Spektrum

Spektrum

V magazíne Spektrum vás zavedieme na netradičné miesta. Predstavíme vám zaujímavé osobnosti a ukážeme, čo možno neviete o svete okolo nás.

Posledné diely

Izolovaní seniori a videohovory / Rodinná stolová hra "Corona"

Videohovory pomáhajú nemeckým seniorom aspoň na chvíľu uniknúť z izolácie. Nemecká etická rada však varuje, že osobné stretnutia s členmi rodiny sa nedajú ničím nahradiť. V druhej časti našej relácie vám predstavíme novú spoločenskú hru Corona. Počas lockdownu je vymysleli 4 mladé sestry z nemeckého Wiesbadenu.

Voda a chlad liečia / Prírodná ľadová katedrála

Ak chcete byť po celý rok zdravý a zvýšiť si svoju imunitu, začnite plávať v studenej vode. Otužilci na Sibíri si zvykli aj na mimoriadne silný mráz. V druhej reportáži sa pozrieme do ľadovej jaskyne vo švajčiarskych Alpách, ktorú tento rok výnimočne sprístupnili aj pre verejnosť.

Originálne vianočné ozdoby z vaty / Umelecké diela na zjedenie

Vianoce majú mnoho podôb. Oslavy jedného z najväčších kresťanských sviatkov v Európe sprevádzajú rôzne tradície a zvyky. V tomto dieli relácie Spektrum vám ukážeme ako vyzerajú tie na Ukrajine. Tešiť sa môžete na výrobu tradičných ozdôb a koláčikov, ktoré sú hotovými umeleckými dielami.

Vianočný Betlehem/ Vianočná výzdoba

V prvej časti našej relácie sa pozrieme do Betlehema. Tento rok tam slávia advent a Vianoce v redukovanej podobe a s veľmi obmedzeným počtom návštevníkov. V druhej časti vám ukážeme najväčší vianočný stromček, nezvyčajné vianočné gule a vianočný svetelný festival, ktorý spĺňa najprísnejšie protipandemické opatrenia.

Lyžiarska sezóna počas koronakrízy / Hudobný odkaz z prázdnych múzeí

Na jar si zo zjazdoviek a barov priviezli nákazu koronavírusom stovky lyžiarov. Alpské krajiny chcú tomu teraz zabrániť. Pozreli sme sa, ako budú európske zjazdovky vyzerať v najbližšom období. V druhej časti našej relácie sme sa vybrali na netradičný koncert. Známa violončelistka koncertuje počas pandémie v prázdnych múzeách.

Slávne budovy v zápalkovej podobe/ Spýtaj sa Santu

V prvej časti našej relácie uvidíte najslávnejšie budovy v presnej, miniatúrnej podobe. Sú vytvorené zo zápaliek. V druhej časti vám predstavíme amerického vianočného Santa Clausa. Počas pandémie prvýkrát využíva služby umelej inteligencie a chodí do domácností cez webovú stránku.

Horolezecký veterán / Deň Guinnessových rekordov

Carlos Soria, najstarší horolezec na svete, vystúpil na 12 zo 14t osemtisícoviek. Má 81 rokov a chystá sa zdolať ešte posledné dve. Tohtoročný Svetový deň Guinnessových rekordov bol rekordný. Prečo? V druhej časti našej relácie sa dozviete viac.