Pozrime sa na to

Pozrime sa na to

Témy, o ktorých sa nehovorí, témy, ktoré vzbudzujú vášne, témy, ktoré nás rozdeľujú... Vieme nájsť spoločnú reč?

Posledné diely

Očkovanie ako prevencia

Povinné očkovanie najviac odmietajú vo veľkých mestách. V posledných rokoch sa dalo proti chrípke zaočkovať veľmi málo ľudí. Kým pred desiatimi rokmi to bolo viac ako 12 % populácie, v sezóne 2018/2019 len 4,4 %. Prečo rastie nedôvera ľudí v očkovanie? Do akej miery s tým súvisia dezinformácie a ako dlho bude ešte trvať vývoj vakcíny proti COVID-19?

Overujte si informácie

Počty infikovaných na koronavírus naďalej rastú - na Slovensku i v Česku rekordným tempom. Do akej miery k tomu prispievajú dezinformácie? Na celom svete si Covid-19 vyžiadal už takmer milión obetí. Prečo napriek tomu pribúdajú názory, že ide o banálne ochorenie a politici len zbytočne strašia ľudí? Naberá koronavírus na sile? Pozreli sme sa na to s našimi hosťami.

Električka pred SND rozdeľuje

Bratislava má jeden veľký problém - zhoršujúcu sa dopravu. Zlú situáciu by mohla zmierniť parkovacia politika, na ktorú stále čakáme ale aj rozvoj koľajovej dopravy. Mesto už predstavilo jeden konkrétny projekt - vybudovanie úplne novej, električkovej trate. Má to však háčik, tá by mala premávať popred novú budovu SND. Primátor Bratislavy je presvedčený o tom, že je to najlepšie možné riešenie. Ministerka kultúry, herci i niektorí architekti sú z tohto nápadu zhrození. Aké je riešenie?

Nový spôsob výučby v školách

Žiaci sa budú učiť inak. Striktne predpísaný obsah učiva podľa konkrétnych ročníkov by mal byť minulosťou. Učitelia si sami určia tempo a spôsob výučby a vítaná bude aj kombinácia viacerých predmetov naraz. Ako to bude v praxi vyzerať? Budú deti vzdelanejšie?

Od septembra sa sprísňujú opatrenia

Od septembra sa na Slovensku opäť sprísňujú opatrenia v súvislosti s koronavírusom. Do ktorých krajín nebude bezpečné cestovať a kto bude musieť ísť do domácej karantény? Prečo sa neosvedčila e-karanténa? Kde budú policajti kontrolovať nosenie rúšok a ako bude vyzerať začiatok školského roka? Pozreli sme sa na to.

Závislosti, ktoré nám skracujú život

Priemerný Slovák vypije ročne približne 11,5 čistého alkoholu. Podľa aktuálnych štatistík Eurostatu míňame 2,5 percenta z celkových mesačných výdavkov domácnosti práve na alkohol. Ak k tomu pripočítame aj cigarety, mesačne na tieto neresti-závislosti minieme takmer 6 percent z rodinného rozpočtu. Prečo je to tak? A ako sa môžeme zbaviť týchto závislostí? Pozreli sme sa na to.

Druhá vlna pandémie je na Slovensku

Druhá vlna pandémie koronavírusu prišla o niečo skôr, ako mnohí z nás čakali. Na Slovensku denne pribúdajú desiatky infikovaných. Rezort zdravotníctva napriek tomu odkazuje, že netreba podliehať panike a situáciu má pod kontrolou. Ktorým krajinám je lepšie sa vyhnúť, kedy sa dočkáme vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a máme sa pripraviť na opätovné zatváranie hraníc? Pozreli sme na to s našimi hosťami.