Ekonomika+

Ekonomika+

Relácia Ekonomika+ prináša dôležité informácie a témy zo sveta financií nielen pre profesionálov, ale aj laickú verejnosť.

Posledné diely

Ekonomika+ o správnom investovaní počas krízy

Svetové burzy sú tento rok ako na hojdačke. Na prelome februára a marca padli najrýchlejšie v histórii, od vtedy však už niekoľko mesiacov po sebe rástli. Dokonca až tak, že americké akcie počas leta lámali jeden rekord za druhým. Teraz sa však karta opäť obrátila. Burza na Wall Street klesá už tretí týždeň po sebe. Ako sa v tom má vyznať bežný investor? Aj o tom sme sa v relácii zhovárali s riaditeľom Tatra Asset Management Michalom Májekom.

Ekonomika+ o energetike po koronakríze

Ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu Slovensko prijalo národný energetický a klimatický plán na roky 2021-2030. Do obnoviteľných zdrojov energie mali smerovať investície za 4,4 miliardy eur. Aký vplyv bude mať koronakríza na tieto plány? Našimi hosťami boli Robert Jambrich zo Slovenských elektrární, jadrový energetik Peter Líška a Ján Karaba zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu.

Ekonomika+ o vývoji na automobilovom trhu v čase krízy

Pandémia koronavírusu podrobuje skúškam všetky oblasti hospodárstva. Azda najviac skúšaným je a bude automobilový priemysel. V apríli predaj áut v Európe poklesol o 80 percent. Zmení COVID-19 návyky spotrebiteľov? Budú autá lacnejšie? Otvorí súčasná kríza nové príležitosti pre niektoré firmy v autopriemysle? Aj o týchto témach sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom United Automotive Group Vladimír Orthom a obchodným riaditeľom spoločnosti AVIS and Payless Jurajom Šulhaňom.

Ekonomika+ o slovenských firmách po koronakríze

Priaznivý vývoj situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu uvoľňuje opatrenia a otvára ekonomiku. Ako na podnikateľské prostredie dopadne koronakríza? Kde sú nášľapné míny a aké opatrenia na oživenie ekonomiky by vláda mala prijať? Aj o tom sme sa rozprávali s predsedom predstavenstva Železiarní Podbrezová Vladimírom Sotákom, predsedom Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Petrom Mihókom a výkonným riaditeľom Klubu 500 Tiborom Gregom.

Ekonomika+ o prvej pomoci podnikom

Pomalá, komplikovaná a slabá. Takéto prívlastky dostáva opatrenie nazvané prvá pomoc, ktoré má znížiť dopady koronakrízy na zamestnávateľov a živnostníkov. Podnikatelia upozorňujú, že ak vláda neurobí zmeny, z prvej pomoci sa ľahko stane posledná. Aké zmeny potrebuje? Spýtali sme sa prezidenta Asociácie priemyselných zväzov Alexeja Beljajeva, prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáša Malatinského a tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka.

Ekonomika+ o výrobcoch alkoholu a koronakríze

Koronakríza znamenala pre niektoré firmy aj nové príležitosti. Jedným z najvýraznejších príkladov sú výrobcovia alkoholu. Avšak kríza postihla aj ich. Aké sú jej dopady a aká je budúcnosť liehovarníctva sme sa pýtali riaditeľky Potravinovej komory Slovenska Jany Venhartovej a zástupcov dvoch najväčších slovenských liehovarov Roberta Spišáka a Rastislava Machunku.

Ekonomika+ o nákupných centrách poznačených krízou

Veľké aj malé obchody, reštaurácie, kaderníctva, múzeá, taxislužby už fungujú. Veľké nákupné centrá, v ktorých pracuje na Slovensku viac ako 300 tisíc ľudí, však ostávajú zatvorené. Ako sa k tejto situácii stavajú prenajímatelia obchodných priestorov aj ich nájomcovia, a aké následky bude mať táto situácia na maloobchod sme hovorili s manažérom z Nepi Slovakia Management Nicolom Perucconim, spolumajiteľom maloobchodnej siete predajní s elektronikou NAY Petrom Zálešákom a Danielom Krakovským z Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.