Spektrum

Spektrum

V magazíne Spektrum vás zavedieme na netradičné miesta. Predstavíme vám zaujímavé osobnosti a ukážeme, čo možno neviete o svete okolo nás.

Posledné diely

Čína mení Tibet

Pred vyše 60 rokmi povstali Tibeťania proti čínskej nadvláde a armáda ich povstanie krvavo potlačila. O život vtedy prišlo viac než 85 tisíc ľudí a duchovný vodca Tibetu, dalajláma, utiekol do indického exilu. Dnes sa pozrieme, ako sa pod čínskym dohľadom mení život a kultúra Tibeťanov.

Hrozí im vyhynutie / Koronakríza ničí gastrobiznis

V prvej časti relácie sa pozrieme k našim protinožcom. V Austrálii sa rapídne znižuje počet koál, hrozí, že o 30 rokov ich uvidíme len v zoologických záhradách. Vrátime sa aj do Európy. Opatrenia proti koronavírusu zasiahli najmä gastropriemysel, a tak viacerí majitelia reštaurácií hľadajú nové a kreatívne spôsoby riešenia neľahkej situácie.

Počas pandémie z obleku do teplákov / Lockdown č.2 v Británii

Preferovaná práca z domu počas pandémie mení aj pracovný dress kód. Dodávateľské reťazce na výrobu pánskych oblekov hlásia obrovské straty. V druhej reportáži sa pozrieme do Británie. Podnikanie v predvianočnom čase je pre mnohých malých predajcov najdôležitejšie. Británia zaviedla lockdown do 2. decembra a tak veľa živnostníkov asi zatvorí svoje prevádzky natrvalo.

V USA stúpa predaj zbraní / Väzni pomáhajú pri hasení požiarov

Pozreli sme sa do Spojených štátov amerických. V prvej reportáži do predvolebného Texasu, kde predajcovia zbraní a munície hlásia rekordný predaj. V druhej sme zamierili do amerického štátu Oregon. Do boja proti ničivému požiaru sa tam zapojili aj špeciálne vyškolení väzni.

Predaj bicyklov láme rekordy / Namiesto práce zbierajú morské riasy

Portugalským výrobcom bicyklov sa mimoriadne darí. Počas pandémie zvýšili výrobu a predaj o 200 percent. Indonézske Bali je pre pandémiu stále uzavreté. Jeho obyvatelia, pracujúci v turizme sa teraz živia zberom morských rias. Pozrite si reláciu Spektrum.

Taiwanská "Noemova archa flóry"/ Bosniansky cybertruck

Taiwan sa mení na krajinu priateľskú k životnému prostrediu. V centre na ochranu rastlín uskladňujú tisícky ohrozených rastlín. Futuristický pick up Tesla Cybetruck vizionára Elona Muska sa začne vyrábať najskôr na budúci rok. V Bosne a Hercegovine už ale jazdí jeho kópia. Viac sa dozviete v relácii Spektrum.