Prípad emisného škandálu: Volkswagen má odškodniť 500 000 majiteľov áut

Automobilka Volkswagen by mala oficiálne ohlásiť vyrovnanie s Američanmi, ktorí si kúpili autá s problémovými motormi. Na spoločnosť tlačí aj Brusel, podľa ktorého by mal Volkswagen podniknúť rovnaké kroky aj v Európe.

Náklady Volkswagenu na emisný škandál v USA môžu byť podstatne vyššie, než sa pôvodne očakávalo. Mimosúdne vyrovnanie môže presiahnuť 15 miliárd USD (13,64 miliardy eur), čiže o 5 miliárd USD viac oproti pôvodným odhadom. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

VW na základe mimosúdneho vyrovnania vytvorí rezervu 10,03 miliardy USD na pokrytie nákladov, vrátane spätného odkúpenia vozidiel za "predškandálovú" cenu a kompenzácie až do výšky 10.000 USD pre každého dotknutého majiteľa vozidla. Tieto náklady sa môžu zvýšiť, ak VW nesplní určité termíny.

Okrem toho VW zaplatí Úradu pre ochranu životného prostredia a Kalifornskému úradu pre ochranu ovzdušia pokuty vo výške 2,7 miliardy USD. Koncern musí investovať 2 miliardy USD do technológií čistenia emisií. Ďalšie náklady vo výške 400 miliónov USD tvorí vyrovnanie s jednotlivými štátmi, napríklad New Yorkom.

Tieto údaje prevyšujú akékoľvek mimosúdne vyrovnanie automobiliek a výrazne sa blížia k rezervám 17,85 miliardy USD, ktoré VW vytvoril pre celý škandál. To ale neznamená koniec, keďže právne problémy VW sa rozprestierajú cez tri kontinenty. Analytik Morningstar Equity Research Richard Hilgert vyčíslil celkový ekonomický dosah na 55 miliárd eur. Tento odhad obsahuje pokuty, kompenzácie pre dílerov, náklady na opravy, skupovanie vozidiel a náklady na právnikov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá