Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Stimuly pre ekonomiku

Potrebuje slovenská ekonomika nové a výraznejšie stimuly? Ako zabezpečiť adresnú a spravodlivú pomoc, aby sme verejné zdroje nemíňali neefektívne? To sú otázky, ktoré v týchto dňoch zamestnávajú popredných ekonomóv. V relácii Analýzy a trendy sme sa týmito otázkami zaoberali s predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Jánom Tóthom a s Vladimírom Balážom z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Heger, Matovič a ekonomika

Eduard Heger je novým premiérom, Igor Matovič prebral ministerstvo financií. Ako sa to odrazí na našej ekonomike? Hosťom v štúdiu bol riaditeľ INEKO Peter Goliaš.

Ako začať investovať

Chcete sa začať investovať, no neviete ako vlastne začať? O tejto téme nám viac povedal Ján Šebo, analytik z Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici.

Turbulencie na burzách

O turbulenciách na burzách sme sa v relácii Analýzy a trendy porozprávali s analytikom Across Private Investments Dominikom Haplom.

Zmeny v daňovom systéme

Ministerstvo financií chce zlepšiť výklad daňových zákonov v praxi, aby firmy mali v nejednoznačných situáciách istotu, aké daňové povinnosti sa na nich vzťahujú. Riešenie spočíva v takzvaných záväzných stanoviskách, ktoré bude vydávať finančná správa. Podrobnosti nám priblížila Renata Bláhová, expertka na dane a poradkyňa ministra financií.

Verejné financie v koronakríze

Stav verejných financií sa v čase koronakrízy výrazne zhoršil. Po roku od vypuknutia pandémie je preto čoraz naliehavejšia otázka ako to chce vláda riešiť. Slovensko si nemôže dovoliť žiť na taký vysoký dlh ako iné vyspelejšie krajiny Európskej únie. Tejto téme sme sa venovali spolu s Viktorom Novysedlákom z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.