Tak takto?!

Tak takto?!

Relácia dáva dôraz a zároveň kladie dôležité otázniky k aktuálnym témam politického a spoločenského života.

Posledné diely

Politici na sociálnych sieťach

"Ani spotené ponožky Igora Matoviča, ani Pellegriniho kosenie slovenských lúk nedokázali poraziť koncentrovaný hejt poslanca Ľuboša Blahu." Týmito slovami zhodnotil v skratke ročné pôsobenie slovenských politikov na sociálnych sieťach analytik, ktorý prijal naše pozvanie. Sociálne siete majú magickú moc. S troškou zveličenia by sa dalo povedať, že doslova z nikoho dokážu vyrobiť vplyvného politika. Ako vystupujú naši politici na sociálnych sieťach a ako sa ich vplyv meria? O tejto téme sme sa rozprávali s Gabrielom Tóthom, ktorý sa v rámci projektu Katedra Komunikácie venuje analýze sociálnych sietí.

Sudcovia kritizujú Holého novelu

Novelu zákona o verejnom obstarávaní z dielne vicepremiéra Štefana Holého tvrdo kritizuje šéf Úradu pre verejné obstarávanie, tretí sektor a dokonca aj koaliční partneri. Súčasťou zmien by mal byť aj prechod agendy verejného obstarávania na súdy, ktoré ešte iba majú vzniknúť podľa ďalšieho tvrdo kritizovaného projektu novej súdnej mapy. O tejto téme sme hovorili so sudkyňou najvyššieho súdu Petrou Príbelskou.

Rozhádaná koalícia

Zatiaľ čo hádky a spory v koalícii neustávajú, na covid v nemocniciach umierajú ľudia. Premiér vinu za stav hádže na krk svojmu ministrovi Richardovi Sulíkovi. Na to všetko sa prizerajú čoraz nahnevanejší občania. Tí sa, na rozdiel od vyvolených, k vakcínam tak skoro nedostanú, zato počúvajú o tom, že sa opäť budú musieť plošne testovať. Kam táto situácia povedie? Rozprávali sme sa so sociologičkou Sylviou Porubänovou.

Čo nás trápi na prahu roka 2021

Takto pred rokom sme, podľa prieskumov, hodnotili rok 2019 ako jeden z najhorších. To sme ešte nevedeli, že sa objaví čierna labuť v podobe pandémie koronavírusu. Aký bol uplynulý rok a s čím vstupujeme do roka 2021? Pýtali sme sa riaditeľa prieskumnej agentúry IPSOS, sociológa Jakuba Hankovského, ktorý hovoril aj o exkluzívnom prieskume na tému očkovanie proti koronavírusu.

Podmienky v kolúznej väzbe

V súvisloti so zatýkaním bývalých vysokopostavených podnikateľov, sudcov a policajtov sa čoraz častejšie hovorí o podmienkach kolúznej väzby. Čo to vlastne kolúzna väzba je? Ako vyzerajú životné podmienky v nej u nás a aká je európska prax? Kto je zodpovedný za úraz či smrť väzneného človeka? O téme sme hovorili s právničkou Maricou Pirošíkovou.

Kedy skončí druhá vlna pandémie

Pandemická situácia sa zhoršuje. Po tom, čo sa cez víkend dostala do krízovej situácie Nitra, sa čísla rýchlo zhoršujú aj v hlavnom meste. Za týždeň stúpol v Bratislave počet pozitívne testovaných o 69 percent. Pozreli sme sa na to, aký vývoj môžeme očakávať do konca januára. Povedali sme si o situácii v nemocniciach, zhodnotili sme, či zabrali opatrenia, ale reč bola aj o termíne návratu detí do škôl. Hosťom bol dátový analytik Ivan Bošňák.

Otužovanie ako fenomén pandémie

Otužovanie je fenoménom druhej vlny koronapandémie. Sociálne siete sú zaplavené fotkami novoročných plavcov v jazerách. Každý z vás má vo svojom okolí niekoho, kto sa v ľadovej vode kúpe. Možno to robíte aj vy sami. Čo robiť a čo nerobiť, ak chcete začať s otužovaním? O tom sme sa rozprávali so športovým fyziológom Viktorom Bielikom.