Spektrum

Spektrum

V magazíne Spektrum vás zavedieme na netradičné miesta. Predstavíme vám zaujímavé osobnosti a ukážeme, čo možno neviete o svete okolo nás.

Posledné diely

Unikátne spojenie nespojiteľného / Raj pre všetkých milovníkov mačiek

Umenie má mnoho podôb. V tomto vydaní si prídu na svoje milovníci klasického, moderného a možno aj tak trochu infantilného. Tentoraz vás pozývame do Poľska. Najskôr Vám predstavíme prácu šikovného mladého umelca, ktorý spája niečo na prvý pohľad pravdepodobne nespojiteľné. V druhej časti relácii si prídu na svoje najmä všetci milovníci mačiek.

Prázdny Rím a ohrozená výstava / Dáma, ktorá nás učila umývať si ruky

Rímske ulice sú prázdne. Zatvorené sú múzeá i galérie. Obavy zo šírenia nového koronavírusu zatienili aj unikátnu výstavu diel renesančného majstra Rafaela. Potom vám predstavíme dámu, ktorá nás naučila umývať si ruky. Narodila sa pred 200 rokmi, ale základné hygienické princípy, ktoré zaviedla, platia stále a najmä teraz, keď bojujeme proti novodobej pandémii.

Zmeny na kráľovnej Dolomitov / Posledný brazílsky samuraj

Talianske lyžiarske stredisko Marmolada s jediným ľadovcom v Dolomitoch sa vplyvom klimatických zmien mení. Ľadovec sa topí a lyžiarske zjazdovky čoraz častejšie umelo zasnežujú. Samurajský meč katana je najkvalitnejšia sečná zbraň, akú človek dokázal vyrobiť. V druhej reportáži vám predstavíme posledného brazílskeho samuraja, ktorý tieto zbrane vyrába podľa tradície svojich japonských predkov.

Ako bezpečne cestovať

Cestovanie nám prináša oddych, zábavu, ale aj poznanie a nové životné skúsenosti. Na cestu do ďalekých krajín sa však treba pripraviť a dodržiavať isté pravidlá. O tom, čo treba robiť, aby cestovanie bolo bezpečné, sme sa rozprávali s riaditeľom cestovnej kancelárie Bubo Ľubošom Fellnerom.

Koronavírus, hodiny tanca a fitness/ Kňazi na lyžiarskom svahu

V čínskej nemocnici vo Wu-chane, ktorú postavili za 10 dní, izolovaní pacienti s miernymi príznakmi koronavírusu majú aj hodiny tanca. Lyžiarske oblečenie môže byť rôzne. V druhej časti našej relácie sa pozrieme do Poľska, na lyžujúcich kňazov v kňažských sutanách.