Poliačik chce domáce vzdelávanie aj na druhom stupni ZŠ
Sprístupniť domáce vzdelávanie pre žiakov a ich rodičov navrhuje v novele školského zákona poslanec národnej rady za SaS Martin Poliačik. Zákonodarca za liberálov presadzuje, aby rodičia mohli vzdelávať svoje deti doma aj na druhom stupni základných škôl, teraz táto možnosť zahŕňa iba prvý stupeň.
Za vzor dáva USA
„Na základe pozitívnych skúsenosti a dobrých výsledkov žiakov vzdelávaných doma existuje pádny dôvod umožniť domáce vzdelávanie aj na druhom stupni základných škôl. Pokusné overovanie domáceho vzdelávania na druhom stupni, ktoré prebehlo v Českej republike, dokazuje pozitívne dopady tohto opatrenia,“ argumentuje Poliačik.
Napríklad žiaci v Spojených štátoch amerických vzdelávaní doma podľa opozičného poslanca dosahujú priemerne lepšie výsledky ako ich rovesníci v školách. „Vzdelávanie doma sa neprejavuje na odlišnej miere tolerancie oproti deťom vzdelávaným štandardným spôsobom. Deti vzdelávaním doma nestrácajú sociálne kompetencie a sú rovnako emočne vyspelé, ako ich rovesníci. Zúčastňujú sa na záujmových aktivitách a krúžkoch, kde prichádzajú do styku s kolektívom iných detí,“ vysvetľuje Poliačik.
Zákonodarca za liberálov v novele navrhuje zaviesť možnosť individuálneho vzdelávania ako nárokovateľnú, pri splnení podmienok, ktoré sa uvádzajú v žiadosti o povolenie individuálneho vzdelávania. Chce tak odstrániť možnosť nepovolenia individuálneho vzdelávania, ak sú naň splnené podmienky podľa zákona.
Podmienky minimálneho dosiahnutého vzdelania
Nadväzne na rozšírenie okruhu žiakov základnej školy, ktorým je možné povoliť individuálne vzdelávanie aj na žiakov druhého stupňa, navrhuje poslanec za SaS upraviť podmienku minimálneho dosiahnutého vzdelania osoby, ktoré toto vzdelávanie vykonávajú – či už pôjde o zákonného zástupcu alebo inú osobu.
Pre domácu výučbu žiakov prvého stupňa ZŠ by vzdelávajúci musel mať minimálne stredoškolské vzdelanie s maturitou, pre druhý stupeň základnej školy minimálne vysokoškolské bakalárske vzdelanie.
Interval preskúšania žiakov
„Slovenská legislatíva je v otázke kvalifikácie domáceho vzdelávateľa prehnane prísna. Z 27 porovnaných krajín len jedna krajina okrem Slovenska vyžaduje od vzdelávateľa pedagogické vzdelanie,“ vysvetľuje Poliačik.
Oprávnenie na kontrolu podmienok a kvality individuálneho vzdelávania navrhuje Poliačik zveriť základnej škole a nie školskej inšpekcii, keďže ZŠ udeľuje povolenie na tento druh vzdelávania a žiak na kmeňovej škole absolvuje pravidelné skúšanie. Rovnako je kontrola domáceho vzdelávania upravená aj v Českej republike.
Novela zároveň mení interval preskúšania žiakov, ktorí by po novom mali mať skúšky v škole raz za rok. Návrhom sa bude parlament zaoberať na septembrovej schôdzi.