Ekonomika+

Ekonomika+

Relácia Ekonomika+ prináša dôležité informácie a témy zo sveta financií nielen pre profesionálov, ale aj laickú verejnosť.

Posledné diely

Online platby budú bezpečnejšie

Platby kartou na internete sa zmenili. Na ich overenie už nestačí len SMS kód ako doteraz, platbu už treba potvrdiť napríklad aj v mobilnej aplikácii. Prísnejšie pravidlá bankám nariadil Brusel, ich cieľom je lepšia ochrana klientov pred finančnými podvodníkmi. O téme sme sa rozprávali s Ľubošom Kováčom z Tatra banky.

Ekonomika+ o oprave dôchodkového systému

Druhý pilier bude zrejme naše úspory zhodnocovať lepšie než teraz, zabezpečiť to má ústavný zákon, ktorý pripravuje minister práce, z navrhovaných zmien vyplýva, že sporitelia by mali mať peniaze v takých dôchodkových fondoch, ktoré im dlhodobo ponúknu čo najväčšie výnosy. Vstup do druhého piliera by mal byť opäť povinný s možnosťou výstupu v ustanovenej lehote, zmeny sa majú týkať aj prvého piliera. O tejto téme sme sa viac rozprávali s Martinom Višňovským, členom predstavenstva NN dôchodkových spoločností.

Ekonomika+ o obchodných vzťahoch Európskej únie a Číny

V relácii Ekonomika+ sme sa tentokrát venovali obchodným vzťahom EÚ a Číny. Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis vyhlásil, že ich treba prekopať. Brusel by mal podľa neho viac tlačiť na Peking, aby otvoril domáci trh európskym investorom a dovozcom. Zároveň navrhol, aby Únia lepšie monitorovala investície čínskych firiem v Európe. Bližšie sme sa na tému pozreli s riaditeľkou Infinity Standard Michaelou Královičovou.

Cigarety budú drahšie

Ďalšia rana pre fajčiarov. Cigarety do troch rokov zdražejú viac, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo financií. Viac k nám tomu povedali riaditeľka odboru nepriamych daní MF SR Martina Bíliková a analytik INESS Radovan Ďurana.

Ekonomika+ o správnom investovaní počas krízy

Svetové burzy sú tento rok ako na hojdačke. Na prelome februára a marca padli najrýchlejšie v histórii, od vtedy však už niekoľko mesiacov po sebe rástli. Dokonca až tak, že americké akcie počas leta lámali jeden rekord za druhým. Teraz sa však karta opäť obrátila. Burza na Wall Street klesá už tretí týždeň po sebe. Ako sa v tom má vyznať bežný investor? Aj o tom sme sa v relácii zhovárali s riaditeľom Tatra Asset Management Michalom Májekom.

Ekonomika+ o energetike po koronakríze

Ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu Slovensko prijalo národný energetický a klimatický plán na roky 2021-2030. Do obnoviteľných zdrojov energie mali smerovať investície za 4,4 miliardy eur. Aký vplyv bude mať koronakríza na tieto plány? Našimi hosťami boli Robert Jambrich zo Slovenských elektrární, jadrový energetik Peter Líška a Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu.

Ekonomika+ o vývoji na automobilovom trhu v čase krízy

Pandémia koronavírusu podrobuje skúškam všetky oblasti hospodárstva. Azda najviac skúšaným je a bude automobilový priemysel. V apríli predaj áut v Európe poklesol o 80 percent. Zmení COVID-19 návyky spotrebiteľov? Budú autá lacnejšie? Otvorí súčasná kríza nové príležitosti pre niektoré firmy v autopriemysle? Aj o týchto témach sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom United Automotive Group Vladimír Orthom a obchodným riaditeľom spoločnosti AVIS and Payless Jurajom Šulhaňom.