Tak takto?!

Tak takto?!

Relácia dáva dôraz a zároveň kladie dôležité otázniky k aktuálnym témam politického a spoločenského života.

Posledné diely

Plošné testovanie a komunikácia

Pilotné plošné testovanie Oravy a Bardejova je za nami. Zvyšok národa tento test čaká počas nadchádzajúceho víkendu. Nakoľko efektívne vláda túto akciu komunikuje, ako to vnímajú ľudia a či je šťastné prezentovať toto podujatie ako vojenskú operáciu, o tom sme sa rozprávali s marketingovým expertom Pavlom Minárom.

Ktoré okresy valcuje pandémia?

Riadenie pandémie a prijímanie protipandemických opatrení sa musí riadiť presnými číslami. Začalo sa pilotné testovanie a nastupuje lockdown. Rútime sa do záhuby? Aké sú aktuálne dáta a ktoré okresy majú namále, aby sa z nich pandemicky stala druhá Orava? Na najčerstvejšie čísla sme sa pozreli s analytikom a matematikom, Ivanom Bošňákom.

Testovanie a ochrana osobných údajov

Témou týchto dní je veľké plošné testovanie. Premiér ho organizačne prirovnal k voľbám. Lenže zatiaľ, čo voľby sa pripravujú pol roka, na testovanie majú organizátori iba niekoľko dní. Otázkou, o ktorej sa v tejto súvislosti hovorí veľmi málo, je ochrana osobných údajov. Narábať s nimi by mali tisícky dobrovoľníkov, ktorí budú testovať. O téme sme hovorili s expertkou na ochranu osobných údajov Luciou Semančínovou.

Test trpezlivosti národa

Premiérovi Igorovi Matovičovi sa podarilo za ostatné dni hneď niekoľko komunikačných lapsusov. O plánoch na veľké testovanie namiesto prezidentky SR ako prvú informoval nemeckú kancelárku. Opozičnému poslancovi Žigovi cez jeho asistenta odkázal, že je idiot. Potom o prezidentke povedal, že je to iba ceremoniálna funkcia. Nakoniec sa vyhrážal celému národu, že ak sa nepodvolí testovaniu, zavrie ho na desať dní do karantény. Je takýto spôsob komunikácie šťastný? Čo robí so spoločnosťou? Pýtali sme sa politológa Jozefa Lenča.

Sankcie za odmietnutie testovania

Vláda pripravuje plošné testovanie na Covid-19. Ozývajú sa hlasy za tento projekt. Silnejú aj hlasy proti. Premiér Matovič už avizuje, že testovanie povinné nebude, ale neúčasť na testovaní by predsa len mala byť sankcionovaná povinnou karanténou. Môže štát postihovať občana, ktorý odmietne účasť na testovaní? Otázky, ktoré si kladie v týchto dňoch väčšina obyvateľov tejto krajiny, sme položili ústavnému právnikovi Vincentovi Bujňákovi.

Kúpele ako karanténne strediská

Slovenské kúpele sú súčasťou krízových scenárov pri riešení pandémie. Mohli by byť miestom, kde skončia ľudia v dobrovoľnej karanténe po kontakte s kovid pozitívnym človekom. V krajinách Európskej únie slúžia kúpele pre pacientov nemocníc, ktoré sa museli reprofilizovať na kovid nemocnice. O téme sme hovorili s predsedníčkou Asociácie slovenských kúpeľov Jankou Zálešákovou.

Malé podnikanie v čase koronakrízy

Prvá vlna koronavírusu podnikateľov položila na kolená a pomoc štátu bola minimálna. Pokúsili sa to ustáť. Prišla však druhá vlna a štát opäť nariadil opatrenia. Pre tisíce slovenských živnostníkov a malých firiem môžu byť likvidačné. Ako vyzerá biznis a pomoc štátu v čase korony nám porozprávala podnikateľka, Katarína Feix.