Spektrum

Spektrum

V magazíne Spektrum vás zavedieme na netradičné miesta. Predstavíme vám zaujímavé osobnosti a ukážeme, čo možno neviete o svete okolo nás.

Posledné diely

Falošný pohreb / Bábky z plastového odpadu

V prvej časti našej relácie uvidíte netradičnú liečbu. V Južnej Kórei predpisujú v liečebných centrách falošný pohreb proti depresii a samovraždám. V druhej časti sa pozrieme, ako školáci v Indonézii tvoria z plastového odpadu bábky a hrajú bábkové divadlo.

Juhoázijská všehochuť

Juhoázijská trojička Thajsko, Singapur a Malajzia ponúkajú naozaj všetko. Sú tu krásne pláže, luxus, ale aj historické pamiatky. A v neposlednom rade táto cesta poteší aj najväčších gurmánov. Viac nám prezradil lovec zážitkov Jozef Zelizňák z CK Bubo.

Karel Kryl - básnik s gitarou

Piesne Karla Kryla držali generáciu, ktorá vyrastala v minulom režime, nad vodou. I keď boli zakázané. V Novembri ´89 sa Kryl vrátil z emigrácie, ale bol rozčarovaný ďalším politickým vývojom. S našou kamerou sme sa vybrali do jeho rodiska, v ktorom nájdete netradičnú a zaujímavú expozíciu. Prechádzky Krylovým životom vyvolajú pocity a emócie u každého návštevníka. A mnohí zistia, že Krylove piesne sú aktuálne aj po 30 rokoch.

Magický ázijský štvoruholník

Hovorí sa, že je to magická cesta ktorú musíte raz za život prejsť. Z historickej Číny, cez duchovný Tibet, naprieč šťavnatý Nepál až do mnohorakej Indie. Tento ázijský štvoruholník nám priblížil cestovateľ Jozef Zelizňák z CK Bubo.

Leonardo da Vinci 500/ Jesenná Podzámka

Pred 500 rokmi zomrel génius, ktorého diela dodnes udivujú ľudí. Leonardo da Vinci namaľoval asi najznámejšie obrazy na svete. Sú vystavené aj v parížskom múzeu Louvre, a práve tam na jeho počesť usporiadali výstavu. V druhej časti relácie sa poprechádzame s kamerou po Podzámeckej záhrade, ktorá sa dostala aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Je v Kroměříži a práve na jeseň je mimoriadne atraktívna.

Ako bezpečne cestovať

V netradičnom vydaní relácie Spektrum sme hovorili o takzvanom rizikovom cestovaní, alebo ako navštevovať exotické krajiny čo možno najbezpečnejšie. Lovec zážitkov Ľuboš Fellner z CK BUBO nám priblížil cestovateľskú bezpečnosť.

Najlepšia európska ZOO

S našou kamerou pozrieme do najlepšej európskej zoologickej záhrady. Je v Maďarsku. Riaditeľ ZOO nám prezradil, aký ďalší európsky unikát tam pripravujú. //Potom Vám ukážeme bloba –záhadný organizmus, ktorý vyzerá ako huba a správa sa ako zviera.