Tak takto?!

Tak takto?!

Relácia dáva dôraz a zároveň kladie dôležité otázniky k aktuálnym témam politického a spoločenského života.

Posledné diely

Opatrenia na pomoc podnikateľom

Európske krajiny súbežne s karanténnymi opatreniami prijímajú aj ekonomické balíčky na udržanie zamestnanosti. Na Slovensku sa ekonomický útlm týka firiem a živnostníkov. Aké opatrenia chystá vláda, aby zmiernila dopad koronakrízy sme sa pýtali môjho hosťa, štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála.

Pandémia a väznice

Bratislavská väznica pred troma dňami nahlásila prvý prípad koronavírusu. Odsúdený skončil v nemocnici. Ako sú slovenské väznice pripravené zvládnuť pandémiu? Pýtali sme sa generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže generála Milana Ivana.

Riziká monitorovania mobilov

Vláda pripravila zákon, ktorý umožní štátnym inštitúciám využívať dáta od mobilných operátorov. Z týchto dát bude jasné, kde sa majiteľ mobilného telefónu pohyboval, s kým sa stretol. Od tejto úpravy sa očakáva, že by mala spomaliť šírenie koronavírusu. Ozývajú sa hlasy, že tento prístup je neštandardný, neprimeraný a je silným zásahom do práva na súkromie.

Nákaza a zubné ambulancie

Situácia v zubných ambulanciách je napätá. Zubári pracujú v bezprostrednej blízkosti úst pacienta a chýbajú im respirátory, dezinfekcia, neexistujú jednotné epidemiologické pravidlá ani postupy. Viac nám povedal Igor Moravčík, prezident Slovenskej komory zubných lekárov.

Ako prežiť stresy z pandémie

Koronavírus zmenil náš svet. To čo sme doteraz poznali už neplatí a to čo žijeme teraz, je niečo úplne nové, čo sme ešte nikdy nezažili. Akým spôsobom sa máme vyrovnať s takouto situáciou, na to sme sa pýtali psychiatričky Soni Belanskej.

Slováci uviaznutí v zahraničí

Koronavírus uväznil za hranicami množstvo Slovákov. Pýtajú sa, ako sa majú dostať domov. Sú však aj takí, ktorí sa potrebujú dostať do zahraničia za svojou prácou a rodinou. V akom režime počas pandémie pracuje rezort zahraničných vecí sme sa pýtali končiaceho štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Františka Ružičku.

Finančné zbierky a podvody

Núdzový stav v súvislosti so šírením koronavírusu vyvolal vlnu solidarity. Ľudia chcú pomôcť a prispieť na finančné zbierky pre lekárov či pre chorých. Ako však odlíšime serióznu zbierku od podvodnej? Odpovedal zakladateľ Centra pre filantropiu Boris Strečanský.