Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Ako zvýšiť podiel recyklácie odpadu

Na Slovensku zrecyklujeme ročne necelých 40 percent komunálneho odpadu. V tejto oblasti sme pod priemerom Európskej únie. Celý systém odpadového hospodárstva má navyše finančné nedostatky, odborníci z praxe upozorňujú, že v súčasnej podobe nie je dlhodobo udržateľný. O riešeniach sme diskutovali so štátnym tajomníkom min. životného prostredia Jurajom Smatanom, podpredsedom ZMOS Radomírom Brtáňom a Martinom Krajčovičom zo Slovenskej aliancie moderného obchodu.

5G na Slovensku

V Bratislave spustili testovaciu prevádzku 5G siete. Ľuďom to umožní vyskúšať si internet novej generácie. Slovenská republika podpíše s USA spoločnú deklaráciu o spolupráci v oblasti 5G sietí. Našimi hosťami boli generálny riaditeľ O2 Peter Gažík a výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Gabriel Lachmann.

Zverejnili plán reforiem

Vláda zverejnila plán reforiem. Viac nám o tom povedali poradkyňa predsedu vlády pre Fond obnovy Lívia Vašáková a viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.

Aktuálny vývoj v ekonomike

Slovenská ekonomika sa v tomto roku neprepadne tak výrazne, ako sa očakávalo, no jej zotavenie z koronakrízy bude pomalšie. V relácii sme sa pozreli na to, aké dôsledky bude mať tento vývoj na ľudí a firmy v hlavných odvetviach ekonomiky, a ako by to mala vláda riešiť.

Koronakríza a trendy v platení

Koronakríza ovplyvnila každý sektor ekonomiky, ten bankový nevnímajúc. Aké zmeny nastali v správaní sa klientov, ako na to reagujú komerčné banky a aké trendy z toho vyplývajú do budúcnosti? Odpovedali produktový manažér Tatra banky Peter Angst a šéfredaktor touchIT.sk Ondrej Macko.

Priority EÚ a Slovensko

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predniesla svoj prvý prejav o stave EÚ. Pomenovala v ňom hlavné priority a ciele, ktoré chce v najbližších rokoch dosiahnuť. Tieto ambície priamo ovplyvnia aj Slovensko, ako člen EÚ pocítime všetky dôsledky. Čo nás čaká? O tom nám viac povedali Ladislav Miko, vedúci zastúpenia EK na Slovensku a Viliam Páleník, vedecký pracovník Ekonomického ústavu SAV.

Výhľad globálnej ekonomiky

Svetová ekonomika zažila na jar v čase pandémie obrovský šok, jej výkon by sa mal prepadnúť o rekordných 4,5 %. Situácia sa síce upokojila, no naďalej pretrvávajú vážne riziká vo viacerých regiónoch aj celých sektoroch ekonomiky. O výhľade na najbližšie mesiace sme diskutovali s Petrom Bálintom, partnerom hedžového fondu Infinity Capital a Vladimírom Balážom z Prognostického ústavu SAV.