Zlo menom fracking: Enormne zvyšuje počty zemetrasení a zrejme otravuje pôdu

28.9.2015 16:19

V americkom štáte Oklahoma prudko vzrástol počet zemetrasení. Informuje o tom nemecký televízny spravodajský kanál N24. Kým v minulosti ich zažívali obyvatelia ročne priemerne dve, vlani ich seizmológovia zaregistrovali 585, tento rok ich už bolo vyše 600.

Zlo menom fracking: Enormne zvyšuje počty zemetrasení a zrejme otravuje pôdu
Foto: SITA/AP

Jednoznačný vinník

Vedci po zozbieraní a vyhodnotení faktov urobili jednoznačný záver o ich príčinách. Zemetrasenia vyvoláva priemyselná metóda rozbíjania veľmi tvrdých nadložných hornín tekutinou, tzv. fracking. Pod nimi sa stovky metrov pod povrchom skrývajú veľké zásoby ropy a zemného plynu. Najsilnejšie zemetrasenie dosiahlo 4,5 stupňa Richterovej stupnice a silno zatriaslo mestečkom Crescent.

Pri frackingu sa vháňa do vrtov pod silným tlakom zmes vody, piesku a chemikálií. V Oklahome sa metóda používa od minulého desaťročia. Najhlbšie vrty dosiahli až 1,5 kilometra. Zmes, ktorá sa dostáva nad nepriepustnú horninu, v nej mení tlakové pomery a spôsobuje pohyby nadložia.

Dlhodobé následky zatiaľ neznáme

Odborníci sa sporia, akú najväčšiu intenzitu môžu dosiahnuť zemetrasenie v štáte. Niektorí tvrdia, že možno rátať aj s piatym stupňom. Ten však už stačí na napáchanie veľkých škôd. Okenné tabule môžu popraskať a tovar v regáloch sa zrúti na podlahu. Ďalší hovoria až o siedmom stupni. V tom prípade by došlo aj k zrúteniu niektorých budov a domov. Voda vháňaná  do podzemia sa už nikdy nedostane na povrch. Objavuje sa však na miestach, kde sa doteraz nikdy nenachádzala. "Čo to prinesie v budúcnosti, to ešte nikto nevie," upozornil seizmológ George Choy.

Ochranca prírody Johnson Bridgwater upozorňuje, že mnoho produktovodov, rafinérií a tankerov v štáte nie je postavených s prihliadnutím na neustále otrasy.

Oklahomská republikánska guvernérka Mary Fallinová sa doteraz pokúšala súvislosť medzi frackingom a zemetraseniami bagatelizovať. Až keď vedci predložili veľmi presvedčivé dôkazy, rozhodlo sa vedenie štátu konať. Po dvoch septembrových otrasoch o sile 3,5 a 4 stupne pri meste Cushing, kde sa nachádza jeden z najväčších zásobníkov ropy na svete, došlo k uzavretiu dvoch vrtov. Okolo 4500 ich však v tomto štáte funguje ďalej. Ekológovia žiadajú, aby sa odstavili všetky vrty v 21 najohrozenejších okresoch.

Čo je fracking a čo spôsobuje

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok