Spektrum

Spektrum

V magazíne Spektrum vás zavedieme na netradičné miesta. Predstavíme vám zaujímavé osobnosti a ukážeme, čo možno neviete o svete okolo nás.

Posledné diely

Do Hongkongu sa vracajú delfíny / Kreatívne koláče pútajú pozornosť

Na svete existujú aj pozitíva, ktoré priniesol koronavírus. Ukážeme vám, že každá minca má dve strany. Tentoraz Vás pozývame do Hongkongu. Najskôr sa spolu pozrieme na návrat delfínov indočínskych do aktuálne čistých a pokojných vôd. V druhej časti relácie si prídu na svoje všetci milovníci sladkostí a kreatívnych nápadov.

Príprava na turistickú sezónu/ Robotická ochrana pred koronavírusom

Kým hlavná dovolenková sezóna sa v obľúbených európskych turistických destináciách skončila, V Južnej Afrike sa na ňu ešte len pripravujú. Hoteliéri tam už teraz predpovedajú obrovské straty. V druhej časti relácie sme sa vrátili späť do Európy. Zabudli ste si v obchode nasadiť ochranné rúško? Vo Francúzsku vás na to priateľsky a bez pokuty upozorní humanoidný robot.

Stratový svadobný priemysel / Tradičný japonský odev v ohrození

Pandémia nového koronavírusu spôsobuje obrovské obchodné straty aj v odevnom priemysle. Čínskemu najväčšiemu výrobcovi a vývozcovi svadobných šiat na svete klesol obrat o dve tretiny. Nedarí sa ani výrobcom tradičného japonského odevu. Namiesto kimona teraz šijú ochranné rúška.

Nemci zachraňujú svoje lesy / Protikoronové školenie pre Santov

V Nemecku pre klimatické zmeny vysádzajú stredomorské druhy stromov. Chcú tak zachrániť miznúce lesy. V Británii mali Santa Clausovia pre nový koronavírus špeciálne školenie. Skúšali si vianočné ochranné masky a nový spôsob odovzdávania darčekov.

Bejrútske črepiny / Nebezpečná skládka

Pätnásť rokov boli počas občianskej vojny významné múzeá v Bejrúte nepriamymi cieľmi ostreľovania znepriatelených strán. Nachádzali sa totiž v prvej línii oddeľujúcej bojové frakcie.Keď začiatkom augusta vybuchlo 2 750 ton dusičnanu amónneho, išlo o liknavosť zodpovedných úradov, ktoré za 6 rokov nedokázali vyriešiť nebezpečnú skládku.

Bejrútske črepiny / Najstarší taliansky študent

Umelecká sklárka z Bejrútu sa 20 rokov venovala rekonštrukcii farebných vitráží vo významných múzeách. Teraz zovšadiaľ zbiera črepiny. Na štúdium nikdy nie je neskoro. Najstarší taliansky študent získal vysokoškolský diplom ako 96 ročný.

Poloprázdna perla Jadranu / Letná ekologická obuv

Turisticky atraktívny Dubrovník, kde sa nakrúcal aj kultový seriál Hra o tróny, je poloprázdny. Ku koncu letnej sezóny sa tak snaží prilákať filmových fanúšikov a turistov. Hľadáte ekologickú obuv na pláž? V Kalifornii práve testujú biologicky rozložiteľné žabky z vodných rias. Pozrite si reláciu Spektrum.