Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Ako zmierniť dôsledky pandémie?

Pandémia koronavírusu je tvrdým úderom pre globálnu ekonomiku, dôsledky mnohých opatrení paralyzujú odvetvia svetového hospodárstva. Odborníci sa v súčasnosti zaoberajú najmä otázkami, ako je možné minimalizovať negatívne dôsledky a aké stopy zanechajú tieto udalosti na jednotlivých ekonomikách. O týchto témach sme sa rozprávali s Vladimírom Balážom z Prognostického ústavu SAV a Petrom Bálintom, partnerom hodžového fondu Infinity Capital.

Dôsledky koronavírusu pre ekonomiku

Až v týchto dňoch sa pri zatvorených obchodoch, reštauráciách a odstavených automobilkách reálne ukazuje, aké dôsledky bude mať pandémia koronavírusu pre svetovú i slovenskú ekonomiku. Ochrana zdravia je prvoradá, o tom niet pochýb, no zároveň je potrebné zabezpečiť, aby svet neuviazol v hlbokej recesii až depresii. Diskutovali sme o tom s predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivanom Šramkom a makroekonómom VÚB Banky Michalom Lehutom.

Koronavírus ťahá ekonomiku nadol

Koronavírus bude mať vplyv na vývoj všetkých vyspelých ekonomík. O dôvodoch a dôsledkoch tejto mimoriadnej situácie sme diskutovali s Branislavom Žúdelom z Inštitútu finančnej politiky a Matejom Šuchom, odborníkom na behaviorálnu ekonómiu.

Čo očakávať od novej vlády?

Nová vládna koalícia sa ešte len formuje, aké budú jej kroky v oblasti ekonomiky? V našej relácii o tom diskutovali Hlavný ekonóm spoločnosti Mazars Vladimír Vaňo a Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Slovensko očami Európskej komisie

Európska komisia každý rok vo februári zverejňuje hodnotenie kľúčových oblastí jednotlivých členských krajín. Aktuálna správa poukazuje na viaceré nedostatky Slovenska. Vo väčšine ukazovateľov patríme dokonca medzi najslabšie štáty Európskej únie. O dôvodoch a dôsledkoch tohto stavu sme sa zhovárali s vedúcim zastúpenia EK Ladislavom Mikom a s makroekonómom VÚB Banky Michalom Lekutom.

Aké opatrenia si môžeme dovoliť?

V rozpočte hrozí vyše miliardový schodok a rast príjmov sa má podľa novej prognózy spomaliť v tomto roku na polovicu. Napriek tomu sa niektoré parlamentné strany pokúšajú presadiť mimoriadne zvýšenie dôchodkov, rodinných prídavkov a zrušenie diaľničných známok. V štúdiu sme sa rozprávali o nastavení sociálnych opatrení ale aj o tom, čo si môže rozpočet verejných financií dovoliť. Diskutovali predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko a analytik INESS Radovan Ďurana.

Volebné programy a ekonomika SR

Parlamentné voľby vo veľkej miere ovplyvnia aj to, ako sa bude vyvíjať slovenská ekonomika. Čo potrebuje naša ekonomika do najbližších rokov a aké sú zámery jednotlivých strán v tejto oblasti? Aj na to v štúdiu odpovedali vedecký pracovník Ekonomického ústavu SAV Viliam Páleník a analytik INESS Martin Vlachynský.