V Bielorusku zadržali šéfa agentúry pre výskum verejnej mienky

V Bielorusku zadržali šéfa agentúry pre výskum verejnej mienky
Zdroj foto:
Šéf bieloruskej agentúry pre výskum verejnej mienky dnes oznámil, že ho zadržala polícia po zverejnení prieskumu, podľa ktorého sa popularita prezidenta Alexandra Lukašenka pre hospodársku krízu prepadla na historické minimum.

Oleg Manajev vedie Nezávislý inštitút pre sociálno-ekonomický a politický výskum, ktorý tento týždeň oznámil, že Lukašenka by volila len pätina Bielorusov.


"Nevysvetlili mi dôvody (zadržiavania), ani ma z ničoho neobvinili," povedal Manajev telefonicky agentúre Reuters. Polícia, ktorá môže podľa bieloruských zákonov zadržiavať osoby tri dni bez vznesenia obvinení, sa k záležitosti odmietla vyjadriť.


Podľa septembrového prieskumu Manajevovho inštitútu by z 1503 opýtaných Bielorusov volilo Lukašenka len 20,5 percenta. V prieskume vykonanom týždeň po decembrových prezidentských voľbách podporilo Lukašenka 53 percent respondentov. Lukašenko v Bielorusku vládne od roku 1994 a v úrade je už štvrté funkčné obdobie. Kritici tvrdia, že voľby boli zmanipulované.


Finančnú krízu, ktorá vypukla v marci, vyvolali veľké predvolebné výdavky vlády, ktorá si tak naklonila voličov. Keďže rezervy centrálnej banky sa takmer minuli, úrady dvakrát devalvovali bieloruský rubeľ, ktorého hodnota sa znížila o viac ako 60 percent. To viedlo k prudkému zvýšeniu cien základných potravín a iného tovaru.


Kríza prinútila Lukašenka k tomu, aby sľúbil výpredaj štátneho majetku s cieľom získať pôžičku od regionálneho fondu, kde má vedúce postavenie Rusko.


Minsk tiež požiadal Medzinárodný menový fond (MMF) o pôžičku osem miliárd dolárov (šesť miliárd eur). Fond jej prípadné udelenie podmienil rozsiahlymi reformami bieloruskej ekonomiky, riadenej prevažne štátom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá