Slovensko na mape európskej superpočítačovej infraštruktúry

27.11.2024 18:00

Slovensko investuje do budúcnosti. Nový superpočítač, ktorý sa radí medzi najvýkonnejšie v Európe, prinesie významné benefity pre vedu, výskum a priemysel. O tom, či sa tak otvára nová kapitola v oblasti inovácií a technologického rozvoja debatovali odborníci na konferencii televízie ta3 Superpočítač a Slovensko.

panel 2.jpg
Foto: Robert Hüttner

Slovensko sa pripojilo k európskej iniciatíve a cez Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR posilňuje výskumnú infraštruktúru. Okrem Bratislavy bude superpočítač novej generácie aj v Košiciach.

Generálny riaditeľ Sekcie digitálnej agendy MIRRI SR Michal Ilko uviedol, že Európska únia posilní svoje postavenie voči ostatným konkurentom. „Či už sa rozprávame o superpočítačoch, ale napríklad aj pri kvantovom počítaní. Európska únia jednoznačne musí preukázať, že je konkurencie schopná a preto táto iniciatíva a preto sme sa do nej zapojili,“ povedal.

Zdôraznil, že okrem superpočítača musíme mať pripravený aj ľudský odborný potenciál, pretože predpokladá aj investície zo súkromného sektora. „Pozície, ktoré vzniknú, to budú expertné pozície s vysokou pridanou hodnotou. Nebude ich zo začiatku veľa, ale budú vytvárať ekonomický a hospodársky rast,“ dodal. Celý ekosystém superpočítačov by mal byť vytvorený do júna 2026. 

Superpočítač Perun

Prvá časť projektu realizácie superpočítača v Bratislave bola spustená v roku 2023. Generálna riaditeľka Centra spoločných činností SAV Nikola Kovaničová informovala, že v tejto chvíli sú pred podpisom zmluvy na superpočítač Perun.

„Je u nás Aurel, Devana a tak vďaka týmto skúsenostiam sa nám podarilo obstarať aj tretí superpočítač. Obstarávanie sme zahájili v piatom mesiaci tohto roku a dnes môžeme povedať, že bolo bez námietok a bez nejakých väčších problémov, čo nebýva v tomto IT sektore úplne štandardné a bežné,“ povedala.

Pevne verí, že takto o rok by mali mať na SAV modulárne riešenie superpočítača. „Budeme mať za sebou akceptačné testy, pretože náš míľnik, ktorý aj plníme a sme v harmonograme máme stanovaný do konca roka 2025 už mať spustený superpočítač Perun. Verím, že na konci roku 2025 už bude vyriešený samotný ekosystém, ktorý dnes ešte nemáme úplne jasno, ako bude presne prebiehať . Pevne verím, že bude vyriešená aj otázka prevádzkových nákladov a podobné ďalšie otázky,“ dodala s tým, že sú pripravení pomôcť aj košickej strane Perunu.

Tri partície

Architektúra superpočítača je podľa členky predsedníctva SAV Ivany Budinskej postavená na platforme pre superpočítače, ktorá bola vyvinutá v Európskej únii. V rámci prípravy celého projektu sa zhodli na tom, že základný výpočtový modul bude obsahovať tri partície. „Bude obsahovať partíciu pre štandardné výpočty, čiže CPU procesory. Táto partícia je určená na klasické výpočty a využívajú ju hlavne fyzici na fyzikálne simulácie. Najväčšia partícia bude akcelerovaná partícia. To sú GPU procesory a táto je určená pre umelú inteligenciu. Dokáže spracovávať veľké množstvá dát a akcelerovaná znamená, že je naozaj veľmi rýchla. Toto nám umožňuje veľmi univerzálne využitie a očakávame, že sa bude hlavne využívať zrejme na trénovanie veľkých jazykových modelov, ale aplikácie z oblasti umelej inteligencie sú ďaleko širšie. Je možné tam riešiť optimalizáciu dopravy, optimalizáciu priemyselnej výroby, rôzne predikčné schémy a modely. Tretia partícia bude cloudová partícia, ktorá je relatívne malá, ale môže sa použiť napríklad aj na to, aby si študenti mohli vyskúšať, ako sa bude pracovať na veľkom počítači, pretože na nejaké také experimenty je superpočítač príliš drahá hračka,“ priblížila.

Ľudské zdroje

Po Slovenskej akadémii vied v Bratislave bude druhé superpočítačové centrum na Technickej univerzite v Košiciach. Podľa riaditeľa Ústavu výpočtovej techniky Technickej univerzity v Košiciach Martina Chovanca je energetická efektivita najdôležitejšia. „Teplovodné, studenovodné chladenia sú momentálne najefektívnejšie využívané v rámci celého sveta. Musíme sa trošku prispôsobiť našej geolokácii, pretože nie sme ani ako severské štáty, že máme ľadovce na chladenie vodou z hľadiska trvalej zimy a opačne pri využití fotovoltiky a alternatívnych zdrojov elektrickej energie zase nie sme tie južné štáty. Hľadáme zlatú strednú cestu v rámci zabezpečenia týchto energetických alebo obnoviteľných zdrojov, aby bola prevádzka do budúcna čo najefektívnejšia,“ povedal s tým, že ich hlavným vkladom do celého ekosystému je časť ľudských zdrojov a vzdelávania.

Prorektor pre inovácie a transfer technológií Technickej univerzity v Košiciach Juraj Gazda si naplno uvedomuje možnosti využitia superpočítača v budúcnosti. „Všetci vieme, že umelá inteligencia začína dominovať vo všetkých sférach a superpočítač jednoznačne podporí využívanie umelej inteligencie. Rovnako umožní vzdelávanie našich budúcich absolventov v tejto oblasti. Jedna vec je superpočítač, druhá vec je byť schopný ho ovládať a naplno využívať jeho možnosti,“ povedal.

Národné superpočítačové centrum

V roku 2020 vzniklo na Slovensku Národné superpočítačové centrum. Jedným zo zakladajúcich členov je MIRRI SR. Podľa výkonného riaditeľa superpočítačového centra Pavla Podhoru by mali byť relevantným a dôveryhodným partnerom pri budovaní ekosystému. „Či už sa bavíme o vede a inováciách, kde pristupujú najmä vedci k superpočítačom a automaticky to neznamená, že vedci sú aj expertnými užívateľmi superpočítačov. Veľmi často potrebujú pomôcť, aby svoje matematické modely alebo iné prístupy, ktoré si potrebujú overiť vedeli v praxi nasadiť. A preto práve budovanie expertnej sieti ideálne v tomto klastrovom zložení a rozvinutí nie iba v jednom nejakom centrálnom bode je pre nás hlavná úloha do budúcnosti,“ povedal a potvrdil, že v budúcnosti by radi videli aj investície zo súkromného sektora.

Viac zaujímavostí o superpočítači si pozrite vo VIDEU.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok