Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Ohrozuje rozpočet verejné financie?

Poslanci v parlamente schválili rozpočet na budúci rok. Čo z neho vyplýva pre verejné financie? Je predpokladom zodpovedného hospodárenia s verejnými zdrojmi alebo skôr dôvodom na obavy? O tom sme diskutovali s Ivanom Šramkom, predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Ľudovítom Ódorom, viceguvernérom NBS.

Boj proti chudobe

Aj napriek rekordnému ekonomickému rozmachu v uplynulých desaťročiach je chudoba stále globálny problém. V extrémnej chudobe žije dnes na svete približne 700 miliónov ľudí. Vážnosť tohto problému podčiarkuje i fakt, že Nobelovu cenu za ekonómiu získala tento rok trojica vedcov práve za ich prístup k zmierneniu svetovej chudoby. O téme sme diskutovali s ekonómom z Brunelovej univerzity v Londýne Janom Fidrmucom a Jurajom Sipkom, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV.

Grécko 10 rokov od "záchrany"

Presne v týchto dňoch pred desiatimi rokmi vyšlo Grécko po prvý raz s pravdou na povrch. Priznalo, že krajina hospodári s obrovským deficitom a medzinárodní investori stratili voči nemu dôveru. Nasledovali masívne záchranné pôžičky a úsporné programy. Po veľmi náročnej dekáde chceme vedieť, či EÚ zvolila správne riešenie. O téme diskutovali Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV a Radovan Geist z analytik portálu euractiv.sk.

Bilancovanie po 30 rokoch

Tento týždeň si pripomíname 30. výročie Nežnej revolúcie. Žilo sa ľuďom lepšie vtedy alebo dnes. Pozvanie do štúdia prijali vedecká pracovníčka Sociologického ústavu SAV Zuzana Kusá a riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc.

Ako zvládnuť osobné financie?

Témou najnovšej relácie boli osobné financie, teda niečo, čo sa týka takmer každého občana. O tom, ako to všetko zvládnuť, sme sa zhovárali s expertom na financie z portálu financnykompas.sk Marošom Ovčarikom a riaditeľkou J&T Banky Annou Macalákovou.

ECB pod taktovkou M. Draghiho

Mário Draghi odovzdá pomyselné žezlo vo vedení Európskej centrálnej banky bývalej šéfke medzinárodného menového fondu Christine Lagardovej. Vo funkcii prezidenta ECB bol od roku 2011 a zásadným spôsobom ovplyvnil vývoj eurozóny. V štúdiu sme s guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom bilancovali jeho výsledky a pozreli sme sa aj na budúcnosť menovej únie.

Odborníci o minimálnom dôchodku

Minimálne dôchodky na Slovensku na budúci rok výrazne vzrastú. Drvivá väčšina odborníkov potvrdzuje, že s dôchodkami treba niečo robiť, no zároveň upozorňujú na viaceré riziká tohto konkrétneho opatrenia. V štúdiu sme sa pozreli na nastavenie dôchodkového systému na Slovensku a na to, čo minimálny dôchodok pre nás všetkých znamená. Opýtali sme sa odborníkov Viliama Páleník, vedeckého pracovníka Ekonomického ústavu SAV a Jána Šeba, výskumného pracovníka Univerzity M. Bela.