Lajčák hovoril o solidárnom Slovensku, Fica spomínali v europarlamente

9.9.2015 13:53

Šéf našej diplomacie po prejave predsedu Európskej komisie uviedol, že Slovensko je solidárne a pripravujeme balíky pomoci pre migrantrov. Robert Fico potvrdil, že vláda kvóty odmieta. Práve meno nášho premiéra sa po Junckerovej správe o stave EÚ dostalo do prejavov europoslancov.

Lajčák: Nie sme nesolidárni

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák odmieta tvrdenia, že Slovensko nie je v prípade migrantov solidárne. Ako uviedol pre médiá, sme solidárni a máme predstavu, ako demonštrovať našu solidaritu. Návrh balíka pomoci dávame dohromady a predstavíme ho. „Slovensko chce riešenie, ktoré bude riešením a nie falošnou solidaritou alebo riešením na oko,“ zdôraznil minister zahraničných vecí.

O tom, čo urobí Slovensko ďalej v prípade utečeneckej krízy, sa bude hovoriť v nasledujúcich dňoch a aj na budúcu stredu na pôde Národnej rady. Dávame dohromady balík návrhov, vyhlásil šéf rezortu zahraničia. V piatok sa v Prahe stretnú ministri zahraničných vecí Visegrádskej štvorky s kolegami z Nemecka a Luxemburska. V pondelok bude na túto tému rokovanie ministrov vnútra. „Každým dňom sa budeme posúvať a v stredu sa bude o téme rokovať v parlamente,“ dodal.

Weber: Fico chce len kresťanov

Slovenský premiér Robert Fico sa stal viackrát predmetom poslaneckej debaty, ktorá nasledovala tesne po vystúpení predsedu Európskej komisie na pôde Európskeho parlamentu. Šéfovia politických skupín v EP a europoslanci ocenili, že Juncker prišiel predstaviť svoje vízie o budúcnosti únie a zhodnotenie svojej doterajšej práce aj napriek tomu, že mu zomrela matka. Vyjadrili mu sústrasť a v reakciách na jeho prejav sa väčšinou zaoberali témou migrácie.

Nemecký europoslanec a šéf frakcie Európskej ľudovej strany Manfred Weber v pléne EP uviedol, že EÚ musí pomáhať utečencom, ktorí "klopú na naše dvere". Príkladom nám pritom podľa neho môžu byť chudobní Libanončania, ktorí sa dokážu postarať o vysoké počty utečencov. Weber využil svoj časový priestor na kritiku predsedu vlády Roberta Fica, keď pripomenul, že premiér nechce moslimov, ale iba kresťanských utečencov. 

"Musím povedať, že nie sme hrdí, že vymýšľame práva iba pre kresťanov. Ľudské práva sú pre všetkých," upozornil Weber a dodal, že tieto práva musia platiť nezávisle od náboženstva. Podľa jeho slov v tejto otázke nezlyháva Európa ani Brusel, ale národný egoizmus. Líder skupiny socialistov a demokratov, taliansky poslanec Gianni Pittella, pripomenul, že EÚ je založená na solidarite, čo by sa malo prejaviť aj pri utečeneckej kríze.

Jednostranné prepisovanie pravidiel?

Predseda Európskych reformistov a konzervatívcov Syed Kamall z Británie upozornil, že v súvislosti s utečeneckou krízou niektoré členské krajiny jednostranne prepisujú platné pravidlá v EÚ. Junckerom navrhované riešenia vníma len ako "náplasť", ktorá nerieši chorobu, a vyzval na skutočné riešenia, ktoré nepovedú k stavbe novej železnej opony. Navrhol, aby EÚ dôraznejšie podporovala utečenecké tábory v Jordánsku, Libanone a Turecku, kde je 90 percent zo štyroch miliónov sýrskych utečencov.

Šéf skupiny európskych liberálov a demokratov Guy Verhofstadt vo svojom vystúpení skritizoval, že správu o stave únie si neprišiel vypočuť aj predseda Európskej rady Donald Tusk. Ten by mal podľa jeho slov "obiehať metropoly štátov EÚ" a presviedčať národných lídrov o potrebe spoločnej azylovej politiky. Uviedol, že v tomto prípade ide o spoločnú zodpovednosť Európanov a utečenecká kríza je "krízou nedostatku Európy". Dublinský systém udeľovania azylu v prvej dosiahnutej krajine EÚ označil za "negáciu Európy".

Farage: Fico migrantov poctivo pomenoval

Aj britský euroskeptický poslanec a vedúci skupiny Európa priamej slobody a demokracie Nigel Farage vo svojom prejave spomenul slovenského premiéra. V rámci "príliš širokej" azylovej politiky EÚ, ktorú utečenci zneužívajú, uviedol, že Fico "poctivo pomenoval", že ide najmä o ekonomických migrantov.

Tí sú podľa Faragea veľkou výzvou pre sociálnu súdržnosť Európy: "Ak chceme pomôcť naozajstným utečencom a ak chce mať EÚ istotu, že medzi migrantmi nebudú aj džihádisti vysielaní Islamským štátom, musíme konať podľa vzoru Austrálie a odkázať imigrantom, že v Európe nie sú vítaní." 

"Myslíte si, že ak zmeníte náš názor a niektoré regulácie zoškrtáte, že to postačí? Musíme mať kontrolu nad našimi hranicami, ináč britskí voliči na budúci rok zahlasujú za odchod z EÚ,"
odkázal Farage Junckerovi, ktorý v rámci správy o stave únie hovoril aj o snahách upraviť po novom vzťahy medzi EÚ a Britániou.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok