Portrét

Portrét

Relácia Portrét prináša hĺbkové rozhovory s významnými slovenskými i zahraničnými osobnosťami. Predstavuje ich životné hodnoty, presvedčenia a vášne.

Posledné diely

Portrét maliara a grafika Rudolfa Sikoru

Tvorba Rudolfa Sikoru sa pohybuje v širokom rozpätí od kresby, grafiky, fotografie cez maľbu, objekt až k veľkorozmerným inštaláciám. Ako jeden z prvých umelcov sa zaujímal o ekológiu a zorganizoval tiež prvý otvorený ateliér. Neskôr sa stal jedným zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach po celom svete.

Portrét moderátorky a producentky Ivety Malachovskej

Jedna z najznámejších slovenských televíznych tvárí sa narodila v Bratislave. V televíznej brandži začala pracovať ešte počas starého režimu, no jej popularita stúpla až po rozpade Československa. Staršie ročníky si ju môžu pamätať z relácii ako Hra o Niké či Štúdio Kontakt, v súčasnosti ju môžeme vidieť napríklad v Dámskom klube. Menej známe je, že sa ako koproducentka podieľala na filme Tobruk z roku 2008.

Portrét básnika, epigramatika a geodeta Erika Ondrejičku

Rodák z Bratislavy vyštudoval geodéziu a kartografiu na miestnej Stavebnej fakulte SVŠT. Pracuje v oblasti katastra nehnuteľností a tvorby technických predpisov, v rokoch 2012-2016 bol na čele katastrálneho odboru ÚGKK SR. Je členom SC Pen a Klub nezávislých spisovateľov. Je autorom diel ako Tanec večerných vločiek či knihy pre deti Abecedári. Erik Ondrejička spolupracoval aj s viacerými renomovanými výtvarníkmi a za svoju tvorbu bol už viackrát ocenený.

Portrét skladateľa, speváka a politika Michaela Kocába

Českého hudobného skladateľa Michaela Kocába často označujú ako rockera v politike. Už v roku 1977 založil kultovú skupinu Pražský výběr, zložil hudbu k viacerým hraným filmom a výrazný bol aj jeho vstup na politickú scénu. Bol poslancom, ministrom a neskôr aj poradcom prezidenta Václava Havla.

Portrét akademického maliara Slavomíra Brezinu

Akademický maliar Slavomír Brezina začal maľovať po boku svojho otca, známeho scénografa, už v detstve. Po vyštudovaní vysokej školy výtvarných umení pracoval v ateliéri Artistique International de Seguret vo Francúzsku. Precestoval kus sveta, všade hľadal inšpiráciu, a tú našiel aj pri stretnutiach so slávnymi maliarmi. Venuje sa monumentálnej maľbe, gobelínom či mozaike. Svoje diela vystavuje doma i v zahraničí. Patrí k najuznávanejším maliarom slovenskej výtvarnej scény. V jeho šľapajách pokračuje aj dcéra Slávka.

Portrét skladateľa a klaviristu I. Bázlika

Hudobný skladateľ, dirigent a klavirista Igor Bázlik je autorom nezvyčajného množstva populárnych piesní, šanzónov a hudobných scénických diel. Po skončení štúdia pracoval ako hudobný redaktor a neskôr aj režisér Československého rozhlasu. Zhudobnil aj poéziu Miroslava Válka, je autorom opier, muzikálov i stoviek tanečných piesní.

Portrét huslistu Jána Berkyho Mrenicu

Hudobník Ján Berky Mrenica hral po konzervatóriu vo viacerých folklórnych súboroch a aj v otcovom orchestri Diabolské husle, kde neskôr prevzal vedenie. Na konte má mnoho ocenení, a to napríklad Zlatú platňu či Grammy od Slovenskej hudobnej akadémie. Mieša rôzne hudobné štýly a stále koncertuje. Pozrite si jeho portrét.