája nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. My, Slováci môžeme už štvrtýkrát rozhodnúť o tom, kto nás bude zastupovať. Ako funguje Európsky parlament? O čom rozhodujú europoslanci? Aj na tieto otázky vám odpovieme.

Naša Európa: V Únii sme radi, k voľbám nechodíme

Slováci sú radi v Európskej únii. Ako ukázal prieskum Eurobarometer, tri štvrtiny opýtaných považuje naše členstvo za výhodu. Sme tak väčší optimisti ako priemerný Európan. Túto podporu však nevidno pri voľbách do európskeho parlamentu. Účasť v tých predošlých bola minimálna a podľa odhadov ani tento rok nebude lámať rekordy.

Naša Európa: eurofondov sa netreba báť

Jeden z dôvodov, prečo sme pred pätnástimi rokmi vstupovali do únie, bolo aj čerpanie eurofondov. Miliardy z peňazí európskych daňovníkov sme využili na lepšie cesty, železnice, nemocnice či školy. Aj vďaka nim vznikli tisícky pracovných miest a zlepšila sa životná úroveň. Mnohí ľudia ich však dnes vnímajú skôr negatívne, najmä pre rôzne kauzy a slabé čerpanie.