Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Ambiciózny plán EÚ pre ekonomiku

Európska komisia predstavila ambiciózny plán na podporu ekonomiky EÚ, chce zriadiť špeciálny nástroj obnovy, ktorý bude disponovať objemom 750 miliárd eur. Ako budú tieto peniaze využité? Kto a kedy ich zaplatí? Dostane nás to z krízy? O tejto téme sme diskutovali s Radovanom Geistom z portálu euractiv.sk a Martinom Regulim, analytikom Nadácie F. A. Hayeka.

Rekordný nárast nezamestnanosti

Nezamestnanosť na Slovensku vzrástla v apríli historicky najvyšším tempom. Rozsiahle prepúšťania nastali v priemysle, obchode ale aj v ubytovacích a stravovacích službách. O ďalšom výhľade slovenskej ekonomiky sme sa rozprávali s Vladimírom Balážom z Prognostického ústavu SAV a Martinom Hoštákom, tajomníkom Republikovej únie zamestnávateľov.

O opatreniach na podporu ekonomiky

Boj s koronavírusom prinútil všetky štáty a inštitúcie EÚ siahnuť po mimoriadnych opatreniach. O tom, akú pomocnú ruku podala našej ekonomike EÚ a slovenská vláda, sme diskutovali v relácii s poradkyňou ministra hospodárstva Janou Kiššovou a vedúcou tímu ekonomických analýz Zastúpenia EK na Slovensku Líviou Vašákovou.

Ako investovať v koronakríze

Pandémia koronavírusu pripravila v marci hlavné akciové indexy o tretinu hodnoty. Mnohé z nich sa odvtedy už čiastočne zotavili, no finančný trh zažíva stále najväčšie stále turbulencie za uplynulých sto rokov. Časť investorov podľahla panike a vo veľkom vyberá svoje vklady. Čo si myslia experti o aktuálnom vývoji? O tejto téme sme hovorili s partnerom hedžového fondu Infinity Capital Petrom Bálintom a s analytikom J&T Banky Stanislavom Pánisom.

Ako ďalej, ekonomika?

Situácia v ekonomike je vážna. V tomto roku sa jej výkon prepadne pravdepodobne o viac ako sedem percent, a to by bolo podstatne viac, ako po veľkej finančnej kríze z roku 2009. Môže vláda svojimi krokmi tento vývoj skorigovať? Sú prijímané opatrenia správne a ako by malo vyzerať postupné otváranie ekonomiky? Odpovedia členka Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Anetta Čaplánová a prezident Asociácie priemyselných zväzov Alexej Beljajev.