Ekonomika+

Ekonomika+

Relácia Ekonomika+ prináša dôležité informácie a témy zo sveta financií nielen pre profesionálov, ale aj laickú verejnosť.

Posledné diely

Ekonomika+ o bezpečnejších platbách na internete

Platby kartou na internete sú bezpečnejšie. Už pri nich nestačí potvrdenie sms kódom tak ako doteraz. Klienti banky musia urobiť ešte niečo navyše. Napríklad zadať tzv. ePIN alebo platbu schváliť v mobilnej aplikácii. Silnejšie overovanie zaviedli finančné domy, lebo im to nariadila Európska komisia. Jej cieľom je, aby boli peniaze spotrebiteľov lepšie chránené. Viac sme sa o tejto téme zhovárali s riaditeľom divízie platieb ČSOB Patrickom Meliorisom.

Stavebné sporenie: cesta k bývaniu

Bývanie patrí k problematickým témam aj počas pandémie. Uľahčí cestu k nemu stavebné sporenie. Viac nám povedal Volker Kreuziger, člen predstavenstva PSS.

Online platby budú bezpečnejšie

Platby kartou na internete sa zmenili. Na ich overenie už nestačí len SMS kód ako doteraz, platbu už treba potvrdiť napríklad aj v mobilnej aplikácii. Prísnejšie pravidlá bankám nariadil Brusel, ich cieľom je lepšia ochrana klientov pred finančnými podvodníkmi. O téme sme sa rozprávali s Ľubošom Kováčom z Tatra banky.

Ekonomika+ o oprave dôchodkového systému

Druhý pilier bude zrejme naše úspory zhodnocovať lepšie než teraz, zabezpečiť to má ústavný zákon, ktorý pripravuje minister práce, z navrhovaných zmien vyplýva, že sporitelia by mali mať peniaze v takých dôchodkových fondoch, ktoré im dlhodobo ponúknu čo najväčšie výnosy. Vstup do druhého piliera by mal byť opäť povinný s možnosťou výstupu v ustanovenej lehote, zmeny sa majú týkať aj prvého piliera. O tejto téme sme sa viac rozprávali s Martinom Višňovským, členom predstavenstva NN dôchodkových spoločností.

Ekonomika+ o obchodných vzťahoch Európskej únie a Číny

V relácii Ekonomika+ sme sa tentokrát venovali obchodným vzťahom EÚ a Číny. Výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis vyhlásil, že ich treba prekopať. Brusel by mal podľa neho viac tlačiť na Peking, aby otvoril domáci trh európskym investorom a dovozcom. Zároveň navrhol, aby Únia lepšie monitorovala investície čínskych firiem v Európe. Bližšie sme sa na tému pozreli s riaditeľkou Infinity Standard Michaelou Královičovou.

Cigarety budú drahšie

Ďalšia rana pre fajčiarov. Cigarety do troch rokov zdražejú viac, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo financií. Viac k nám tomu povedali riaditeľka odboru nepriamych daní MF SR Martina Bíliková a analytik INESS Radovan Ďurana.