Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Oživenie ekonomiky nebude rovnomerné

Ako sa bude vyvíjať ekonomika v turbulentných časoch koronakrízy? Porozprávali sme sa o tom s naším hosťom, ktorým bol Branislav Žúdel z Inštitútu finančnej politiky.

Ako pocítime menovú politiku ECB?

Menová politika Európskej centrálnej banky v súčastnosti pripomína veľký experiment. O jeho dopadoch sme diskutovali s našimi hosťami, tými boli Vladimír Baláž (Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied) a Stanislav Pánis (analytik J&T Banky).

Výhľad pre ekonomiku a zamestnancov

Slovenskú ekonomiku čaká strmý pád, následné zotavovanie bude ťažšie ako odborníci čakali. Tento vývoj bude mať zásadný vplyv na nezamestnanosť, odmeny pracujúcich a ďalšie pracovné podmienky. O tom, čo presne nás v tomto smere čaká sme diskutovali s Michalom Horváthom, hlavným ekonómom Národnej banky Slovenska a Mariánom Magdoškom, prezidentom Konfederácie odborových zväzov SR.

Vplyv krízy na bankový sektor

V dôsledku pandémie mnohé firmy a domácnosti nezvládnu splácať svoje záväzky. Finančné domy sprísňujú poskytovanie úverov, čo môže situáciu v ekonomike ešte zhoršiť. O vplyve krízy na bankový sektor povedali viac vedúci oddelenia finančnej podpory a analýz NBS Štefan Richtárik a vedúci pracovník Ekonomického ústavu SAV Viliam Páleník.

Ambiciózny plán EÚ pre ekonomiku

Európska komisia predstavila ambiciózny plán na podporu ekonomiky EÚ, chce zriadiť špeciálny nástroj obnovy, ktorý bude disponovať objemom 750 miliárd eur. Ako budú tieto peniaze využité? Kto a kedy ich zaplatí? Dostane nás to z krízy? O tejto téme sme diskutovali s Radovanom Geistom z portálu euractiv.sk a Martinom Regulim, analytikom Nadácie F. A. Hayeka.

Rekordný nárast nezamestnanosti

Nezamestnanosť na Slovensku vzrástla v apríli historicky najvyšším tempom. Rozsiahle prepúšťania nastali v priemysle, obchode ale aj v ubytovacích a stravovacích službách. O ďalšom výhľade slovenskej ekonomiky sme sa rozprávali s Vladimírom Balážom z Prognostického ústavu SAV a Martinom Hoštákom, tajomníkom Republikovej únie zamestnávateľov.

O opatreniach na podporu ekonomiky

Boj s koronavírusom prinútil všetky štáty a inštitúcie EÚ siahnuť po mimoriadnych opatreniach. O tom, akú pomocnú ruku podala našej ekonomike EÚ a slovenská vláda, sme diskutovali v relácii s poradkyňou ministra hospodárstva Janou Kiššovou a vedúcou tímu ekonomických analýz Zastúpenia EK na Slovensku Líviou Vašákovou.