Financie+

Financie+

Ako si sporiť na dôchodok, či ako postupovať pri výbere hypotéky. Tieto ale aj ďalšie cenné rady pre spotrebiteľov prináša nová relácia Financie+. Moderátor: Marek Mašura

Posledné diely

Záujem o hypotéky ostáva silný

Záujem o hypotéky ostáva napriek koronakríze silný. Prečo je to tak? Viac nám o tom porozprával finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik

Bývanie zdraželo napriek koronakríze

Ceny bytov a domov pokračujú v prudkom raste. Trh s nehnuteľnosťami ožil najmä v lete, po optimizme zo zvládnutia prvej vlny koronavírusu. Záujem o nové bývanie tlačia hore aj rekordne lacné hypotéky. Viac nám k tomu povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Výhody a nevýhody tretieho piliera

V štúdiu budeme hovoriť o tom, ako si zabezpečiť primeraný dôchodok. Odborníci na financie upozorňujú, že prispievať do prvého a druhého piliera nestačí. Ani sociálna poisťovňa ani DSS nám vraj nezaručia dostatočný príjem na zaslúženom odpočinku. Riešením je podľa odborníkov doplnkové dôchodkové sporenie - tretí pilier. Tomu však kritici vytýkajú vysoké poplatky ale aj to, že si sporitelia môžu peniaze prvýkrát vybrať až po desiatich rokoch sporenia.

Pripravujú veľké zmeny v dôchodkoch

Do dôchodku by sme mali ísť podľa toho, koľko sa v priemere dožijeme. Aj túto zmenu má priniesť ústavný zákon. Na ministerstve práce chcú opraviť aj druhý dôchodkový pilier, a to tak, aby dôchodkové správcovské spoločnosti zhodnocovali úspory lepšie. V hre je aj zavedenie povinného vstupu do druhého piliera. O detailoch nám viac povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Riziká podnikových dlhopisov

Podnikové dlhopisy sa stali veľkou témou po tom, ako na povrch vyplávali problémy finančnej skupiny Arca. Koronakríza ju dostala na pokraj krachu a dnes je pod ochranou pred veriteľmi. Hrozí, že časť z investorov svoje peniaze už neuvidí. Pozreli sme sa na to, či je vhodné investovať do dlhopisov. Rozprávali sme sa s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

Ako zlepšiť finančnú gramotnosť

O tom, ako zlepšiť finančnú gramotnosť, sme diskutovali s Mariánom Búlikom, finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko.

Úvery v časoch koronakrízy

Na jar, keď koronavírus dorazil už aj na Slovensko, začali byť banky opatrné. Niektorým klientom prestali požičiavať a zdvihli aj úroky na hypotékach. Neskôr, keď už ekonomika prekonala to najhoršie, obmedzenia uvoľnili a úvery na bývanie opäť zlacnili. Priemerný úrok na hypotéke tak počas koronakrízy stúpol iba mierne, to sa však už nedá povedať o spotrebných úveroch, ktoré zdraželi výraznejšie. O tejto téme sme sa rozprávali s finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko Mariánom Búlikom.