Analýzy a trendy

Analýzy a trendy

V relácii sa zaoberáme aktuálnou top témou posledných dní vo svete ekonomiky s dosahom na domáci trh. Respondentmi sú odborníci, ktorí komentujú a analyzujú udalosti z rôznych ekonomických sfér.

Posledné diely

Kryptomeny ako investícia

Bitcoin v uplynulých týždňoch opäť zaujal pozornosť investorov a médií, keď jeho hodnota raketovým tempom vzrástla. V priebehu mesiaca sa zdvojnásobila z 15 tisíc na 33 tisíc eur. Priblížili sme si dôvody tohto rastu, či sa bitcoin mení z kontroverznej meny na reálnu alternatívu k oficiálnym menám a či by mali investori zvažovať toto aktívum v rámci svojich portfólií. Na tieto témy sme sa pozreli s odborníkmi v oblasti kryptomien, Jurajom Forgáčom zo spoločnosti Fumbi a Dominikom Haplom, analytikom Across Private Investments.

Ekonomika a finančné trhy v 2021

Náročný rok 2020 je za nami a asi všetci si prajeme, aby sa nám v tom akutálnom podarilo dostať pandémiu pod kontrolu. Aby sa spoločnosť s celou ekonomikou mohla vrátiť späť do normálu. Aké sú z tohto pohľadu vyhliadky a očakávania vývoja v európskej, slovenskej ekonomike a na finančných trhoch sme sa pozreli s partnerom hedžového fondu Infinity Capital Petrom Bálintom a s výskumným pracovníkom na Univerzite v Lille Janom Fidrmucom.

Ekonomika 2020 v znamení pandémie

Ako zvládla ekonomika nečakanú komplikáciu v podobe pandémie koronavírusu a aké stopy na nej vírus zanechá? Svoje odhady nám prezradili Vladimír Baláž z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied a Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Aktuálne kybernetické riziká

Sú naše údaje či bankové účty dostatočne zabezpečené? O aktuálnych kybernetických rizikách nám prišli porozprávať technický riaditeľ spoločnosti SWAN Stanislav Verešvársky a šéfredaktor touchIT.sk Ondrej Macko.

Hodnotenie rozpočtu

Vládna koalícia plánuje napriek koronakríze zlepšiť financovanie hlavných priorít štátu, najmä sociálnej oblasti, školstva a zdravotníctva. Opozícia ju však kritizuje za to, že rozpočet predložila v rozpore so zákonom. Štátny rozpočet v našom štúdiu hodnotili vedecký pracovník Ekonomického ústavu SAV Viliam Páleník a analytik Tatra banky Juraj Valachy.

Ťažké časy v cestovnom ruchu

Sektor obchodu a služieb trpí v druhej vlne koronakrízy oveľa viac ako priemysel. Nadchádzajúce mesiace budú veľmi náročné najmä pre reštaurácie, ubytovacie zariadenia a ďalšie prevádzky v oblasti cestovného ruchu či rekreácie. Čo čaká tieto sektory v kľúčovej zimnej sezóne a ako sa im dá pomôcť? Odpovedali Branislav Žúdel z Inštitútu finančnej politiky a prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák.

Zmeny v druhom pilieri

Minister práce Milan Krajniak predstavil návrh reformy dôchodkového systému. Zásadnými úpravami má prejsť aj druhý pilier, cez ktorý pracujúci investujú časť odvodov, aby si zabezpečili vlastné zdroje na dôchodok. Ako vládny návrh ovplyvní sporiteľov a dôchodkové správcovské spoločnosti? Odpovedali viceguvernér NBS Ľudovít Ódor a predseda Asociácie DSS Miroslav Kotov.