Financie+

Financie+

Ako si sporiť na dôchodok, či ako postupovať pri výbere hypotéky. Tieto ale aj ďalšie cenné rady pre spotrebiteľov prináša nová relácia Financie+. Moderátor: Marek Mašura

Posledné diely

Úvery v časoch koronakrízy

Na jar, keď koronavírus dorazil už aj na Slovensko, začali byť banky opatrné. Niektorým klientom prestali požičiavať a zdvihli aj úroky na hypotékach. Neskôr, keď už ekonomika prekonala to najhoršie, obmedzenia uvoľnili a úvery na bývanie opäť zlacnili. Priemerný úrok na hypotéke tak počas koronakrízy stúpol iba mierne, to sa však už nedá povedať o spotrebných úveroch, ktoré zdraželi výraznejšie. O tejto téme sme sa rozprávali s finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko Mariánom Búlikom.

Odvod končí, banky pomôžu ekonomike

Bankový odvod zanikne, dohodla sa na tom vláda s manažérmi finančných domov. Banky zároveň sľúbili, že budú pomáhať pri rozbehu našej ekonomiky. Miliarda eur, ktorú doteraz na odvode zaplatili, pôjde na rôzne štátne projekty ako je výstavba nemocníc či nájomných bytov. Finančné domy okrem toho sľúbili, že každý rok požičajú štátu pol miliardy eur a zároveň vyčlenia miliardu na úvery pre bežných ľudí a firmy. O bankovom odvode sme sa rozprávali s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

Ako investovať počas krízy

Svetovým burzám sa opäť darí. V marci po prepuknutí pandémie padli americké akcie na dlhodobé minimum, odvtedy si však už polepšili o viac než 40 %. Aj na európskych trhoch už vládne dobrá nálada. To všetko napriek tomu, že ekonomika smeruje do recesie. Ako investovať v týchto turbulentných časoch? Diskutovali sme s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

Koronakríza a zmeny pri pôžičkách

Ako koronakríza zmenila poskytovanie pôžičiek na Slovensku? Ešte koncom marca banky obmedzili úvery pre živnostníkov, či klientov s príjmom zo zahraničia. Zároveň začali zdražovať hypotéky. Vláda teda umožnila dlžníkom, aby si mohli odložiť splátky úverov. O prestávku pri splácaní už požiadalo viac ako 140 tisíc klientov. Aj o tom sme sa rozprávali s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

Rekordne drahé bývanie

Bývanie je také drahé ako ešte nikdy. Čísla Národnej banky Slovenska ukázali aj to, že ceny nehnuteľností rástli vlani najrýchlejšie za posledných 11 rokov. O cenách bytov, ale aj domov sme sa rozprávali s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

Ako lepšie porozumieť financiám

Znalosti Slovákov o úveroch či sporení sú slabé. Prieskum Národnej banky ukázal nielen to, že finančná gramotnosť na Slovensku je nízka, ale aj to, že klesá. Nedostatočné finančné znalosti nás pritom môžu pripraviť o peniaze. O finančnej gramotnosti sme sa rozprávali s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.