Tak takto?!

Tak takto?!

Relácia dáva dôraz a zároveň kladie dôležité otázniky k aktuálnym témam politického a spoločenského života.

Posledné diely

Nezvestných je 123 detí

V policajných databázach sú stovky hľadaných či nezvestných ľudí. Osobitnou skupinou sú deti, ktorých je viac ako stovka. Zistiť, čo sa s nimi stalo, nájsť ich a prípadne aj priviesť domov k ich blízkym, je úlohou policajných pátračov. Odboru pátrania a kriminalistických analýz šéfuje Beáta Jurčová, ktorú sme si pozvali do relácie Tak takto?!

eKaranténa a právo na súkromie

Aplikácia eKaranténa mala byť riešením, aby sa navrátilci mohli vyhnúť povinnosti ísť do štátneho karanténneho zariadenia. Po problémoch s jej zavádzaním prišiel ďalší. Formulár, ktorý žiadateľ musel vyplniť pred stiahnutím aplikácie totiž obsahoval aj otázky, ktoré vstupovali do práva na ochranu súkromia. Viac povedala právnička Lucia Semančínová.

Experti varujú pred bioterorizmom

Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celý svet ukazuje, aká krehká je naša civilizácia. Podľa expertov Európskej rady vzrástlo riziko použitia biologických zbraní teroristami. Ti si nemohli nevšimnúť, aké sú štáty zraniteľné v momentoch útoku vírusmi. Štáty sú podľa expertnej správy nedostatočne pripravené na podobné situácie ako ukázal Covid-19. O téme sme hovorili s bezpečnostným expertom a bývalým náčelníkom českej vojenskej spravodajskej služby Andorom Šándorom.

Vinári a pandémia

K extrémnemu suchu pribudla vinohradníctvu aj pandémia koronavírusu. Aký dopad bude mať koronakríza na slovenských vinárov? Ako štát kontroluje dovezené víno? Situáciu ozrejmil zakladajúci člen Cechu vinohradníkov a vinárov Martin Pomfy.

Bude vakcína hotová už v septembri?

Americká biotechnologická spoločnosť otestovala na ľuďoch prvú vakcínu proti koronavírusu. Výsledky testovania sú zatiaľ sľubné. V susednom Česku niekoľko nemocníc skúša liečiť ťažké priebehy COVID-19 pomocou plazmy pacientov, ktorí sa z ochorenia vyliečili. Aké sú najnovšie poznatky a kedy sa dočkáme účinnej vakcíny, to sme sa pýtali virológa Borisa Klempu.

Slovenské opatrovateľky v Rakúsku

Slovenské opatrovateľky v Rakúsku sú jednou z najväčších skupín migrujúcich za prácou. Veľa sme o nich počuli práve počas koronakrízy, pretože pandemické opatrenia im sťažili cesty za prácou. O tom, kto sú tieto ženy, prečo túto prácu robia, ako dlho pri nej vydržia a čo to robí s ich rodinami, sme sa rozprávali s riaditeľom Sociologického ústavu SAV Miloslavom Bahnom.

Pandémia a porušovanie ľudských práv

Zatvorené hranice, povinná štátna karanténa, zákaz nakupovania pre seniorov, zákaz návštev v nemocniciach, ktorý postihol aj mamy predčasne narodených detí. Tieto opatrenia vyvolali ostrú kritiku. Na možnú nezákonnosť opatrení upozornila aj Rada vlády pre ľudské práva. Hrozia štátu súdne žaloby pre porušovanie ľudských práv? Hovorili sme s ústavným právnikom z Právnickej fakulty Univerzity Komenského, Mariánom Gibom.