Tak takto?!

Tak takto?!

Relácia dáva dôraz a zároveň kladie dôležité otázniky k aktuálnym témam politického a spoločenského života.

Posledné diely

Odovzdáme vakcíny Sputnik Maďarsku?

Po udalostiach okolo vakcíny Sputnik V sme pre Rusov nedôveryhodní. Budapeštiansky výlet ministra financií Igora Matoviča mal naše pošramotené vzťahy s Moskvou napraviť. Podľa tvrdení môjho dnešného hosťa Slovensko už nevlastní žiadne vakcíny Sputnik V. Máme ich totiž odovzdať Maďarsku. Ako sa bude kauza okolo Sputniku ďalej vyvíjať, nakoľko to poznačí do budúcna naše vzťahy s Rusmi a ako po budapeštianskej avantúre Igora Matoviča a poslanca Gyimesiho budú vyzerať vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou? Hovorili sme o tom so šéfom mimoparlamentnej SNS Andrejom Dankom.

Život s umelou pľúcnou ventiláciou

Unikátne oddelenie chronickej, respiračnej a intenzívnej starostlivosti Chronicare sa stará o pacientov, ktorých diagnóza pripútala na lôžko. Všetci potrebujú po vyliečení z prvotnej diagnózy vysoko špecializovanú následnú starostlivosť s podporou základných životných funkcií. Tímu odborníkov šéfuje mladý primár Ján Jakuš, ktorý nám o tejto téme porozprával viac.

Odbojný starosta chce otvárať biznis

Až pandémia Covid-19 ukázala, aká dôležitá je úloha samospráv. Zapojili sa do testovania. Zapojili sa do vymáhania opatrení. Pomáhali svojim obyvateľom s bežnými dennými starosťami. O tejto téme sme sa rozprávali so starostom obce Dvory nad Žitavou Branislavom Becíkom, ktorý zaujal pozornosť verejnosti svojimi aktivitami. Ako jeden z prvých zásobil obec ivermektínom, distribuoval občanom respirátory aj vitamínové balíčky. Rozprávali sme sa aj o potrebe otvárať normálny život a podnikanie.

Očkovací podfukári skončili

Systém síce oficiálne očkuje vekovú kategóriu 50 plus, ale niektorým sa ho podarilo oklamať. Ako? V prihlasovacom formulári označili možnosť, ktorá im umožnila dokončiť rezerváciu aj keď nemali nárok. O tom, ako a kde systém zlyháva, sme sa rozprávali s riaditeľom odboru zdravotníctva Bratislavskej župy Tomášom Szalayom.

Štát chce kontrolovať naše účty

Kybernetická bezpečnosť a pranie špinavých peňazí ako zámienka pre tvrdšiu kontrolu občanov zo strany štátu? Zatiaľ by to tak mohlo vyzerať. Ministerstvo vnútra navrhuje vytvoriť register účtov. Jeho súčasťou by bola aj možnosť skontrolovať výšku zostatku na účte. O formách, akými štát vstupuje do nášho súkromia sme hovorili s expertkou na ochranu osobných údajov Luciou Semančínovou.

Kostoly áno, divadlá a šport nie

Pred veľkonočnými sviatkami vláda uvoľnila opatrenia a umožnila individuálne návštevy kostolov. Neznamená to však, že sa budú môcť konať bohoslužby. Núdzový stav a obmedzenia s ním spojené napadol na Ústavnom súde aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Súd však rozhodol, že všetko je v súlade s ústavou. O téme sme hovorili s bývalým eurokomisárom pre školstvo a kultúru Jánom Figeľom.

Duchovná útecha v pandémii

Ako pandemický rok plný obmedzení poznačil život vo farnostiach, ako doľahol na duševné zdravie veriacich aj neveriacich, ako sa rodiny vyrovnávajú so stratou svojich milovaných? Dokážu kňazi plnohodnotne poslúžiť svojim farníkom aj bez osobného kontaktu?Pozvanie do štúdia prijal katolícky kňaz Július Marián Prachár.