Základňu na odvrátenej strane Mesiaca chcú vytvoriť z prachu

8.8.2015 09:59

Prelomová technológia 3D tlačiarne má pomôcť pri znovudobytí nášho najbližšieho vesmírneho suseda – Mesiaca. Európania tam chcú pomocou robotov vytlačiť celú základňu.

Základňu na odvrátenej strane Mesiaca chcú vytvoriť z prachu
Foto: ESA/Foster + Partners

Desaťročia opustený

Koncept 3D tlačiarne vo vesmíre nie je nový. Už minulý rok ju vedci poslali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, aby na orbite pomáhala astronautom. Môžu si pomocou nej vytvárať najrôznejšie nástroje. Ašpirácie Európskej vesmírnej agentúry sú však vyššie.

wilmore-3d-print.jpg Foto:

Astronautovi Barrymu Wilmorovi vytlačila tlačiareň kľúč. (Foto: NASA)

Na Mesiaci človek nebol už desaťročia. Posledným človekom, ktorý kráčal po jeho povrchu, bol americký astronaut s česko-slovenskými koreňmi Eugene Cernan. Písal sa december 1972.

Záujem o Mesiac však v posledných rokoch opäť ožil. Veľké plány majú Spojené štáty, Európa, Japonsko, ale aj Rusko, Čína a India. Nechcú však len vkročiť na mesačný povrch a odniesť na Zem vzorky horniny.

Čína plánuje prvé pristátie na odvrátenej strane Mesiaca a hovorí o ťažbe izotopu hélia. Ostatní uvažujú o trvalej základni.

Vytlačiť si základňu

Ambiciózny plán Európskej vesmírnej agentúry počíta s použitím tlačiarne naozaj vo veľkom. Robotom kontrolovaná tlačiareň by mohla vytvoriť plnohodnotnú lunárnu základňu pre život a výskum astronautov.

Tlačiareň by využila na stavbu mesačný prach z povrchu, ktorý by spracovala a obalila by ním nafukovací príbytok. Lunárna základňa by tým dostala ochranu pred slnečným žiarením, malými meteoritmi aj extrémnymi podmienkami na povrchu našej prirodzenej družice. Svetlo by do základne dostatočne veľkej pre štyroch astronautov presvitalo cez malé okienka.

Obývateľný modul by mohol byť postavený na odvrátenej strane Mesiaca. Poloha základne na okraji krátera Shackleton by umožnila stabilný príjem slnečnej energie. Tiež by tu omnoho lepšie fungovali teleskopy pre prieskum hlbokého vesmíru.

Musia vyriešiť niekoľko problémov

Na zemskom povrchu s 3D tlačou špecializovanou na tieto účely experimentujú. Z čadičovej skaly z talianskeho vulkánu, ktorá pripomína vlastnosti mesačnej pôdy, vytlačili 1,7-tonový blok s akoby bunkovou štruktúrou. Práve takéto bloky by mohli byť základom budúceho mesačného obydlia.

1.5_tonne_building_block_produced_as_a_demonstration_fullwidth.jpg Foto:

Ako zaujímavá možnosť sa ukazuje využitie slnečného svetla k roztaveniu lunárneho materiálu. Stále však ide len o koncepty. Vedecké tímy hľadajú riešenia mnohých problémov.

Vedci musia počítať aj s vákuom, keďže pri použití kvapalnej substancie hrozí únik kvapôčok rôznymi smermi. Talianska firma navrhla, aby trysky vyrábali iba dvojmilimetrové kvapôčky, ktoré by boli dosť malé na to, aby materiál unikal preč.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok