Pozrime sa na to

Pozrime sa na to

Témy, o ktorých sa nehovorí, témy, ktoré vzbudzujú vášne, témy, ktoré nás rozdeľujú... Vieme nájsť spoločnú reč?

Posledné diely

Čo bude s povinnou škôlkou?

Od roku 2021 bude škôlka povinná pre všetky päťročné deti. Združenie miest a obcí ale považuje novelu zákona za protiústavnú. Prezidentku Zuzanu Čaputovú preto vyzvalo, aby zákon nepodpísala. Čo im prekáža a ako novinky vnímajú odborníci? Diskutovali sme s hovorcom Združenia miest a obcí Michalom Kaliňákom, zakladateľkou Aliancie súkromných škôlok a jaslí Luciou Goméz a splnomocnencom vlády pre rómske komunity Ábelom Ravaszom.

Poriadok v parkovaní niečo stojí

Za parkovné v Bratislave budeme platiť. Primátor tvrdí, že je to jediné možné riešenie ako problém s pribúdajúcimi autami vyriešiť. Bude to však v praxi fungovať? Pozvanie do relácie prijali primátor Bratislavy Matúš Vallo, starostka MČ Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová a dopravný analytik Jozef Drahovský.

Skríning rakoviny hrubého čreva

Na Slovensku každoročne pribudne približne 4 000 nových pacientov s rakovinou hrubého čreva. Príznaky ochorenia sú často nenápadné, pri včasnej diagnóze je pritom úspešnosť liečby až 90 %. Ako ochorenie včas odhaliť a čo je najúčinnejšou prevenciou? Na otázky odpovedali štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik, gastroentorológ Národného onkologického ústavu v Bratislave Boris Pekárek a generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb v Bratislave Ladislav Kužela.

Chémia alebo život?

Obce na Záhorí v povodí Moravy zaplavili komáre. Situácia nie je o nič lepšia ani v niektorých bratislavských mestských častiach. Starostovia dotknutých obcí žiadajú chemické postreky, no ochranári im odkazujú, aby na to rýchlo zabudli. Čo s tým? Odpovedali nám parazitológ, mikrobiológ a docent z Lekárskej fakulty UK v Bratislave Nasir Ahmad Jalili, ochranár a riaditeľ sekcie životného prostredia z Magistrátu mesta Bratislavy Andrej Kovarik a starosta obce Vysoká pri Morave Dušan Dvoran.

Páchatelia, motívy a obrana

Počet útokov na policajtov ale aj bežných ľudí pribúda. Aké sú typy páchateľov a ako nebezpečným kolíziám predísť? Pozreli sme sa na to s hovorcom prezídia Policajného zboru Michalom Slivkom, s psychologičkou Silviou Dančiakovou, vedúcim Katedry trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Jozefom Čentéšom a aj s psychológom Antonom Heretikom.

Černobyľ zmenil svet

Od tragédie, ktorá otriasla celým svetom, uplynulo už 33 rokov. Čo sa odvtedy zmenilo a je výroba jadrovej energie bezpečná? O tom sme sa rozprávali s hosťami Vladimírom Slugeňom, predsedom Slovenskej nukleárnej spoločnosti, Pavlom Povincom, jadrovým fyzikom a Petrom Uhríkom z Úradu jadrového dozoru.

Práva detí, seniorov a menšín

Deti, seniori a menšiny. To sú najzraniteľnejšie skupiny ľudí, ktoré sa často dostávajú na okraj záujmu spoločnosti. Dodržiavajú sa ich základné ľudské práva a slobody? S akými problémami musia bojovať? Pozreli sme sa na to s komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzanou Stavrovskou, komisárkou pre deti Vierou Tomanovou a generálnym riaditeľom sekcie ochrany základných práv a slobôd Kancelárie verejného ochrancu práv Tomášom Čitbajom.