Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Vývoj v 2. pilieri

Viac ako 1,5 milióna sporiteľov v 2. pilieri dostáva v týchto dňoch listy od svojich správcovských spoločností o stave a vývoji na ich účtoch. Veľa ľudí má dôvod na radosť. Aktíva na finančnom trhu dosiahli vlani nadpriemerné zhodnotenie. Napriek tomu je na Slovensku stále aktuálna otázka, prečo si väčšina ľudí sporí na dôchodok v garantovaných menej výkonných fondoch. Pozvanie do diskusie prijali predseda Asociácie DSS Miroslav Kotov a ekonomický analytik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo.

Perspektívy automobilového priemyslu

Automobilový sektor tvorí už polovicu slovenského priemyslu a je naň celkovo naviazaných 275-tisíc pracovných miest. Doteraz bol vývoj tohto odvetia u nás ukážkovým úspešných príbehom. Bude to tak však aj naďalej? Máme našliapnuté udržať si prím automobilovej veľmoci aj v najbližších rokoch alebo v medzinárodnej konkurencii začíname strácať dych a je potrebné konať? Diskutovali sme o tom s viceprezidentom Zväzu automobilového priemyslu Pavlom Prepiakom a hlavným ekonómom VÚB banky Zdenkom Štefanidesom.

Výhľad na rok 2020

Hostia: Vladimír Baláž, prognostický ústav Slovenskej akadémie vied, Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Nové opatrenia NBS pri úveroch

Od januára začnú platiť ďalšie opatrenia Národnej banky Slovenska v oblasti poskytovania úverov. Tie obmedzia maximálnu výšku splátok úverov vzhľadom k príjmu ľudí. Regulátor chce týmto zmierniť tempo zadlžovania domácností. Aké budú praktické dôsledky tohto opatrenia vrátane vplyvu na dostupnosť úverov? Aj na tom nám odpovedali riaditeľ odboru dohľadu na makroúrovni v NBS Marek Ličák a analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Benzín 95 s novým zložením

Vodiči od prvého januára už na čerpacích staniciach nenatankujú klasický benzín známy pod označením Natural 95, nahradí ho benzín, ktorý obsahuje vyšší podiel biozložky. Pri tejto zmene nastávajú mnohé otázky, s našimi hosťami Radoslavom Jonášom zo Združenia pre výrobu a využitie biopalív, Miroslavom Mrzulom, manažérom vývoja rafinérskych produktov a Jozefom Drahovským, dopravným analytikom sme priniesli relevantné odpovede.

Ohrozuje rozpočet verejné financie?

Poslanci v parlamente schválili rozpočet na budúci rok. Čo z neho vyplýva pre verejné financie? Je predpokladom zodpovedného hospodárenia s verejnými zdrojmi alebo skôr dôvodom na obavy? O tom sme diskutovali s Ivanom Šramkom, predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Ľudovítom Ódorom, viceguvernérom NBS.

Boj proti chudobe

Aj napriek rekordnému ekonomickému rozmachu v uplynulých desaťročiach je chudoba stále globálny problém. V extrémnej chudobe žije dnes na svete približne 700 miliónov ľudí. Vážnosť tohto problému podčiarkuje i fakt, že Nobelovu cenu za ekonómiu získala tento rok trojica vedcov práve za ich prístup k zmierneniu svetovej chudoby. O téme sme diskutovali s ekonómom z Brunelovej univerzity v Londýne Janom Fidrmucom a Jurajom Sipkom, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV.