Portrét

Portrét

Relácia Portrét prináša hĺbkové rozhovory s významnými slovenskými i zahraničnými osobnosťami. Predstavuje ich životné hodnoty, presvedčenia a vášne.

Posledné diely

Portrét sochára Juraja Čuteka

Narodil sa v Žiline, no po rodinnom sťahovaní do Bratislavy navštevoval Strednú umelecko-priemyslovú školu a štúdium zakončil v Prahe. Odvtedy sa živí ako výtvarník v slobodnom povolaní. Venuje sa komornej i monumentálnej plastike, tvorbe interiérov, dizajnu či sochárskeho nábytku, no nie sú mu cudzie ani kreslenie či maľovanie. Svoje diela vystavoval aj v Európe či Izraeli a jeho tvorba sa dočkala aj viacerých ocenení.

Portrét básnika Ivana Štrpku

Už počas štúdia odboru slovenčina – španielčina na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského pôsobil ako redaktor v literárnych časopisoch. Vyskúšal si aj prácu dramaturga pre deti a mládež v televízii. Vo svojich dielach často opisuje zážitkový až rozprávkový svet svojho detstva, v 70. rokoch mal pre svoje politické názory pozastavenú publikačnú činnosť. Známe sú aj jeho texty pre slovenskú hudobnú legendu Deža Ursinyho, ktoré sú v našej populárnej hudbe považované za neobyčajný zjav.

Portrét fotografa Alana Hyžu

Alan Hyža patrí k najuznávanejším slovenským fotografom. Po rokoch práce v slovenských denníkoch a týždenníkoch pracuje dnes ako fotograf v slobodnom povolaní. Vo svojej tvorbe uprednostňuje dokumentárnu, najmä čiernobielu fotografiu. V poslednom období pracoval na projektoch ako Misia, kde mapoval život saleziánov vo svete, na knihe Sto ľudí a ich miest, po revolúcii fotil krajiny východného bloku a s dreveným fotoaparátom zaznamenával miznúce Slovensko v knihe Memoria. Takýchto obrazových publikácií má na konte už deväť. Na pomoc ľuďom v núdzi založil občianske združenie Medzi nami.

Portrét historika, sociológa a politika Ivana Laluhu

Historik, sociológ a politik Ivan Laluha je autorom mnohých vedeckých publikácií, projektov a vysokoškolských učebníc. Študoval históriu na univerzitách v Moskve, Odese a sociológiu v Belehrade. Na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave pôsobil v dvoch etapách. Profiloval sa ako autor štúdií o sociálnom rozvoji a zakladateľ predmetu Kvalita života. Keď ho v politických čistkách v roku 1970 vylúčili z komunistickej strany, zapojil sa do disidentskej činnosti a úzko spolupracoval s Alexandrom Dubčekom. Po Novembri 1989 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia za VPN. Aktívne sa zúčastnil príprav vzniku samostatnej SR a z politiky odišiel ako člen Sociálnodemokratickej strany.

Portrét sochára Jána Ťapáka

Sochár Ján Ťapák je ako jedna z najvýznamnejších osobností svojej generácie výborný figuralista, rozprávač a majster kresby. Po štúdiu absolvoval sochárske sympóziá v Rakúsku, Nemecku a Taliansku, venoval sa aj scénickej tvorbe pre Slovenské národné divadlo a najmä pre súbor Lúčnica, ktorého bol niekoľko rokov súčasťou. Má za sebou množstvo vlastných i kolektívnych výstav.

Portrét kňaza Vladimíra Thurza

Cesta Vladimíra Thurza ku kňazskému povolaniu nebola priamočiara, pred nástupom do seminára pôsobil totiž ako programátor v Holandsku. Práve tu pocítil potrebu dať svojmu životu nový rozmer. V súčasnosti už ako morálny teológ odovzdáva svojim študentom vedomosti a aj autentický zážitok univerzálnej cirkvi.

Portrét speváka Tomáša Klusa

Tomáš Klus sa z dorasteneckého majstra Európy v modernom päťboji stal jedným z najúspešnejších českých umelcov. Je spevákom, pesničkárom, skladateľom, textárom i hercom. Vo svojom mladom veku má na konte mnoho ocenení. Stal sa objavom i spevákom roka, ocenili ho v anketách Českého slávika aj Týtý. Získal zlaté i platinové platne, ceny hudobných akadémií, no napriek tomu zostal skromný a oddaný nielen svojmu publiku, ale predovšetkým svojej manželke a ich trom deťom.