Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Aké opatrenia si môžeme dovoliť?

V rozpočte hrozí vyše miliardový schodok a rast príjmov sa má podľa novej prognózy spomaliť v tomto roku na polovicu. Napriek tomu sa niektoré parlamentné strany pokúšajú presadiť mimoriadne zvýšenie dôchodkov, rodinných prídavkov a zrušenie diaľničných známok. V štúdiu sme sa rozprávali o nastavení sociálnych opatrení ale aj o tom, čo si môže rozpočet verejných financií dovoliť. Diskutovali predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko a analytik INESS Radovan Ďurana.

Volebné programy a ekonomika SR

Parlamentné voľby vo veľkej miere ovplyvnia aj to, ako sa bude vyvíjať slovenská ekonomika. Čo potrebuje naša ekonomika do najbližších rokov a aké sú zámery jednotlivých strán v tejto oblasti? Aj na to v štúdiu odpovedali vedecký pracovník Ekonomického ústavu SAV Viliam Páleník a analytik INESS Martin Vlachynský.

Čo čaká európsku ekonomiku?

Európska ekonomika má za sebou pomerne slabý rok. Tento vývoj cítime aj my. Slovenské hospodárstvo rastie polovičným tempom oproti pôvodným očakávaniam. Aký vývoj nás čaká ďalej? O tom sme diskutovali s Jurajom Valachym, analytikom Tatra banky a Jakubom Rosom, analytikom Across Private Investments.

Ako nás ovplyvní brexit?

Veľká Británia vystúpi z EÚ a skončí sa tak obdobie neistoty, no aj to len sčasti. O pár mesiacov sa totiž začnú ďalšie rokovania o nastavení obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Čo to znamená pre firmy a obyvateľov? O tom sme diskutovali s Radovanom Geistom, analytikom portálu Euractiv.sk a Martinom Regulim, analytikom Nadácie F. A. Hayeka.

Vývoj v 2. pilieri

Viac ako 1,5 milióna sporiteľov v 2. pilieri dostáva v týchto dňoch listy od svojich správcovských spoločností o stave a vývoji na ich účtoch. Veľa ľudí má dôvod na radosť. Aktíva na finančnom trhu dosiahli vlani nadpriemerné zhodnotenie. Napriek tomu je na Slovensku stále aktuálna otázka, prečo si väčšina ľudí sporí na dôchodok v garantovaných menej výkonných fondoch. Pozvanie do diskusie prijali predseda Asociácie DSS Miroslav Kotov a ekonomický analytik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo.

Perspektívy automobilového priemyslu

Automobilový sektor tvorí už polovicu slovenského priemyslu a je naň celkovo naviazaných 275-tisíc pracovných miest. Doteraz bol vývoj tohto odvetia u nás ukážkovým úspešných príbehom. Bude to tak však aj naďalej? Máme našliapnuté udržať si prím automobilovej veľmoci aj v najbližších rokoch alebo v medzinárodnej konkurencii začíname strácať dych a je potrebné konať? Diskutovali sme o tom s viceprezidentom Zväzu automobilového priemyslu Pavlom Prepiakom a hlavným ekonómom VÚB banky Zdenkom Štefanidesom.

Výhľad na rok 2020

Hostia: Vladimír Baláž, prognostický ústav Slovenskej akadémie vied, Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.