Fico odmieta odpisovanie gréckeho dlhu, nebráni sa jeho odchodu z eurozóny
Podľa premiéra Roberta Fica bude Slovensko v prípade, ak Gréci nebudú dodržiavať záväzky, ku ktorým sa zaviazali, ako prvé žiadať jeho odchod z eurozóny.
Odklon od záverov summitu
Slovensko bude vždy proti akémukoľvek nominálnemu odpisovaniu gréckeho dlhu. Zopakoval to po utorňajšom rokovaní vládneho kabinetu predseda vlády Robert Fico v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Medzinárodného menového fondu, že Grécko bude potrebovať odpis časti dlhu. Zároveň dodal, že akonáhle sa Grécko odkloní od záväzkov, ku ktorým sa zaviazalo, Slovensko bude ako prvé žiadať jeho odchod z eurozóny.
"Začíname byť nervózni, pretože cítime odklon od záverov prijatých na summite eurozóny, kde sa krajiny dohodli, že nesúhlasia s akýmkoľvek odpisovaním gréckeho dlhu. Chcem to povedať jasne. Slovensko bude vždy principiálne odmietať akékoľvek odpísanie dlhu Grécku," vyhlásil v utorok Fico.
Zdevastovaná ekonomika a bankový systém
Medzinárodný menový fond uviedol, že Grécko bude potrebovať výraznejšie odpísanie dlhu, ako sú jeho partneri z eurozóny pripravení zvažovať. Dôvodom je devastácia ekonomiky a bankového systému krajiny v uplynulých dvoch týždňoch. Európske krajiny budú musieť dať Grécku tridsaťročnú lehotu na obsluhu všetkých európskych dlhov, vrátane nových úverov.
Zároveň sa podľa MMF bude musieť veľmi dramaticky predĺžiť splatnosť dlhov, prípadne by mohli európske krajiny pristúpiť k priamym prevodom do gréckeho rozpočtu na ročnom základe. Ďalšou možnosťou je súhlas európskych partnerov s výrazným odpísaním gréckych záväzkov plynúcich z poskytnutých úverov.