Naša Európa

Naša Európa

Posledné diely

Naša Európa: E. Chmelová o voľbách do Európskeho parlamentu

V sobotu volíme svojich zástupcov do európskeho parlamentu. Miestnosti sú otvorené tradične ráno od siedmej až do 22. hodiny. Výsledky sa dozvieme až v nedeľu večer, keď odvolia ľudia aj v ostatných členských krajinách. Zástupcov do európskeho parlamentu volíme na Slovensku po štvrtýkrát. Na hlasovanie máme jeden deň.

Naša Európa: Plusy a mínusy členstva v EÚ

Miliardy, ktoré máme k dispozícii z eurofondov, vnímajú mnohí ako jeden z hlavných prínosov nášho členstva v únii. Pravdou však je, že peniaze sme nielen dostávali, ale obrovské sumy sme do spoločného rozpočtu aj posielali. Nás zaujímali konkrétne čísla. Koľko sme vďaka členstvu získali, koľko nás to stálo a či sa to oplatilo. Na naše otázky odpovedal Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Naša Európa: M. Páleník o rozpočte Európskej únie

O peniazoch európskych daňovníkov nebol iba náš príspevok, budú o nich aj voľby v sobotu. Zástupcovia, ktorých si zvolíme, budú totiž spolurozhodovať o rozpočte Európskej únie. Viac nám povedal Viliam Páleník, analytik Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Naša Európa: História volieb do EP

Teraz si poďme pozrieť aká je na slovensku história volieb do Európskeho parlamentu. Slovensko zo všetkých krajín únie dosiahlo trikrát po sebe najnižšiu účasť v eurovoľbách.