Ekonomika+

Ekonomika+

Relácia Ekonomika+ prináša dôležité informácie a témy zo sveta financií nielen pre profesionálov, ale aj laickú verejnosť.

Posledné diely

Energetika po koronakríze

Ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu Slovensko prijalo národný energetický a klimatický plán na roky 2021-2030. Do obnoviteľných zdrojov energie mali smerovať investície za 4,4 miliardy eur. Aký vplyv bude mať koronakríza na tieto plány? Našimi hosťami boli Robert Jambrich zo Slovenských elektrární, jadrový energetik Peter Líška a Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu.

Ekonomika+ o vývoji na automobilovom trhu v čase krízy

Pandémia koronavírusu podrobuje skúškam všetky oblasti hospodárstva. Azda najviac skúšaným je a bude automobilový priemysel. V apríli predaj áut v Európe poklesol o 80 percent. Zmení COVID-19 návyky spotrebiteľov? Budú autá lacnejšie? Otvorí súčasná kríza nové príležitosti pre niektoré firmy v autopriemysle? Aj o týchto témach sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom United Automotive Group Vladimír Orthom a obchodným riaditeľom spoločnosti AVIS and Payless Jurajom Šulhaňom.

Ekonomika+ o slovenských firmách po koronakríze

Priaznivý vývoj situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu uvoľňuje opatrenia a otvára ekonomiku. Ako na podnikateľské prostredie dopadne koronakríza? Kde sú nášľapné míny a aké opatrenia na oživenie ekonomiky by vláda mala prijať? Aj o tom sme sa rozprávali s predsedom predstavenstva Železiarní Podbrezová Vladimírom Sotákom, predsedom Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petrom Mihókom a výkonným riaditeľom Klubu 500 Tiborom Gregom.

Ekonomika+ o prvej pomoci podnikom

Pomalá, komplikovaná a slabá. Takéto prívlastky dostáva opatrenie nazvané prvá pomoc, ktoré má znížiť dopady koronakrízy na zamestnávateľov a živnostníkov. Podnikatelia upozorňujú, že ak vláda neurobí zmeny, z prvej pomoci sa ľahko stane posledná. Aké zmeny potrebuje? Spýtali sme sa prezidenta Asociácie priemyselných zväzov Alexeja Beljajeva, prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáša Malatinského a tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka.

Ekonomika+ o výrobcoch alkoholu a koronakríze

Koronakríza znamenala pre niektoré firmy aj nové príležitosti. Jedným z najvýraznejších príkladov sú výrobcovia alkoholu. Avšak kríza postihla aj ich. Aké sú jej dopady a aká je budúcnosť liehovarníctva sme sa pýtali riaditeľky Potravinovej komory Slovenska Jany Venhartovej a zástupcov dvoch najväčších slovenských liehovarov Roberta Spišáka a Rastislava Machunku.

Ekonomika+ o nákupných centrách poznačených krízou

Veľké aj malé obchody, reštaurácie, kaderníctva, múzeá, taxislužby už fungujú. Veľké nákupné centrá, v ktorých pracuje na Slovensku viac ako 300 tisíc ľudí, však ostávajú zatvorené. Ako sa k tejto situácii stavajú prenajímatelia obchodných priestorov aj ich nájomcovia, a aké následky bude mať táto situácia na maloobchod sme hovorili s manažérom z Nepi Slovakia Management Nicolom Perucconim, spolumajiteľom maloobchodnej siete predajní s elektronikou NAY Petrom Zálešákom a Danielom Krakovským z Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.

Ekonomika+ o slovenskom kúpeľníctve a koronakríze

Liečebné kúpele sú zdravotnícke zariadenia, a ako také boli počas pandémie koronavírusu subjektom mobilizácie. Ich plná prevádzka však nebola možná. Ako poznačí kríza slovenské kúpeľníctvo a či počas nadchádzajúcej letnej sezóny Slováci začnú vyhľadávať v rámci dovoleniek aj tento typ zariadení, sme diskutovali s predsedníčkou Asociácie slovenských kúpeľov Jankou Zálešákovou, riaditeľom kúpeľov Dudince Slavomírom Brzom a riaditeľom kúpeľov Rajecké Teplice Petrom Lališom.