Spektrum

Spektrum

V magazíne Spektrum vás zavedieme na netradičné miesta. Predstavíme vám zaujímavé osobnosti a ukážeme, čo možno neviete o svete okolo nás.

Posledné diely

Opravujú sochu Krista Spasiteľa / ZOO v ohrození

Brazílsky monument potrebuje po 90 rokoch rekonštrukciu. Sochu Krista Spasiteľa opravuje 40 členný tím odborníkov. Potom sa pozrieme do maďarskej súkromnej zoologickej záhrady. Prosperovala 25 rokov. Teraz jej pre pandémiu hrozí zánik.

Juhokórejské Fialkovo/ Južná Kórea čelí demografickej kríze

Pozrieme sa do Južnej Kórey. Najprv sa dozviete, ako sa dá z malého ostrova urobiť celosvetová atrakcia. Stačí maličkosť. Plné vedrá fialovej farby. Potom sa vyberieme do rybárskej dediny, ktorá sa stala symbolom demografickej krízy. Južná Kórea je najrýchlejšie starnúcou spoločnosťou s najnižšou mierou pôrodnosti na svete.

Namiesto dirigovania rozváža jedlo/ Hudobný festival Glyndebourne 2021

Pandémia tvrdo zasiahla aj sektor kultúry. V prvej časti našej relácie vám priblížime terajší život mladého úspešného dirigenta, ktorý sa momentálne živí rozvozom jedla. Potom sa pozrieme na prípravu slávneho britského operného festivalu Glyndebourne. Jeho organizátori dúfajú, že tento rok sa napriek pandémii uskutoční. Predali už prvých 600 vstupeniek.

Ekologické slamky z trstiny/ Život bez smetí

Čoraz viac ľudí rozmýšľa ekologicky a tak rastie záujem aj o tovar, ktorý je alternatívou k plastovým výrobkom. V Estónsku začali vyrábať biologicky odbúrateľné slamky z trstiny. Recyklovanie nestačí. V Británii rastie počet prívržencov životného štýlu zero waste, čiže nulového odpadu.

Baletom za záchranu labutí/ Mrazivé umenie pod vodou

V relácii Spektrum sa tentoraz spolu pozrieme do Ruska. Predstavíme vám umelcov, ktorí upozorňujú na možné ekologické katastrofy. Tešiť sa môžete na baletku tancujúcu Labutie jazero na ľade a fotografa, ktorý svoje diela vystavuje pod zamrznutou hladinou mora.

Zachránené jazero/ Návrat tuleňov

V prvej časti našej relácie Spektrum uvidíte unikátne jazero v severnom Macedónsku. Hrozil mu zánik, ale podarilo sa ho zachrániť. Potom sa vyberieme na severné pobrežie Francúzska, kam sa po rokoch vracajú tulene.

Otužovanie podľa Wima Hofa / Chrumkavý symbol Francúzska

Otužovanie podľa metódy Wima Hofa si získava priaznivcov po celom svete. Najmä počas pandémie sa mnohí takto učia prekonávať hlboký stres. Potom sa pozrieme na chrumkavý symbol Francúzska. Francúzi chcú zaradiť svoju bagetu do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.